Haberler

Kadın girişimciye mikro kredi

Kadın girişimciye mikro kredi

Rotary 2420. Bölge Federasyon’nun Sarıyer Belediyesi ile projelendirdiği Rotary Sanyer Mikrokredi Şubesi’nin açılış töreni, Management Centre Türkiye (MCT) tarafından düzenlenen İnsan Kaynakları Zirvesi’ne konuk olan Mikro kredi mucidi Muhammed Yunus’un katılımıyla gerçekleşti. Sanyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, UR 2420. Bölge Guvernörü Fatih R. Saraçoğlu, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgiil, Darülacaze Vakfı Başkanı Yakut Irmak Özden ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. A. Osman Taşlıca’nın katılımıyla gerçekleşen açılış töreninde kadın girişimcilere çekleri de verildi.
Proje Koordinatörü Osman Taşlıca, “165 ülkede 600 milyon aileye dokunan Mikro kredi, ülkemizde de TİSVA sayesinde 55 bin kadına ulaştı.” diyerek, mikro kredi sisteminin kredi vereceği k-işiyi ayağına çağıran değil, onların ayağına giden bir sistem olduğunu söyledi.

2420. Rotary Bölge Guvernörü Fatih R. Saraçoğlu ise mikro kredi ile ihtiyaç sahibi kadınlara sadece fon sağlanmayacağını, 46 hafta boyunca girişimcilik tecrübeleri de aktaracaklannı ifade etti. 1976 yılında ülkesinde küçük kredilerin yoksul bir insanın hayatında yaratacağı farkı keşfederek “Mikro kredi” sistemini kuran ve bu çalışmayla ekonomi alanında 2006 Nobel Banş Ödülü’ne layık görülen Muhammed Yunus ise mikrokredi fikrini, nasıl ortaya çıktığını, kendi cebinden düşük miktarda kredi vererek başlattığı bu hareketin nasıl kurumsallaştığını anlattı. Yunus, “Türkiye’deki mikro kredi programı deneysel bir süreçte değil artık, olgunlaşma sürecini yaşıyor. Ben, Türkiye’nin mikro kredi konusunda gösterdiği gelişmeleri her yerde anlatıyorum. Başka ülkelerde mikro krediye karşı bu denli bir çaba görmedim. Türkiye’nin mikro krediye olan ilgisi için teşekkür ediyorum.” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu