Anasayfa / Kariyer ve İş / Kamudaki Engelli Kadroları Boş Kalmayacak

Kamudaki Engelli Kadroları Boş KalmayacakKamudaki Engelli Kadroları Boş Kalmayacak

Kamu kurumları, artık engelli istihdamı için ayrı ayrı sınav yapmak zorunda kalmayacak.

Yapılacak merkezî sınavla, engelli istihdamında kadroların boş kalmasına sebep olan sıkıntılar ortadan kalkacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca hazırlanan, Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezî Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik Taslağı, Bakan Faruk Çelik’in imzasıyla Başbakanlık’a gönderildi. Mevcut uygulamada, kamu kurum ve kuruluşlarının, dolu memur kadro sayılarının yüzde 3’ü oranında engelli memur istihdam etme zorunluluğu bulunuyor. Kamu kurum ve kuruluşları engelli personel alımı amacıyla nisan-mayıs, temmuz-ağustos ve ekim-kasım dönemleri olmak üzere 3 dönemde sınav açabiliyor. Engelli personel alımı amacıyla açılan sınavlar ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılıyor.
Maliye, Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıkları, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, ÖSYM Başkanlığı, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, Engelliler Konfederasyonu ve Sayıştay’ın görüş ve önerileri de dikkate alınarak hazırlanan yönetmelik taslağı ile kamuda özürlü istihdamında bir dizi değişiklik yapılacak. Yönetmelik taslağına göre, Engelli Memur Seçme Sınavı, merkezî olarak yapılacak, yerleştirmeler de bu sınava ve/veya kura usulüne göre merkezî olarak gerçekleştirilecek. Sınav, özür grupları itibarıyla ortaöğretim, önlisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olan engelliler için ayrı ayrı yapılacak. Kura ise devlet memuru olabilmek için asgari eğitim olan ilköğretim ve ilkokul mezunu özürlüler için uygulanacak. Merkezî sınav, kura ve yerleştirme Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu yönetmelikle artık kamuda engelli istihdamı konusunda yaşanan tüm sıkıntıların sona ereceğini söyledi. Kamu kurum ve kuruluşlarının bu yönetmelikten sonra özürlü çalıştırma zorunluluğuna yönelik tüm sorumluluğunu tek elden yerine getirmiş olacağını ifade eden Bakan Çelik, uygulamayla kurumların da rahat bir nefes alacağını söyledi.

  Opet Personel Alımı 2012Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Müşteri Can, Çalışan Canan

Tartışılmaz gerçek: İyi elemana sahip olmayan firmanın başarılı olması mümkün değil. İşte bu nedenle şirketler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir