Kariyer ve İş

Kahve Kralı Starbucks’un CEO’su Howard Schultz

2011 Yılının En Başarılı İş Adamı

ABD BAŞKANI YENİ LATTE HAKKINDA konuşmak için aramamıştı. Eylülde, Barack Obama iş hakkında Kongreye konuşmadan iki gün önce, kahve kralı Starbucks’un CEO’su Howard Schultz’u aradı. Schultz akimdaydı, çünkü iş dünyasının ikonu birden bire politik bir aktivist kesilmiş ve Washington’m işlevsizliğinden tiksindiğini, iki partiye de artık kampanya desteği vermeyeceğini açıklamıştı. Particiliği ve ideolojik saflığı insanların refahının üstünde gören bir sistemden rahatsız olan Schultz birkaç işadamını da boykotuna katılmaya çağırdı. Pepsi, Disney, Intuit, Whole Foods, J. Crew, AOL, Nevv York Borsası ve Nasdaq’ın CEO’larının da aralarında olduğu 140’tan fazla işadamı çağrıya uydu. Obama belli ki durumu fark etmişti. Kayıtlı bir Demokrat olan Schultz ile kişisel bir bağı yoktu; sadece Obama Illinois senatörüyken iki kere karşılaşmışlardı. Başkan, “Howard,” dedi. “Seninle birkaç şey hakkında konuşmak istiyorum, kampanya girişimin hakkında olduğu kadar iş yaratma ve ekonomi hakkında da.” Puget Sound’a bakan Starbucks genel merkezindeki ofisinde oturan Schultz’un düşünecek vakti olmamıştı. Beyaz Saray iki dakika önce aranacağını haber vermişti. Obama devam etti: “Dürüst ve açıkça konuşalım.”

Yarım saatten uzun süre konuştukları için Schultz daha önce kararlaştırılmamış bu tartışma konusunda dikkatli konuştuğunu hatırlıyor. Schultz, her ne kadar geçmişte bağışlarının büyük kısmı Demokratlara gitmiş olsa da, politikaya maddi desteği kesme kararının özellikle başkana karşı alınmış bir karar olmadığını anlattığını söylüyor. “Ben Demokrat Parti’den çok, AB D yi düşünüyorum” demiş Obama’ya. Ancak satır aralarına bakarsanız Schultz’un kampanya boykotunun istediği etkiyi yarattığını fark edebilirsiniz. O ve Başkan, Schultz’un ülkeye dair endişelerini, 42 eyaletin karşı karşıya olduğu bütçe çıkmazlarım ve ABD’deki büyük güven krizini konuştular.Böylesi Başkan telefonları alacak ya da euro bölgesindeki ekonomik konuları konuşmak için birkaç hafta sonra Paris’te Nicholas Sarkozy ile buluşacak çok fazla CEO yok. (Sarkozy’nin eşi Carla Bruni, koyu bir Starbucks müşterisi.) Ancak 58 yaşındaki Schultz’un son yılı hem kafeinli kurumsal süitinde hem de bu şekilde politik ve sosyal aktivizm içinde geçti. Kamu ve özeli dinamik şekilde birleştirmesi Schultz’u, hükümet etkili liderlikten yoksunken örnek bir Amerikalı CEO yaptı. Bu nedenle Schultz, Fortune’un “2011’in İşadamı” unvanını kazanıyor. Her ABD eyaletinde ve 56 ülkede 17 bin şubesi olan şirketi küresel yiyecek imparatorlukları arasında egemen bir oyuncu oluyor. Yaygın marka kahveyi bir yaşam tarzının sembolü kıldı. Schultz da şirketi kurtarmak için eve dönecek tek kişinin Steve Jobs olmadığım kanıtladı. Schultz, YVall Street’e 2011’in ekonomik sonuçları açıklamadan bir iki hafta önce bana “Harika bir yıl oldu” demişti.

yaklaşik 33 mİlyar dolarlik piyasa değeri ile Starbucks Corp. hızla büyüyor: en iyi rakamlar, en fazla şube sayısı, ABD dışında hızlı büyüme ve “büyük” ve “tatlı” için yeni sözcükler. Çeyrek asırda kurduğu, 2000 yılında bıraktığı ve sekiz yıl sonra CEO olarak geri döndüğü marka hiç bu kadar güçlü olmamıştı. 30 Eylül’de biten mali yılın sonunda gelir 12 milyar doları, kâr ise 1,7 milyar doları buldu. Gelirin üçte biri ABD dışından geliyor. Son çeyrekte toplam gelir ilk defa 3 milyar dolara ulaştı; 2010’a kıyasla, son bir yılda açılan şubelerdeki satışlar ABD içinde yüzde 10 (ABD dışında yüzde 9) arttı. En az bunun kadar önemli olan da yeni tadı, “pumpkin spice” (baharatlı kabaklı) latte satışları bu sonbaharda yüzde 44 arttı.

Starbucks’ın baş kahve çekirdeği sayıcısı, CFO Troy Alstead bu rakamları böylesi bir ekonomi içinde ve kahve fiyatları bu kadar yüksekken “fenomen” olarak görüyor. Şirket ayrıca süper lüks taze sıkılmış meyve suyu üreticisi olan butik California şirketi Evoluti-on Fresh’i 30 milyon dolara satın aldığını da yeni duyurdu. Starbucks Evolution’ı “sağlık ve zindelik” kategorisine giriş için kullanma niyetinde. Gelecek yıl Starbucks’larda paket meyve suyu ve yiyecek listesinin yanı sıra bağımsız Evolution by Starbucks şubeleri görmeyi bekleyebilirsiniz. Schultz, “Sağlık ve zindelik kategorisinde büyiik oynayacağız” diyor.

Starbucks’ın hisse fiyatı, 2008’deki 10 yılın en düşük değerinden, kasım ayı başında tüm zamanların en yüksek değerine çıktı. Kasım başı itibariyle hisseler yıl-sonundan beri yüzde 37 arttı (S&P 500’ün ortalaması ise yüzde 4 düşüşü gösteriyor). Eğer 1992’de ilk fiyattan Starbucks’a bin dolar yatırmış olsaydınız bugün 70 bin dolardan fazla kazanmıştınız. Hisse fiyatı 2008’de sekiz doların altına düştüğünde uzun süre Starbucks’ta olan bir çalışana 75 bin dolar miras kalmış ve o da Schultz’un liderliği ile hepsini şirkete yatırmış; şimdi 450 bin doları var.
Schultz da hâlâ hisselerin yüzde 4’üne sahip. Eş kurucusu olduğu girişim sermayesi şirketi Maveron ile sahip olduğu tüketici şirketlerindeki yatırımları ve direktör olduğu Groupon’daki on milyonlarca doları ile net varlığı 2 milyar dolar civarında ve bu da Brooklyn’in kenar mahallerinde büyüyen bir çocuk için hiç de fena değil. Schultz’a göre, Obama da “bu kişisel öyküden haberdar”.

Obama ile konuştuğu kampanya yardımlarını dondurması, Schultz’un ilk adımı. Birkaç hafta önce,

New York Times’a verdiği tam sayfa reklam ve Dünya Serisi’ndeki 300 bin dolar tutarındaki bir dakikalık reklam ile ülkenin ihmal edilmiş pazarlarındaki küçük işletmelere borç verecek “Create Jobs for USA” (ABD için İş Yaratın) adlı özel fonu tanıttı. Starbucks müşterileri venti boy buzlu karamel macchiato alırken verdikleri 10 doların üstünü bırakarak 6 bin 700 şubede beş dolarlık kırmızı, beyaz, mavi renklerde mesajlı bir bileklik satın alabiliyorlar.

Bütün para 180 adet toplum geliştirme amaçlı finans kurumunu destekleyen, kâr amacı gütmeyen Op-portunity Finance Network’e gidecek. Her hafta esp-resso alan 50 milyon müşteri ile Schultz on milyonlarca dolar toplama)! umuyor. Kampanyanın başladığı 1 Kasım’ın ertesi günü 100 bin bant satıldı. Şirketin kurduğu Starbucks Foundation da 5 milyon dolar bağışladı. Schultz ve eşi Sheri de büyük bir bağışta bulunacaklar. “İş liderleri öylece durup izlememeli” diyor Schultz ve Occupy Wall Street hareketinin sosyal rahatsızlığın bir göstergesi olduğunu ekliyor: “Bu şekilde Starbucks ve diğer şirketler kolektif büyüklüklerini Amerika için iyi bir şeyler yapmada kullanabilir. Eğer ülke bir markaysa şu anda ona zarar veriyoruz.”1 2 3 4Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu