Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Kâr satışlarından fırsat doğar mı?

Kâr satışlarından fırsat doğar mı?Kâr satışlarından fırsat doğar mı?

kar satislariDüzeltine hareketinin devamının yaşandığı geçen hafta 79.000’in altına kadar geri çekilen endeks, dış gündeme karşı da hassas hale geldi. Yabancı yatırımcıların çoğunlukla kâr satışı yaptığı İMKB’de önünüzdeki dönemde ‘volatilitesi’ yüksek bir seyir bekleniyor. Kimilerine göre ‘trend bozuldu’, kümlerine göre de yükseliş için hedefler korunuyor ve bu seviyelerden alınabilecek hisseler var.

Endeks, 80.000 seviyesinin üzerinde kalarak denge bulma arayışında olsa da alt handın kınlmasının ardından geçen hafta yönünü aşağı doğru çevirdi. Not artışı beklentisiyle uzun süredir iç gündemden beslenen İMKB, kâr satışlarının gelmesiyle birlikte yurt dışındaki hassasiyetlere de açık hale geldi. Avrupa Merkez Başkanı Başkanı Mario Draghi’nin Euro ve Avrupa’daki görünüm konusundaki açıklamalarının ardından değer kaybı yaşayan piyasalarda bankalar ve diğer faize hassas hisselere gelen sert satışlar ile İMKB, gelişmekte olan ülke endekslerinin altında bir performans sergiledi. 78.000 seviyelerine çekilen endekste bir süre 77.500-81.000 arasında çalkantılar görülebileceği ifade ediliyor. Kimi analistler, “Yükseliş trendi bozuldu” diyor. Kimileri de henüz olmadığı görüşünde. Yükseliş hedef korunan İMKB’de düşüşlerin uzun vadeli yatınmcılar tarafından giriş fırsatı olarak kullanılabileceği önerisi yapılıyor. Peki bu dönemde nasıl bir strateji izlenmeli?

DÜŞÜŞ SÜRECEK MI?

întegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Egemen Candır, bu aşamadan sonra dikkatlerin biraz daha 2012’de İMKB sanayi endeksinin yüzde 30, gelişen piyasalar bankacılık endekslerinin ise yüzde 33 üstünde per-fonnans gösteren bankacılık endeksinde olacağına işaret ediyor. “Hali hazırda bazı yabancı yatının bankalarının, bankacılık sektöründe bir kısım kâr realizasyonu beklediğini görüyoruz” diyen Egemen Candır, bu beklentilerin bir kısmının geçtiğimiz haftadaki harekette gerçekleşmiş olabileceğini, yalnız bu geri çekilme sonrası hareketin önümüzdeki günlerde endekste yükselişlerde zayıflıklar gösterebileceğini düşünüyor.

Turkish Yatırım Araştırma Müdürü Mehmet Baki Atılal, yükseliş bandına dönülmesi için önce 81.600 ardından 82.500’ün üzerine çıkılması gerektiğine dikkat çekiyor. Mehmet Baki Atılal, hem düşük momentum hem de kapanışların günün en düşük seviyelerinden yapılması ile birlikte 50 günlük ortalamanın 79-000’in altında kalmasının satış baskısının devam ede-ceğini gösterdiğini ifade ediyor. Endekste 77.750 seviyesinin kırılmasının 76.500 ve 75.000’lere kadar devam edebilecek bir baskının oluşmasına neden olabileceğini söyleyen Atılal şöyle diyor:

“Yurt dışından Moody’s beklentisinin ötelenmesi ile birlikte hızlı bir şekilde aynştık, özelleştirmelerle ilgili ertelenme haberleri de ayrışmamıza katkıda bulundu. Yeni bir hava elde etmeden -bu AB yönelik bir açılım olabilir bankaların kredi büyümesine yönelik olabilir- işte o zaman yurt dışına paralel hareket edebiliriz ama şimdilik hava olumsuz.”

ÖNERİLER

Önümüzdeki süreçte yatırımcıların nasıl hareket edeceği ve hangi hisselerde pozisyon alacağı önem kazanıyor. Bu anlamda geri çekilmelerin fırsat oluşturduğuna dair görüşler de bulunuyor. Yatınmcılann bu dönemde özellikle daha çok orta ve uzun vadede sektör seçimi konusunda karar almalan gerektiğini ifade eden İnteg-ral’den Egemen Candır, “Sektörel bazda bakıldığında, düşük faiz ortamında satış rakamlannda büyüme gösterebilecek otomotiv sektörü ve uzun vade direkt yabancı yatırımı çekebilmesi açısından perakendecilik gibi sektörlerde fınansal rasyolan kuvvetli olan şirketlere odaklanmak” diyor.
Bu sektörlerde, faaliyet içi kâr oranları yüksek olan şirketlerin seçilebileceğini söyleyen Candır, endeks bazında bakıldığında, dar bantta 77.500-81.000 arası, geniş bantta bakıldığında ise 75.000-82.500 bandında destek bulunan seviyelerde alımlann yapılmasının fiyat hareketlerindeki kârlılığın yüksek tutulabilmesi için gerekli olacağını kaydediyor.

  Yem Zamlarından Sonra Taze Kaşarda Zamlandı

76.000 ile 78.000 seviyeleri bandında destek noktası aranması yönün de bir hareketliliğin olmasını bekleyen Ulus Menkul Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Devrim Yılmaz, yatınmcılann endeksteki kısa dönemli dalgalanmalan yakından takip edeceğini çünkü önümüzdeki iki aylık sürede volatilitenin daha çok artığı bir dönem olacağını ifade ediyor. Özgür Devrim Yılmaz, “Temel analiz yöntemi yerine teknik analizle hisse senedi hareketleri takip edilirse özellikle işlem hacmi yüksek endeks 30’a kayıtlı hisse senetlerinde kazanç sağlanması yüksek olasılık içeriyor” diyor.

YABANCILAR NE YAPIYOR?

Yatınmcılann bu süreçte dikkatli olmalannı, hikayesi güçlü şirketlerde işlem yapmalarını öneren ALB Menkul Analisti Yeliz Karabulut ise endekste bazı dönemlerde birtakım hisselerin ön plana çıktığını ifade ediyor ve şimdi temettü verimi kuvvetli hisselerinin ön plana çıkmasını bekliyor.

Bu dönemde borsanın çoğunluğunu oluşturan yabancıların hareketi ise yakından inceleniyor. Özellikle bankalara olan ilgisi bilinen yabancı yatınmcılann buradan kâr sa-tışlan yaptığı görülüyor. 2012 yılında yabancı yatırımcılar 3 3 milyar dolarlık net alım gerçekleştirdi. Bu tutann tümü iMKB’ye haziran ayından sonra girdi. Giren 3.2 milyar doların 2.2 milyar dolarlık kısmı bankalara oldu. ÎMKB-30 dağılımını incelediğimizde 2.9 milyar dolar şeklinde gerçekleşti. Ocak-Aralık döneminde dolar bazında net alımda ilk 20’nin tümü lMKB-30 hisselerine oldu.

BANKALAR SATIŞTA

Ocak ayında yabancı yatırımcıların 2012 yılının tamamında 2.2 milyar dolarlık alım yaptıkları bankacılıktan 4.5 milyar dolarlık çıkış yaptılar. Hisse bazlı incelediğinde Ocak 2013’te Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Halkbank’tan çıkan yabancılar Iş Bankası, Akbank, Vakıf-bank ve Şekerbank aldılar. Sektörel bazda incelediğimizde holding, telekom, demir&çelik ve ulaştırma öne çıkıyor. iMKB 100 Endeksi’nde son haftalarda yaşanan geri çekilmelere rağmen orta vadede halen yükselen trendini koruduğu ve yabancıların orta vadede endekse oranla daha az primli olan sektörlere yönelebileceği düşünülüyor.

HANGİ HİSSELER ÖNE ÇIKACAK?

Integral Menkul, perakendecilik sektöründen Bizim Mağazacılık; otomotiv sektöründen ticari araç konusunda küresel atılımlarda bulunan Ford Otosan’ın yabancıların odak noktasında olabileceğini tekliyor.

ALB Menkul Analisti Yeliz Karabulut, yabancıların geçen yıl not artırımı hikayesi nedeniyle daha çok banka hisselerinde işlem yapmayı tercih ettiklerini bunun haricinde hikayesi güçlü birkaç şirkette işlem yaptıklarını ifade ediyor. Yeliz Karabulut, yabancı yatınmcılann Türkiye not artı-nmı hikayesinin zaman zaman ön plana çıktığı dönemlerde banka hisselerinde alım yapabileceklerini ama endekste yukan yönlü hareketin devam edeceğini düşünüyor.

DİK DEĞİL YATAY

2012 yılındaki gibi dik bir çıkıştan ziyade 2013’te geçen yıla oranla daha dinlenme-yatay hareketlerinin yoğun olduğu bir endeks beklentisi olan Yeliz Karabulut, “Bu yatay dönemlerde hikayesi güçlü şirketlerin ön plana çıkacağını düşünüyorum bunlar çimento, inşaat, demirçelik sektörü, dayanıklı tüketim sektörü hisseleri olabilir” diyor. 2012 yılında çoğunlukla İMKB-30, ağırlıklı bankacılık sektöründe alım yapan yabancıların alım trendi devam ederse İMKB-30 ve ÎMKB-50 hisselerinin öncelikli olacağını ifade eden Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı Serap Kaya, “Ancak Ocak ayında hisse bazlı seçimleri ve lMKB100-30’a girdiklerini gördük. Önümüzdeki günlerde İMKB gözde olmaya devam edecekse tabana yayılımın daha çok olacağını söyleyebiliriz” diyor. Gözde Yeniova / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir