Haberler

Japon Stajyer Kabul Eden Şirketlere Aylık 5 Bin TL Verilecek

Dünyanın en büyük ekonomilerinin başlarında yer alan Japonya çalışanlarının yurtdışı deneyimlerini artırmak için kesenin ağzını açtı. Türk şirketlerine hatırı sayılır bir kazanç sağlayacak.

japon stajyerJapon Hükümeti, 30 yaşından küçük Japon çalışanların yurtdışı deneyimini artırması için bir proje başlattı. Japon devletinin yeni başlattığı Global Internship Project isimli projeyle 30 yaşından küçük Japon çalışanların yurtdışı çalışma deneyimlerinin arttırılması hedefleniyor ve öncelikli ülkeler arasında Türkiye, ilk sıralarda yer alıyor.

Projenin Türkiye koordinasyon noktası AOTS Kursiyerleri Derneği. Bu projenin en önemli özelliği ise staja gelecek kişilerin en az 3 , en çok 6 ay staj yapabilecekleri ve her bir stajyere Japon Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın günlük 4.500 Yen (45 Avro) cep harçlığı verecek olması. Dernek Başkanı Tayfun Çaylan, “Bu stajyeri kabul eden her bir firmaya günlük 6.000 Yen (60 Avro) bonus prim verecekler. Bu da, Japon stajyeri kabul eden firmaya aylık yaklaşık 2.000 Avroluk prim anlamına geliyor” diyor.
Gönüllüler kurdu

AOTS Kursiyerleri Derneği, Japon Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’na bağlı The Association for Overseas Technical Scholarship (AOTS) isimli kurumdan burslu olarak Japonya’da eğitimlere katılmış gönüllülerin kurduğu bir dernek. Kendisi de 2009’da Japon burslarından yararlanan Çaylan, “Amacımız, daha fazla insanımızın AOTS’nin imkanlarından faydalanmasını sağlamak” diyor.

AOTS 1959’da kurulmuş ve gelişmekte olan ülke çalışanlarına eğitim programları düzenleyen bir kurum. Çaylan, bu programların maliyetlerinin uçak bileti dahil yüzde 70-75’lik kısmını Japon devletinin karşıladığını anlatıyor:

“Kurulduğu günden bu yana dünya üzerinde 168 ülkeden 350 bin çalışan, AOTS eğitimlerinden faydalanmış ve bunların 125 bini, Japonya’daki programlara katılmış. Ülkemiz ne yazık ki çok geride. Büyük çoğunluğu Toyota ve Honda gibi Japon kökenli firma çalışanları olmak üzere şimdiye kadar bu imkanlardan faydalanan kişi sayısı sadece 379.”

Hürriyet İK – Hayriye MENGÜÇ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu