Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Kamyon Satışları Artacak

Kamyon Satışları ArtacakÜçüncü köprü, yeni havaalanı ve Kanal İstanbul gibi mega projelerin ağır ticari vasıta pazarını yüzde 25 oranında büyütmesi bekleniyor. Projelerde her gün 10 bini aşkın kamyonun çalışacağı tahmin ediliyor. Bu süreçte yıllık satış adedi 50 bine çıkabilir.

kamyon satislari

İSTANBUL’A yapılması öngörülen üç dev proje en çok kime yarayacak diye sorarsanız, bu sorunun yanıtı muhtemelen, “kamyon pazarına” olacaktır. İstanbul’da inşa edilmeye başlanan üçüncü boğaz köprüsü ve temel atılması için gün sayan üçüncü havaalanının yanı sıra önümüzdeki aylarda inşasına başlanması beklenen “Kanal İstanbul” projesi, kamyon satışlarına doping etkisi yaratacak. Yılda 30-35 bin adetlik satış hacmine sahip olan ağır ticari araç pazarının, söz konusu projeler nedeniyle 50 bin adetlere ulaşması bekleniyor. Üstelik bu satış rakamının 10 yıl boyunca devam edeceği tahmin ediliyor.

HAFRİYATÇILAR İÇİN ÖNEMLİ

Kanal İstanbul ve kentsel dönüşüm projelerinden çıkacak hafriyat, üçüncü havalimanının inşa edileceği arazide dolgu malzemesi olarak kullanılacak. İstanbul’un eski kömür ocaklarının bulunduğu bölgede, devasa boyutlarda çukurlar bulunuyor. Yağan yağmurlarla dolan çukurlar irili ufaklı göletler oluşturmuş durumda. Havaalanının inşa edilemesi için öncelikle bu çukurların doldurulması gerekiyor. Kanal İstanbul ve kentsel dönüşüm projelerinden çıkacak hafriyat, kömür ocaklarının bulunduğu bölgeye taşınacak. Hafriyatın taşınması ise en çok kamyon üreticileri ile ithalatçıların yüzünü güldürecek.

50 BİN KAMYON SATILIR

Türkiye’de Ford, Mercedes ve MAN ağır vasıta üretimi yapan firmalar arasında. DAF, Iveco, Renault&Volvo Turcks ve Scania ise ithalatçı şirketler. Türkiye’nin bölgede her geçen gün artan etkinliği ve birçok uluslararası lojistik firmasının yatırım yapmasını değerlendirerek üretim adetlerini belirlediklerini ifade eden sektör temsilcileri, hükümetin uzun dönemli, myfikirler.com büyük ölçekli ve 2023 hedeflerini göz önünde bulundurarak öngörü yaptıklarını vurguluyor. Yılda 16 ton ve üzerinde 50 bin ağır vasıtanın satılacağını tahmin eden yetkililer, bu araçların yüzde 70-75’inin hafriyatta, yüzde 20-25’inin ise inşaat alanında kullanılacak X4 araçlardan oluşacağını öngörüyor.

İTHALAT ARTAR

Türkiye’yi 2023 yılına taşıyacağı öngörülen bu projeler, üretim ve ithalat yapan firmaları hareketlendirdi. Firmalar, üretecekleri ve ithal edecekleri araçların planlamasını yapmaya çalışıyorlar. Çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Mercedes-Benz yetkililerinden sorduğumuz sorulara, “Stratejik nedenlerden dolayı açıklama yapamayız” cevabı geldi. Büyük inşaat projelerinin hafriyatta kullanılacak araçlarda önemli oranda talep yaratmasının beklendiğini açıklayan Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezer, “Özellikle Kanal İstanbul gibi büyük projelerde hafriyatın daha çok offroad ağır vasıtalarla yapılması bekleniyor. Bu tip kamyonlar Türkiye’de üretilmediğinden talep ithalat ile karşılanır” diyor.
’10 BİN KAMYON SEFERE ÇIKAR’

İstanbul’daki uzun dönemli ve büyük ölçekli inşaat projelerinin ticari araç pazarını büyüteceğini öngördüklerini belirten Ford Oto-san Kamyon îş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kınay ise, havaalanının inşa edileceği bölgeye yapılacağı söylenen deniz dolgusu ve kömür ocaklarının doldurulması işi için günde 10 binden fazla kamyonun trafiğe çıkmasının beklendiğini söylüyor.

Türkiye ağır ticari araç pazarı (16 ton ve üzeri), Avrupa ağır ticari araç pazarının yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor. Türkiye’de yılda 30-35 bin kamyon satışı gerçekleşiyor. “Önümüzdeki 10 yıllık dönemde Türkiye dünyadaki birçok ülkeden daha yüksek bir büyüme oranı hedefliyor” diyen Kınay, bu hedeflere dayanarak ağır ticari araç pazarının büyüklüğünün yıllık 50 bin adede ulaşacağını öngördüklerini söylüyor.

  Yatırımcıların İlgi Odağı Yıkım Bekleyen Çürük Binalar

PAZAR HAREKETLENECEK

Türkiye’de 2011 yılında kamyon satışları 37 bin 500 adede ulaşarak rekor kırmıştı. Geçtiğimiz yıl 32 bin 500 adetlik satış rakamlarına düşen sektör, 2013 ve sonrasına daha umutlu bakıyor. “Şu anki tabloya bakMımet k, tığımızda inşaat sektörünün nay yeniden canlandığını görüyoruz” diyen MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Satış ve Pazarlama Direktörü Eren Gündüz, 12 ton ve üzerindeki ağır ticari araç pazarının bu yıl 33 bin adet seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini söylüyor. Üçüncü havalimanı, İzmit Körfez Geçişi, Kanal İstanbul ve üçüncü köprü gibi dev projelerin özellikle inşaat grubu araçların satışlarını hareketlendireceğini vurgulayan Gündüz, “Tüm bu projeler için harcanacak paranın önemli bir kısmının hafriyat işlerinde kullanılacağı tahmin ediliyor. Sadece yeni havaalanı projesi için bile damperli kamyon ve treyler damper pazarında ciddi bir hareketlilik olacaktır” diyor.

HER YIL YÜZDE 8 BÜYÜR

Üçüncü havaalanı, Kanal İstanbul ve üçüncü köprü gibi projelerin direkt ve dolaylı olarak yeni araç satışlarını ve araç parkı kapasite kullanım oranını artıracağını ifade eden Scania Satış Müdürü Harun Göktaş, sadece bu projelerin kısa sürede bitirilmesi için bile yıllık 2 bin-2 bin 500 adet damperli kamyon ve damperli yarı römork çekici araç satılacağını söylüyor. 2012 yılında 16 ton ve üzeri ağır vasıta pazarının 30 bin 500 adet olduğunu hatırlatan Göktaş, bu üç proje ile ilgili araç parkı yatırımının pazarı yıllık yüzde 8 oranında büyüteceğini öngörüyor.

YAN SANAYİYE FIRSAT DOĞACAK

Ticari Araçlar Derneği (TAİD) verilerine göre, 2013 Nisan ayı itibariyle 16 ton ve üzerindeki ağır ticari araç pazarı, 2012 yılının aynı dönemine göre yiizde 17 gerilemiş görünüyor. Türkiye gibi büyük ve gelişen ekonomilerde pazarın yakın zamanda 40 bin adetlerin üzerine çıkmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan DAF Ürün Müdürü Haluk Özen de üçüncü havaalanı, Kanal İstanbul ve üçüncü köprü projelerinin önümüzdeki 10 yıl boyunca ağır ticari araç pazarını hareketlendireceği görüşünde. myfikirler.com Hatta şantiye şartlarında kullanılan araçların daha kısa bir kullanım ömrüne sahip olduğunu ifade eden Özen, yapılacak araç yatırımının da 10 yıllık süreçte en az 2-3 kez tekrarlanması gerektiğini düşünüyor. Özen’e göre, kullanım menzilleri çok uzun olmayan şantiye araçları, bölgede servis ve yedek parça hizmeti veren iş kolları için de yeni fırsatlar yaratacak.

Pazarı inşaat firmaları belirler

Pazardaki tüm oyuncular tarafından Kanal İstanbul, üçüncü havaalanı ve üçüncü köprü projelerinin pazara ciddi bir hareket getirmesini bekleniyor. Bu hareketin gerçekleşmesi kaçınılmaz. Sadece havaalanı projesinde bile 2.5 milyar metreküp civarında hafriyat dolgu malzemesi ihtiyacı olması, projelerin büyüklüğü hakkında ciddi bir referans niteliğinde. Projeleri inşa edecek olan firmaların, hafriyat işlerini büyük iş makineleriyle mi, damperli çekici ya da yarı römork damperli araçlarla mı yapacağı kararı ağır ticari araç ve üstyapı pazarının ne kadar büyüyeceğini belirleyecek. Gelen talepleri karşılamayı ve Türkiye’deki fabrikamızı tam kapasite ile çalıştırmayı planlıyoruz. Sürecin 2015 ile 2018 yılları arasında bu şekilde devam edeceğini düşünüyoruz.

Bülent Ekimci / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir