Anasayfa / Haberler / Kadın girişimcilere köy bankası kredileri

Kadın girişimcilere köy bankası kredileriInterpromedya Haber Merkezi bthaber@interpromedya.com.tr
Kadin_GirisimcilerKadir Has Üniversitesi öğrencileri sosyal sorumluluk üstlenerek köy bankası ve mikrokrediler konusunda bir konferans düzenlediler. Kadınların ekonomik sorunlarına çözüm olan mikrokrediler konusundaki konferans 9 Aralık tarihinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Yerleşkesi’nde yapıldı. Konferans davetlileri arasında TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, Kadın Partisi, KEDV, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi Türkiye’de ön plana çıkan sivil toplum kuruluşları ile Kadir Has Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri bir araya geldiler ve bu konuda görüşlerini sundular.
Kadınların finansal kaynaklara ulaşmasını kolaylaştırıp, onlara iş olanağı sağlayan mikro krediler Türkiye’de  henüz yeni bir oluşum. Dünyada 750 binden  fazla kadına ulaşan ve 25’inci yılını kutlayan FINCA’nın (Foundation  for International Community Assistance) Köy Bankaları Kampanyası ile Türkiye’de kendi işlerini kurmak isteyen kadınlara ulaşma amacını taşıyor. Köy bankaları, insanlara kendi küçük işletmelerini kurabilecek şekilde bağışlar yaparak onların gelir seviyesini yükselten bu sayede de o insanların ailelerini de fakirlikten kurtaran bir sistem  olarak kurulmuş.
FINCA’dan bağış alan kişilerin yüzde 70’i kadınlar ve ulusal düzeyde kabul gören işletme sahibi olamayan insanlar olarak belirleniyor. Yardım alan insanlar kendi işletmelerini kurarak ailelerini geçindirir ve çocuklarını okula gönderme fırsatına kavuşuyor. Bir ya da  birkaç yıl sonra, yardım  alan insanlar da işletmelerini sağlam hale getirdiklerinde onlar da kendi gelirlerine orantılı olarak diledikleri bir miktarda bağış yapıyorlar. Yaptıkları bağış yeni bağış alan kişilere geliyor ve böylece köy bankası herkese yetebilecek bir kapasiteye ulaşıyor ve o bölgedeki kalkınma gerçekleşmiş oluyor. Bu gelişim, tamamiyle imece usulü. Komşular birbirine yardım ederek hem köylerini hem de ülkelerini kalkındırmış oluyorlar.

  Bireysel Emeklilikte Dava Sürecini Kaçıranlar Ne YapmalıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir