Anasayfa / Turizm ve Tatil / Kaçak alkol deniz turizmini etkiler mi?

Kaçak alkol deniz turizmini etkiler mi?“Bu olayı tüm Bodrum’a ve günlük gezi sektörüne mal etmeyin. Gereken önlemler alınıyor”

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Bodrum Şubesi, Muğla’nın Bodrum ilçesinde Rus rehberlerin zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılmasıyla ilgili, ”günlük tanıtım gezisinde gerçekleşen bir olayı çok farklı bir turistik gezi olan mavi yolculukla karıştırarak, genelleştirerek, tüm Bodrum’a ve günlük gezi sektörüne mal etmenin doğru olmadığını” bildirdi.

Odadan yapılan yazılı açıklamada, 28 Mayıs 2011 tarihinde bir seyahat acentesinin organizasyonu çerçevesinde acente rehberlerine yönelik tanıtım gezisinde, alkollü içkilerden kaynaklandığı var sayılan bazı rahatsızlıkların ortaya çıktığı anımsatılarak, ”Bu olay maalesef bugüne kadar dört rehberin ölümüyle sonuçlanmıştır. Ayrıca hala da hayati tehlikeyi atlatamamış veya yaşam boyu sakat kalma riski taşıyan hastalar endişeyle izlenerek kurtarılmaya çalışılmaktadır” denildi.
Olayın üzerinden geçen bir hafta içinde farklı söylentilerin ortaya çıkmasının, özellikle de olayın Bodrum’da ve bir günlük gezi teknesinde gerçekleştiği için Türkiye’nin en önemli turizm markalarından olan Bodrum ve deniz turizm sektörünün ziyadesiyle yıpranmasına sebep olduğu görüşüne yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Konuklarını özenle ağırlama konusunda son derece hassas olan deniz turizmi sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz gelişmelerden büyük rahatsızlık duymaktadır. Günlük tanıtım gezisinde gerçekleşen bir olayı çok farklı bir turistik gezi olan mavi yolculukla karıştırmak, genelleştirerek tüm Bodrum’a ve günlük gezi sektörüne mal etmek doğru değildir. Bu nedenle bizler de olayın nasıl gerçekleştiği ve failleri konusunda incelemenin bir an önce tamamlanarak açıklığa kavuşmasını bekliyoruz.

Bodrumlu deniz turizmcilerinin temsilcisi İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve Bodrum Denizciler Derneği olarak bir yandan bu olayın aydınlatılma sürecinin hızla sonuçlandırılmasının takipçisi olmayı, bir yandan da bölgemizde ve sektörümüzde böyle olayların tekrarlanmaması için gereken önlemlerin oluşturulmasını görev biliyoruz.”

  Yüzülecek En İyi 12 Kent

Bodrum’da Rus rehber grubu tekneyle iki hafta önce gezintiye çıkmış, rahatsızlanan rehberler çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmıştı. Zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan 21 kişiden 2’si Antalya’da 1’i Denizli’de 1’i ise Moskova’da hayatını kaybetmişti.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir