Anasayfa / Şirket Haberleri / Kaplanlar Soğutma Yeni Zelanda Pazarında

Kaplanlar Soğutma Yeni Zelanda PazarındaZENGİN VE ZOR BİR PAZAR
Kaplanlar Soğutma CEO’su Duygu Kaplan

1978’de kurulan ve geçtiğimiz yıl 55 milyon lira ciro gerçekleştiren Kaplanlar Soğutma, üretimin büyük kısmını ihraç ediyor. Geçtiğimiz yıl, Yeni Zelanda’ya da ihracata başlayan şirket, bölgenin en önemli perakende zincirlerine soğutucu ve derin dondurucu satıyor. Örneğin bu zincirlerden biri Staffood.

Yeni Zelanda’da 50’nin üzerinde noktada olduklarını söyleyen Kaplanlar Soğutma CEO’su Duygu Kaplan, şu ana kadar 2 milyon Euro’nun üzerinde ihracat gerçekleştirdiklerini belirtiyor. Duygu Kaplan, 4.5 milyonluk nüfusuyla Yeni Zelanda’nın Türkiye ile karşılaştırdığında çok küçük bir pazar olduğunu, fakat kişi başına düşen 30 bin dolarlık milli gelir ile de önemli bir pazar haline geldiğini söylüyor.

Kaplan, Türkiye ile ekonomik ilişkilerin şu an son derece zayıf olmasına rağmen, birçok alanda Türk şirketleri için fırsatlar olduğunu dile getiriyor.
Özellikle tarıma yönelik her türlü makine ve teçhizatın bölgede ilgi çekeceğine inanıyor.

Kaplan’ın bu pazan düşünen iş adamlarına tavsiyesi ise mutlaka yerel bir ortakla işbirliğine gitmeleri şeklinde. Kendi iş ortağını ise Almanya’da gerçekleşen Euroshop Fuan’nda bulmuş. tş ortağından gelen taleple de ihracata başlamış.

Duygu Kaplan, Bıınu da “Doğru iş ortaklannın olması pazan tanıma aşamasında şirketlere kolaylık sağlayacaktır. Coğrafi olarak çok uzak bir bölge olduğu için doğru lojistik partnerler gerekiyor. Tüm maliyetlerin doğru hesaplanması da bu aşamada önem taşıyor” sözleriyle destekliyor.

Duygu Kaplan’ın sözünü ettiği navlun sorununu şöyle anlatalım: Şu an Yeni Zelanda’ya nakliye transit süresi 39 gün. Yeni Zelanda, Avustralya ile birlikte en uzak ihracat yapılan ülkeler arasında. Çin’e bugün 29 günlük servislerin olduğu dikkate alındığında uzaklığın önemi anlaşılmış oluyor. Bu yüzden de Kaplan, “Ürün gönderirken çok temkinli hareket etmek gerekiyor. Ürünlerin uzun süre deniz üstünde kalacağı unutulmamalı. Bizim için önemli bir diğer önemli nokta ise demonte giden bazı parçaların orada montajı. Montaj için gerekli iş ortaklan ile eğitimleri de çözmek gerekiyor” diyor.

  Anonim Şirketlerin Özellikleri ve İnceleme

YENİ ZELANDA İÇİN NE ÖNERİYOR?

■    Mutlaka bölgede faaliyet gösteren yerel bir ortak edinin.

■    Nüfusun büyük çoğunluğunun kentlerde yaşadığına dikkat edin.

■    Bölgede yasak olan ürünleri ve vergi kıstaslarını doğru öğrenin.

■    En büyük maliyet lojistik olduğu için doğru şirketle ürün gönderin.

■    Maliyet analizlerini doğru yapın.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir