Anasayfa / Haberler / Kapadokya’da, üniversite bünyesinde balon pilotluğu

Kapadokya’da, üniversite bünyesinde balon pilotluğu

Yılda yaklaşık 250 bin turistin balon uçuşu yaptığı Kapadokya’da, üniversite bünyesinde balon pilotluğu önlisans programı açıldı. Programa biri tam burslu, toplam 5 öğrenci alınacak.

Peri Bacaları ile dünya çapında tanınan Kapadokya, balon turizmi ve balon pilotaj eğitiminin merkezi olmaya aday. Her yıl yaklaşık 250 bin turistin vadi manzaralarında balon turu yaptığı Kapadokya’da ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı içinde yerleşkesi bulunan Kapadokya Meslek Yüksekokulu, diplomalı balon pilotu yetiştirmeye başladı.

YGS-6 puanlarına göre öğrenci alacak bölüme biri tam burslu olmak üzere 5 öğrenci alınacak. Ayrıca, isteyenler programı tamamladıktan sonra Dikey Geçiş Sınavı’na girerek Uçak Pilotluğu’na da geçebilecek.Bölgede 150 balon var
Kapadokya Meslek Yüksekokulu Müdürü Funda Firuz Aktan, “Bugün Kapadokya’da 20’nin üzerinde balonculuk işletmesi, 150 civarında balonla, yerli-yabancı misafirlerimize hizmet veriyor. Sıcak hava balonculuğu, havacılığın tüm dalları gibi, emniyet kurallarına en üst düzeyde uymayı gerektiren, ciddiyetle yürütülmesi gereken bir iş kolu. Bölgemizdeki uçuşların çoğunluğu 20 kişi civarında yolcu taşıyabilen büyük ölçekli balonlarla yapılıyor. Balon pilotlarının donanımlı, yabancı dil bilen ve asgari turistik bilgiye sahip olmaları gerekiyor. Biz de işte tam bu ihtiyaca cevap vermek üzere bu özel programı açtık” diyor.

Programa katılacak öğrencilerin, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından uluslararası yönetmeliklere paralel olarak belirlenmiş olan özellikleri taşımaları gerekiyor. Bu şartların başında ruhsal ve bedensel sağlığın uçuşa uygun olması geliyor. Sağlık yeterliliği, özel yetkili hastanelerden alınan sağlık raporu ile belgelendiriliyor. Sağlık durumu uygun olan ve SHGM’nin öngördüğü şartları taşıyan herkes balon pilotu olmak için başvurabiliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir