Anasayfa / Turizm ve Tatil / Kaçak turlar tatilinizi zehir etmesin!

Kaçak turlar tatilinizi zehir etmesin!Yasal kaydı olmayan kişi ve firmalar tarafından düzenlenen turların birçok mağduriyete neden olabileceği ve hak aramada sorunlarla karşılaşılabileceği bildirildi.

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, bayram, yılbaşı ve yaz tatili dönemlerinde turlara olan ilginin arttığını söyledi.

Turlara olan ilgiyle paralel olarak bu dönemlerde kaçak turlarda da artış olduğuna işaret eden Polatoğlu, bu tarz tur düzenleyen firmalara ve kişilere karşı dikkatli olunmasını gerektiğini ifade etti.

Tur düzenleyen firmaların Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne (TÜRSAB) üye olması gerektiğini belirten Polatoğlu, “Yasal kaydı olmayan firmalar tarafından düzenlenen turlarda tüketici olası bir sorunla karşılaştığı zaman muhatap bulamaz. Bu nedenle hakkını aramakta zorluk çeker” dedi.

Tur düzenleyen firmanın TÜRSAB’a kaydı olup olmadığına bakılması tavsiyesinde bulunan Polatoğlu, “www.tursab.com” dan kolaylıkla bu sorgulamanın yapılabileceğini bildirdi.

KAÇAK TURLARDA KARŞILAŞILAN SORUNLAR

Polatoğlu, bu tarz turlara katılanların sıklıkla sorun yaşadığını belirterek, son sömestre tatilinde TÜRSAB’a gelen şikayetlerin yüzde 65’inin kaçak seyahat acentalarına ait olduğu bilgisini verdi.
Kaçak turlarda firmaların satış sırasında verdikleri sözleri yerine getirmemesi gibi sorunların çok sayıda yaşandığını anlatan Polatoğlu, şöyle devam etti:

“Bu tarz turlara katılanlar sık sık taahhütlerin yerine getirilmemesi, otelin belirtilen kategoride olmaması, turun programdan sapması gibi sorunlarla karşılaşıyor. Tur satışı yapılırken 5 yıldızlı otel vaat edilirken, tura gidildiğinde daha alt sınıf oteller ile karşılaşılabiliyor. Ayrıca, turu düzenleyenlerin bir resmiyeti olmadığı için vaat edilen tur programı çok sık değişebiliyor. Söylenilenden eksik yer gezdirilebiliyor. Ayrıca, rehberlik hizmeti eksik veya bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından yapılıyor.”

ŞARTLARI İYİ BELİRLEYİN

Polatoğlu, “tatilini zehir etmek istemeyenlerin” yasal kaydı olan firmaların düzenlediği turlara ilgi göstermesi tavsiyesinde bulundu.

  Anadolu İlleri Turizm Yatırımları İçin Cazip Hale Geldi

Tura katılan kişiye seyahat sigortası yaptırılması gerektiğini anlatan Polatoğlu, tur sırasında özel talepleri olanların da bunları ”tur kayıt formu”na ekletmeleri gerektiğini söyledi.

Polatoğlu, vaat edilenler dışında bir durumla karşılaşılması halinde ise bunun belgelenmesi gerektiğini söyledi.

Polatoğlu, “Size 5 yıldızlı otel söylendi ancak gittiğinizde 4 yıldızlı bir otelle karşılaştıysanız bu otelin fotoğrafını çekmeniz bile yeterli olur. Yasal olar bu işi yapan acentalar bu tarz durumlarda büyük yaptırımlarla karşılaşır. Taahhütlerini yerine getirememesi durumunda tüketici tur parasını iade alır. Bazı durumlarda TÜRSAB da yaptırım uygular” dedi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir