Anasayfa / Kültür Sanat / Kaçak kazıyla ortaya çıktı, Arkeopark’a doğru yol alıyor

Kaçak kazıyla ortaya çıktı, Arkeopark’a doğru yol alıyorGermenicia Antik Kenti’nde bulunan mozaikler Kahramanmaraş’ı Türkiye’nin en önemli üç mozaik kentinden biri haline getirdi…

Germenicia Antik Kenti MozaikKAHRAMANMARAŞ Dulkadiroğlu Ma-hallesi’nde, 2007’de ev tadilatları ve kaçak kazılar sonrası tesadüfen bulunan Germe-nicia Antik Kenti’nde kazı çalışmalarının bir bölümü tamamlanarak koruma altına aluıdı. Üç mahallede 23 farklı noktadaki taban mozaiklerinin gün yüzüne çıkartılması için hız verilen kamulaştırmayla bölge çevresinde yapılacak çalışmalar hızla bir Arkeopark’a doğru yol alıyor.
Kentin idarecileri, Dulkadiroğlu, Bağlar-başı ve Namık Kemal Mahallelerinde yaklaşık 170 hektarlık alanda çıkan mozaikleri yerinde sergileyerek kenti turizm alanında cazibe merkezi yapmayı hedefliyor. Amaç, mozaik alanlarının genişletilip Germenicia Antik Kenti’ni arkeopark şeklinde düzenlemek ve böylece Kahramanmaraş’ı Türkiye’nin üç önemli mozaik kentinden biri yapmak. Bölgeden çıkan mozaiklerin Bizans dönemi İstanbul ve Şanlıurfa Halepli-bahçe’de bulunan mozaiklerle eş değer olduğu anlaşılırken, bugüne kadar gün yüzüne çıkarılan mozaiklerin kullanılan malzemenin küçüklüğü, renklerin canlılığı ve desenlerin farklılığıyla çok özel mozaikler olduğunun görüldüğü belirtiliyor.

Bölgede her birinde yaklaşık 15-20 oda bulunan 100 adet villanın olduğu tahmin ediliyor. Antik kentin taban mozaikleri, dönemin sosyal ve kültürel hayatı hakkında önemli ipuçları verirken, kalite ve ikonografileri açısından Zeııgma mozaikleri ile yarışacak nitelikte olduğu vurgulanıyor.

  TYB Kayseri Şubesi'nden Kayseri konulu Hikâye YarışmasıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşte dünyanın 23 kadim kenti…

Dünyanın en eski kentleri Bu kentler, savaşların ve doğanın hışmına rağmen binlerce yıldır ayakta. Palmyra, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir