Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Jeopolitik risklere karşı pozisyon alma vakti

Jeopolitik risklere karşı pozisyon alma vaktiSınır bölgemizde yaşanan çatışmaların yurtiçinde Kobani protestolanna dönüşmesiyle başlayan gerginliğin tırmanarak devam etmesi, piyasalardaki tansiyonu artırdı. Analistler, yatırımcılara dikkatli olmalarım ve portföylerinde çeşitliliğe gitmelerini öneriyor. Aşağı yönlü trendin devamı beklenirken, yukan hareket için 76.000’m üzerinde kalınması gerekiyor.

Hafta içinde açıklanan FED tutanaklarının desteklediği risk iştahı ile sert yükselen yurtiçi ve küresel piyasalarda bu seyir kısa sürdü. Yurtiçinde sınır bölgelerimizde yaşanan çatışmaların Türkiye’ye jeopolitik risk olarak yansıması ve yurtiçinde protestolarla birlikte yaratmış olduğu gerginlikler, piyasalardaki yükselişin kalıcı olmasını zorlaştırıyor. Yaşanan olayların sürmesi ve bir yandan da sınır ötesi harekat beklentisinin oluşması gerginliğin artmasına yol açarken, bunun piyasalara yansıması tansiyonun yükselmesi yönünde oldu.

Jeopolitik riskler

72.000 seviyelerine kadar gerileyen endeks, FED’in kısa vadede faiz artırımına gitmeyeceğine işaret eden FOMC tutanakları sonrasında 74.000’e kadar gelse de orada kalıcı olamadı. Iç gündemdeki gerginliklerin yanı sıra küresel büyümeye yönelik endişeler ve güçlü doların ABD’nin rekabet gücüne zarar vereceği kaygısının FED’in hızlı bir faiz artırımına gitmesini engelleyeceği beklentisi, satışları beraberinde getiriyor. Orta vadede önemli direnç olarak görülen 76.500 noktasının üstünde kapanışlar görülmedikçe kalıcı bir yükselişten bahsetmenin zor olduğunu ifade eden analistler, aşağıda ise destek seviyelerini 74.500-73-800 olarak gösteriyor.

ETKİLENEBİLECEK ŞİRKETLER

Iç gündemdeki gerginliğin devamı halinde piyasalarda da aşağı yönlü trendin sürmesi bekleniyor. Ancak küresel gelişmelerin daha fazla etkisi olduğu kanaatinde olan uzmanlar da var. Analistler, bu dönemle temkinli davranıp orta vadede pozisyonu çok fazla değiştirmemeyi önerirken, uzun vadede düşüşleri alım fırsatı olarak görenler de bulunuyor.

Bu arada bölgede devam eden çatışmalardan etkilenebilecek şirketlere de dikkat çekiliyor. Bölgede 1.500’den fazla Türk şirketi bulunuyor. Müteahhitlik ve proje uygulama-lan başta olmak üzere, gerek yüklenici gerekse taşeron şirketler yoğun olarak Kuzey Irak’ta faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerin başında ise borsa-da bulunan Enka İnşaat ve Ülker geliyor. Mardin ve Adana Çimento’nun bölgeye çimento ihracatı var.

Tüpraş ihracatının yüzde 3,8’lik dilimini bu bölgeye yapıyor. Coca Cola’nm Irak’ta tesisi var.

Sadece bölgedeki şirketlerden bahsetmenin piyasalar açısından net olmayacağını söyleyen analistler, böyle olaylarda ciddi satış baskısı olduğu görüldüğü için hem yakın coğrafya hem de içerideki gelişmelerin etkili olmasının beklenebileceğine dikkat çekiyor. Şu an için şirketlerden gelen herhangi bir olumsuz haber olmasa da, gelişmeleri takip etmekte fayda var.

DESTEK SEVİYESİ KIRILDI
Burgan Yatırım Finansal Danışmanlık Müdür Yardımcısı Murat Ak-yol, bölgeye ilişkin gelişmeler önemli bir risk unsuru olarak öne çıksa da mevcut koşullar altında küresel trendin yurtiçi piyasalar üzerindeki etki derecesinin daha yüksek olduğunu söylüyor.

Murat Akyol, “Dolayısıyla siyasi tarafta algı bozulmasına yol açmadıkça protestoların etkisi sınırlı kalacak. FED tutanaklan sonrasında oluşan yukarı yönlü eğilimin kalıcı olması için ise TL’nin değer kazanımlarını koruması veya ileri taşıması oldukça önemli. 72.500-73.000 bölgesinde ciddi bir destek oluşmuş durumda. Dolayısıyla daha düşük seviyelerden söz etmek için bu güçlü desteğin kırılması gerekir” diyor.

  Kalkınma İçin İstikrar; İstikrar İçin Anayasa

Güneyimizdeki ülkelerde sorun-lann olması ve iç siyasi gelişmeler nedeniyle zorlu bir yıl geçireceğimizin işaretlerinin görüldüğünü ifade eden ALB Menkul Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut, “Bir süre daha bu olayların fiyatlaması yapılır. Özellikle bundan sonra yurtiçinde siyasi gelişmeler ve ekonomik veriler, diğer yandan zaman zaman FED faiz tartışmaları yorumları fiyatlanacaktır” diyor.

Piyasaların Kobani olaylarının önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek sınır ötesi operasyonlara ön ayak olduğu izlenimine sahip olduğunu ifade eden Ulus Menkul Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Devrim Yılmaz da, “Bu hem bölgedeki istikrarın bozulması hem de Türkiye’nin riskinin artması anlamına geliyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının zaten görünümünü negatifte tuttuğu Türkiye için olumsuz bir gelişme. Bu nedenle satışların önümüzdeki haftalarda hız kazanması söz konusu. Yön aşağı doğru olmakla birlikte önemli bir destek noktası olan 74.000 seviyesi de kırıldı” diyor.

Bu dönemde yatırımcılara yükselen volitiliteye yani hızlı iniş çıkışlara göre pozisyonlarını konumlandırmalarını öneren Yılmaz, yatırımcılara uzun vadeli yatırımlar yerine daha kısa dönemli endekse bağlı hareket (beta katsayısı yüksek) eden hisselere yatırım yapmalarını tavsiye ediyor.

PORTFÖY ÇEŞİTLENMELİ

Integral Menkul Araştırma Uzmanı Beste Naz Süllü, Türkiye henüz kara harekatı konusunda “kesin” konuşmaya başlamadığı için piyasalardaki fiyatlamaların yumuşak olduğunu gördüklerini söylüyor. Süllü, önümüzdeki süreçte kara harekatına yönelik gelişmelerin yaşanması, karşıt görüşlü saldırıların artması veya iç gündemde tansiyonun yükselmesiyle piyasalardaki fiyatlamaların aşağı yönlü gerçekleşebileceğini ifade ediyor.

Beste Naz Süllü’ye göre piyasaların yön bulmakta zorlandığı veya tek bir yöne doğru hareket etmediği bugünlerde yatırımcılar, portföylerinde çeşitliliğe giderek risklerini en iyi şekilde optimize edebilir. Buna göre ya-tmmlann yüzde 40 gibi önemli bir payı dövize aynlabilir.

Endekste görülen düşüş eğiliminden kaçınmak amacıyla yatırımcılar borsada defansif hisseleri tercih edebilir. Enflasyon nedeniyle reel getirilerin kısıtlandığı şu süreçte TÜFE endeksli DİBS de tercihler arasında bulunabilir.

“76.500 seviyesinin üzerinde kalınması gerek”

“Tepki alım denemelerine rağmen endekste düşüş trendi sürüyor. Düşüş formasyonlarından ‘omuz baş omuz’ formasyonunun etkisindeki endekste 73-000-72.500 bandında bulunan çıkış trend desteğinde tepki alımları görülse de henüz güç kazanmış değil. Tepki alımlarının güç kazanması için 76.500 seviyesinin üzerinde kalınması gerek.

76.500 seviyelerine hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Sonraki direnç noktaları 79.500-80.000 seviyelerinde bulunuyor. 73-000-72.500 desteği önemini korumakla birlikte bu seviyeye geri çekilmelerde tekrar tepki alımları görülebilir. 72.500 seviyesinin altında kalınması durumunda ise verilecek destekler 71.500 ve 69-000-68.000 seviyelerinde. 71.500 düşüş trend desteği, 69-000-68.000 seviyeleri ise ‘omuz baş omuz’ formasyonunun hedefi olarak görülüyor. Kısa dönem için destek olarak 73.000-72.500, direnç olarak ise 76.500 seviyesi izlenebilir.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir