Anasayfa / Kariyer ve İş / Kamuda Evden Çalışma Modeli

Kamuda Evden Çalışma Modeli

Yalova Belediyesi’nde çalışanların mesai saatleri yeni yılda değişecek. ‘Evden çalışma’ modelinin uygulanacağı belediyede mesai kavramı rafa kalkıyor

Ağırlıklı olarak teknoloji şirketlerinin uyguladığı esnek çalışma modelleri kamuya sıçradı. Ocak 2012’den itibaren Yalova Belediyesi’nde evden çalışma (home office) sistemi işlerlik kazanacak. Kamuda ilk kez uygulamaya geçirmeyi planladıkları sistemin Türkiye kadar dünyaya da örnek olacağını ifade eden Belediye Başkanı Yakup Koçal, 08.00-17.00 saatleri arasında çalışmanın rafa kalkacağını dile getiriyor. Bu proje üzerinde iki yıldır yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyleyen Koçal, Yalova’daki yönetim değişikliğini herkesin konuşacağını belirterek “Toplumsal değişimlerle yaşamımıza giren unsurlar var. Bunlardan birisi de yönetim. Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiyoruz. Bunu görmek gerekiyor. Dünyadaki toplumsal değişimin nereye doğru gittiğini iyi okuyarak belediyede bir sistemi ortaya koymaya çalışıyoruz'” diyor. Yeni sistem sayesinde devrim denilebilecek ciddi bir dönüşüm sağlayacaklarını vurgulayan Koçal, şöyle konuşuyor: “Yalova Belediyesi’nde zaman ve mekandan bağımsız bir yönetim anlayışı egemen olacak. Belediye personelinin bir kısmını yılbaşından sonra evine yollayacağız. Bu personel, işini evinden yapmaya başlayacak. Evinde bilgisayar üzerinde 24 saat iş üretebilir duruma gelecek.” Hayal gibi görünen bu uygulamada sona yaklaştıklarını söyleyen Koçal, sadece belediyenin geçmiş arşivlerinin dijital ortama taşınmasının kaldığını belirtiyor. Tüm memurların bilgisayar ortamında çalışma performanslarının ortaya çıktığını vurgulayan Koçal, “Artık belediyede 10 kişinin başına çavuş koymaya gerek kalmayacak. Çünkü biz personelin ürettiği her hizmeti otomasyon üzerinden görebilir hale geldik” diyor.Rüşvete son!

Yakup Koçal, sistemin kamudaki torpil ve rüşveti de önleyeceğini vurgulayarak, “Vatandaşa bu sistem şeffaflık doğrultusunda yansıyacak. Torpile gerek kalmadan, ayrımcılığa, partizancılığa, rüşvete gerek olmadan işlerini sistem içerisinden yapabiliyor, takip edebiliyor olacaklar” şeklinde konuşuyor. Memurlarla sözleşme yaptıklarını ve bu sayede verimli çalışan memurun 600 liraya kadar ilave ücret alacağını dile getiren Koçal, “Sistem hizmete girdiğinde Yalova Belediyesi, ne başkanın, ne mühendisin, ne de bir memurun inisiyatifiyle yönetilen bir kurum olacak. Özel sektörde dünyada bunu yapanlar var. Ama kamu yönetiminde bir ilk olacak. Dünya da buraya gidiyor” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir