Anasayfa / Teknoloji / Kanseri Teşhis Eden Cep Telefonu Üretiliyor

Kanseri Teşhis Eden Cep Telefonu Üretiliyor
Boston’daki Massachusetts General Hospital’dan araştırmacılar bir kaç bin hücreyi analiz ederek tümörleri tespit edebilecek bir sistem geliştirdiler.

New Scientist’e göre, içinde basit bir akıllı telefon uygulaması barındıran avuç içi büyüklüğündeki bir cihaz hasta yatağının başucundaki masaya konuyor. Merkezinde bir mikro nükleer manyetik resonans çipi var. Bu manyetik resonans görüntüleme tarayıcılarında bulunan teknolojinin küçültülmüş bir versiyonu.

Protein seviyelerini manyetik nano parçacıklar kullanarak ölçüyor, kanserin varlığını gösteren proteindeki özel belirtiler araştırıyor. Doktorlar çipten gelen sonuçları kendi cep telefonu ekranlarında görebiliyorlar.Araştırmacılar bu cihazı deneme maksadıyla 50 hastada kullanarak kanser teşhisinde önemli dört protein belirtisini biraraya getirerek vakaların yüzde 98’inde kanseri doğru olarak tespit ettiler.

20 hastalı ikinci bir deneme de ise teşhiste yüzde 100’lük bir başarı sağlandı. Kullanılan mevcut metodlarda ise kanseri teşhiste yüzde 84’lük bir kesinlik mevcut. Ayrıca akıllı telefonlu cihazda mevcut metodlardan çok daha hızlı sonuç alınıyor, normalde üç günde alınacak sonuç saatler içinde ortaya çıkıyor.

Lakin, doktorlar bu cihazın henüz klinik kullanımlar için hazır olmadığını söylüyorlar. Sorunlardan biri ilişkili protein belirteçlerinin her zaman kanser hücresinde olmayabilmesi. Bu da hatalı teşhise yol açıyor. Bir de proteinlerin kısa ömürlü olması var. Bu da hücrelerin aktarıldıkları anda analiz edilmeleri gerektiği anlamına geliyor.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir