Anasayfa / Kariyer ve İş / Kadroya Geçen Sözleşmeli Personel Maaşlarını Nerden Alacak

Kadroya Geçen Sözleşmeli Personel Maaşlarını Nerden Alacak

Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi kararının ardından Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde kadro başvurusu yapan sözleşmeli personel kötü bir sürprizle karşılaştı.
Maaşları döner sermaye işletmeleri tarafından karşılanan yaklaşık 40 bin sözleşmeli personel, kadroya geçirilirken, maaşlarını döner sermaye üzerinden almaya devam edeceklerini öğrendi.Sağlık-Sen, kadroya alımlarda ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle karara tepki gösterdi. Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sözleşmeli iken maaşları döner sermaye bütçesinden karşılanan 40 bin personelin döner sermaye işletmelerine yaklaşık 800 milyon TL yük getirdiğine dikkat çekerek, “Kadroya alırız, maaşlarını ödemeyiz yaklaşımını doğru bulmuyoruz” dedi.

Memiş, başta üniversite hastaneleri olmak üzere pek çok sağlık kurumunun çalışanlara döner sermaye ödemekte zorlandığını kaydederek şunları söyledi:

“Devlet kadroya alırken, ’maaşı döner sermayeden karşılanan kadrolu personel’ gibi bir kadro türünü yaşatmak istemektedir. Bunu kabul etmiyoruz. Ayrıca bu durumdaki personel, tayin taleplerinde de sıkıntı yaşayabilecektir. Çalışanlar arasında ayrımcılığa neden olacak ve sağlık kurumlarının işleyişini zora sokacak bu uygulamadan vazgeçilmelidir. Maliye ve Sağlık Bakanlığı’na bu konuda gereken başvuruları yapacağız”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir