Anasayfa / Teknoloji / Japonyada Topraksız Bitki Yetiştirildi

Japonyada Topraksız Bitki Yetiştirildiİnce film üzerinde toprak kullanılmadan bitki yetiştirildi… Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan Mebiol firması, geliştirdiği yeni teknikle ince bir film üzerinde toprak kullanmadan bitki yetiştirmeyi başardı.

Membran (ayırıcı zar) temelli bitki yetiştirme teknolojisi (IMEC) adı verilen yöntem sayesinde, bitkiler toprağa ihtiyaç duymadan hidrojelden yapılmış film üzerinde büyüyebiliyor. Su emici bir materyal olan hidrojel, sadece onlarca mikron (milimetrenin binde biri) inceliğinde.
Çevre, tarım ve sağlık alanlarında hidrojel araştırmaları yapan Mebiol, IMEC sayesinde domates, turp, salatalık ve limon gibi pek çok ürünün toprak olmadan üretilebileceğini ve yüzde 80 oranında su tasarrufu sağlanabileceğini bildirdi. Şirket yetkilileri, toprak kullanılmadığı için bakteri, virüs ve çeşitli hastalıkların bitkilere zarar veremediğini, bu sayede elde edilen ürünlerin yüksek kalitede olduğunu belirtti.

Mebiol Başkanı ve Waseda Üniversitesi Profesörü Yuichi Mori, IMEC sisteminde, köklerin direkt film üzerinde büyüdüğünü, film üzerinde gübrelendiklerini ve suyu emdiklerini söyledi. Mori, “Film, toprağın işlevini sağlıyor. Tek problem, bitkilerin filmin üzerindeki suyu tutmakta zorlanmaları. Bu yüzden çok büyük boyutlara erişemiyorlar. Ancak filme besin verildiğinde daha fazla büyüyebiliyorlar” dedi.

IMEC yöntemi ile aynı film üzerinde 2 – 3 yıl boyunca ürün yetiştirilebiliyor. Mebiol, gelecekte hidrojel filmleri daha da güçlendirerek üzerinde ağaç yetiştirmeyi ve su israfını azaltmanın yollarını bulmayı hedefliyor.

  Uzaydaki Uydular Suçlu ArıyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerli Telefon Pazarı ve Yerlilik Oranları

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın “iPhone boykotu” çağrısı ve yerli üretim telefonların kullanımını teşvik eden konuşmasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir