Anasayfa / Kariyer ve İş / Kadınların iş hayatında yükselmesine engel olan faktörler

Kadınların iş hayatında yükselmesine engel olan faktörlerkadin yoneticilerKadınların iş hayatında yükselmesine engel olan faktörler tüm dünya ülkelerinde tek tek irdelendi. ABD’de ise Facebook’un iki numaralı yöneticisi Sheryl Sandberg’in konu hakkındaki yeni kitabı bu tartışmalara damgasını vurdu. Sandbcrg, kitabında kadınların yolunu kesen sosyal ve kültürel engelleri vurgulamakla beraber, kadın yöneticileri de yeterince kararlı mücadele vermedikleri için eleştiriyordu.

Çoğunluğu kadın olan bir bölüm köşe yazarı, Sandberg’in erkekleri değil de, kurban konumundaki kadınları eleştirmesine karşı çıktı. Köşe yazılarında “Yılda 30 milyon dolar kazanan bir kadın, diğer çalışan kadınların sorunlarını anlayamaz” deniyordu. Sandberg, eleştirilere kısmen hak verse de, tüm kurumların üst kademelerinde daha fazla kadının görev alması durumunda çalışan kadınların daha az sıkıntı yaşayacaklarını savundu.

Bu arada Yahoo Genel Müdürü Ma-rissa Mayer’in, bir bölümü çocuklarına bakmak için evlerinde çalışan elemanların bürolarına dönmesini istemesi yeni tartışmalara yol açtı. Oysa Mayer, kendi bebeğine, genel müdürlük makamı yanındaki bir odada bakabiliyordu.

Nil Karaibrahimgil’in bir şarkısındaki “Çocuk da yaparım, kariyer de” dizesi, tüm çalışan kadınların özlemi olsa da sorunu çözmek göründüğü kadar kolay değildi.

UZUN İNCE BİR YOL

Esasında sorun yeni değil. Yüzyıllar boyunca kadınlar tarlalara çapa yapmaya gittiğinde çocuklara nineleri bakıyordu. 100 yıl önce tütünde, dokumada çalışan kadınların çocukları sokaklarda büyüyordu. Kadınların mücadelesi ile bu sorunların bir bölümü aşıldı. Ancak mevcut sorunların çözümü de epey zaman alacak. Dürvanın en anlayışlı eşine sahip olsa da, çocukların geceleri ağlamaları durumunda annenin uykusu bölünecek. Sabahları işe giderken çocuğun “’Anne bugün de mi işe gidiyorsun?” sözü annelerin içine işleyecek ve gün boyu akıllarından çıkmayacak.
Bu sorunlara rağmen Sandberg, kadın yöneticilere, hem kendileri hem de tüm çalışan kadınlar için mücadelelerini sürdürmelerini öneriyor. Sandberg, hangi kademede olursa olsun çalışan kadınlara şu çağrıyı yapıyor:

“Geriye yaslanma! Diren, fırtınaya karşı yürü! Risk al ve büyümeyi seç! Talep et, ısrarcı görünmekten çekinme! Olumsuzluklara teslim olma, yenilgiyi kabul etme! Kariyerin hakkında nihai kararı verinceye kadar, ayağını gaz pedalından çekme! Yan yola sapmaya mecbur olduğun ana kadar, kariyer otoyolundaki hızını düşürme! İşi bı-r a k m a k zorunda kalıncaya kadar, hedeflerin için son gücünle çalış!”

  İşkolikleri Caydırın

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİNİN SONUÇLARI

Facebook’un iki numaralı yöneticisi Sheryl Sandberg, kadınların zirve yolunda önünü kesen güçlü engellerin varlığını kabul etse de kadın yöneticilerin de bazı hatalarının bulunduğunu söylüyor. Sandberg’in “Kabahatin çoğu senin, canım kardeşim” üslubunda yaptığı eleştirilerde hemcinslerinin şu zaaflarını büyüteç altına alıyor:

■ İstikrar arayışı: Kadınlar işe girerken büyüme potansiyeline değil, işteki istikrar ortamının mevcut olup olmadığına bakar. Oysa istikrarlı bir ortamda, taşları yerinden oynatmak ve terfi etmek, erkek yöneticiler için bile kolay bir iş değildir.

■ Kariyere odaklanma: Erkek yöneticiler işi nasıl yönetebileceğine kafa yorarken, kadınlar önceliği kendi kariyer sorunlarına verir. Kadınların tablonun bütününü görmelerini zorlaştıran bu zihniyet farkı, onların daha üst kademelere yükselmesini zorlaştırır.

■ Özgüven eksikliği: Kadın yöneticilerin çoğunluğu söz ve karar yetkisi erkeklerle eşit olsa da toplantılarda hep duvara yakın koltuklarda veya arkalarda oturur. Özgüven ve hırs eksikliğinden kaynaklanan bu davranış biçimi onların karar oluşumunda da arka planda kalmasına yol açar.

■ “Taç sendromu”: Kadın yöneticiler iyi çalıştıktan sonra hiçbir şey yapmadan, birilerinin bunu fark edip başarıyı taçlandırmasını bekler.

Oysa kadın yönetici, başarısının tanınmasını, ödüllendirilmesini bizzat talep etmek ve bunun için uğraş vermek zorundadır.

■ Mükemmellik tutkusu: Kadınlar tabiatları gereği işi en iyi şekilde yapmayı amaçlar. Bu tutum, bazı durumlarda hız kaybına ve gecikmelere neden olur. Facebook binasının duvarlarında yazdığı gibi “İşin bir an önce yapılması en mükemmel olmasından daha iyidir.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşinizde ilk gününüz

Diyelim ki, yeni bir işteki ilk gününüz. Ato/ davranmalı, neler yapmalı, nelere dikkat etmelisiniz? Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir