Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Kâr ve satışlarını en çok artıran şirketler

Kâr ve satışlarını en çok artıran şirketler

Kâr ve satışlarını en çok artıran şirketler

Borsa İstanbul’da (BIST) yurt dışı ağırlıklı satış dalgası görülürken, bu seviyelerin yukarı trendi bozmayacağı ifade ediliyor. Tamamlanmak üzere olan bilançolarda güçlü kâr ve satış rakamlarıyla dikkat çeken hisseler bulunurken ilk çeyrek tahminleri de yapılıyor, içeride beklenen bir başka gelişme ise not artırımı. Borsada yukarı hareket sonrası dinlenme gözleniyor. Uzmanlar, olası not artışının fiyatlara yansımakta olduğunu söylüyor.

Yükseliş trendine giren ve 86.000 seviyesini aşarak 90.000 seviyesine göz kırpan Borsa İstanbul (BtST), yurt dışı etkisiyle bir düzeltme hareketi yaptı. Beklentilerden düşük gelen ABD verileri sonrasında dünya borsaların-daki satışların şiddeti arttı. Kıbns için 10 milyar Euro’luk bir kurtarma paketi üzerinde anlaşmaya varılması ve Japon Merkez Bankası’nın (BoJ) tahvil alımlannı artıracağını açıklaması, dünya borsalanndaki satış dalgasını tersine çevirmeye yetmedi.

Küresel risk iştahına duyarlı bir piyasa olan Borsa İstanbul, yurt dışı piyasalardaki satış dalgasından daha fazla kaçamadı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın kur değer kazanmaya devam ederse faiz oranlarını aşağı çekebilecekleri açıklaması, sonrasında tahvil piyasasında görülen değer artışına rağmen endeks 84.000 seviyelerine geriledi. Genel olarak yükseliş trendine ilişkin olumlu görüşler hakimken not artışı beklentisi ve bilançolar önemli bir beklenti olarak öne çıkıyor. Tam olarak tamamlanmasa da önemli bir kısmı biten 2012 yıl sonu bilançolanna baktığımızda da satış ve kârlılıkla öne çıkan hisseler bulunuyor. Analistler bu hisselerin takip edilmesini tavsiye ederken bir sonraki dönem için de güçlü bilanço açıklayacak şirkeder için tahminde bulunuyor.

GÜÇLÜ BİLANÇO BEKLENTİSİ

Tabloya göre 2012 yılında bilançosunu açıklayan İMKB 100 şirketleri arasında en çok kânnı artıran hisselerin başında Ege Gübre geliyor. Onu THY, Akfen Holding, Yazıcılar Holding, Aksa Enerji ve Zorlu Enerji takip ediyor. Satış gelirlerini artıran hisseler arasında ise Netaş Telekom ilk sırada yer alırken onu Park Elektrik, Ak Enerji, Aksa Enerji, Emlak GYO ve Tekno-sa izliyor.

Burgan Yatırım Finansal Danışmanlık Müdür Yardımcısı Murat Ak-yol, Tüpraş, THY, Sabancı Holding, Peddm, Koç Holding, Ford Otosan ve İş Bankası’nın beklentilerin üzerinde sonuç açıklayarak öne çıktıklarını söylüyor. Dördüncü çeyrekte Murat Ak-yol’a göre başarılı ciro büyümesi sağlayan şirketler ise Park Elektrik, TAV, Aksa Enerji, Enka İnşaat, Arçelik, Er-demir ve T. Şişecam. Net kârda ise Sabancı Holding, Kardemir, Çimsa, Tüpraş, Akbank, Halkbank, Vakıfbank ve Anadolu Hayat öne çıktı. İlk çeyrekte Murat Akyol’un güçlü büyüme beklediği şirketler ise TAV. THY, Tofaş, Ford Otosan. Sektörel olarak ise çimentonun güçlü bilançosuyla dikkat çekmesi bekleniyor.

TSKB Araştırma Yöneticisi Şebnem Mermertaş da 2012 bilançolarında bankaların beklentinin üzerinde kârlar getirdiklerini satış ve kârlılık anlamında ise THY ve Kardemir’in öne çıktığını ifade ediyor. Kârlarda geçen yılki kadar yüksek artışlar beklemediğini söyleyen Mennertaş,“Kur farkı gider ve gelirleriyle ilgili etkiler ortadan kalkacağı iyi daha karşılaştırılabilir bilançolar tekliyorum” diyor.HANGİ GELİŞMELER ÖNE ÇIKACAK?

Bilanço beklentileri sürerken piyasa gündemindeki gelişmeler de yakından takip ediliyor. Şeker Yatırım analistleri Nisan ayında global piyasaların ana gündemini, G. Kıbrıs ve Avrupa terç krizine yönelik gelişmeler, FED’in tahvil alınılan sürecine ilişkin haberler, ABD’den gelecek başta istihdam ve enflasyon verileri olmak üzere ekonomi rakamları oluşturacağını ifade ediyor. Şeker Yatınm, yurt dışında takip edilecek bu gelişmelerin yanında yurt içinde ise Merkez Bankası’nın politikalan, Nisan ayında da devam edecek olan dördüncü çeyrek bilançolar ve mali tabloların ardından temettü oranlarının takip edileceğini düşünüyor.

Piyasaların Mart ayında yaşanan hızlı yükselişin ardından Nisan ayında yükselişini koruma çabası içinde olmasını tekleyen Şeker Yatırım, bu beklentilerin ışığında portföy önerisini yüzde 60 tahvil, yüzde 10 döviz ve yüzde 30 hisse olarak koruyor.

Murat Akyol, “Kâr satışlarının ardından kritik destek seviyelerinin ne ölçüde çalışacağı endeksin özellikle kısa vadeli performansında belirleyici olacaktır. Dolayısıyla mevcut pozisyonlarda stop-loss disiplinine bağlı kalmak oldukça önemli” diyor. Önerdiği hisseler ise Vakıfbank, Erdeınir, Tekfen, İş Bankası, koza Altın, THY, Halkbank, Turk-cell, Yapı Kredi Bankası ve Trakya Cam.

NOT NE KADAR ETKİLİ?

Piyasalarda bir diğer önemli beklenti ise not artırımı oldu. S&P’nin not artırımının ardından Moody’s’den not artırımı beklentilerinin tekrar canlanması Borsa İstanbul’un yukan yönlü bir seyir izlemesini sağladı. Şebnem Memıertaş, “Not artış beklentilerinin yeniden gündemimize ginnesi yükselişi getirirken, son düşüşü bir trend olmak görmek için henüz çok erken. İMKB zirve seviyesi olan 86.600’e yaklaştıkça azalan alım iştahı bu direnç seviyesinin aşılamamasına neden oldu. Çok güçlü olduğunu düşündüğümüz destek seviyeleri var. Buralara kadar çekilmesi gayet doğal. Bu seviyeleri 83.700,81.000 ve 79.200 olarak görüyoruz” diyor.

Murat Akyol ise piyasaların gözünde Türkiye yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu, Borsa İstanbul’un da not artınmı beklentisini fiyatlarına telli bir ölçüde yansıttığını ifade ediyor. Ancak Akyol’a göre bu durum not ar-tınmının gelmesi durumunda endeksin daha fazla değer kazanmayacağı anlamına gelmiyor.

“NOT ARTIŞININ BU YIL GERÇEKLEŞECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”
Mehmet Gerz
Ata Portföy Yönetimi Genel Müdürü

“Türkiye ekonomisindeki normalleşmenin, düşen faiz oranları ve yükselen ülke kredi notu ile birlikte sermaye piyasalarının gelişmesine katkıda bulunacağını ve dolayısıyla hisse senedi yatırımları için iyi olacağını düşünüyoruz.

Mart ayının sonlarına doğru S&P Türkiye’nin kredi notunu bir basamak yükselterek yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altına çıkardı. Fitch, Türkiye’yi zaten yatırım yapılabilir seviyeye yükselttiği için, ikinci yatırım yapılabilir notu, izlenmesi gereken en kritik konu haline geldi. Fitch ve Moody’s Türkiye’nin notunu artırırken, Mayıs 2012’de görünümü indiren S&P’nin yaptığı not artırımının geçen yıl yaptığı hareketinin geri dönüşü olduğunu düşünüyoruz. Dahası, S&P’nin yaptığı not artırımı ve indirimi kararları, ekonomik sebeplerden ziyade politik nedenlerden kaynaklandığı için piyasa görüşümüze bir etkisi olmadı. Öte yandan piyasada Moody’s’in Türkiye’yi yılın ikinci yarısında yatırım yapılabilir seviyeye yükselteceği konusunda bir konsensüs var. Moody’s’in kararının Türkiye’nin yıl içindeki cari açık gidişatına bağlı olacağını düşünüyoruz. Türkiye BES’e olan yoğun ilgiyle hızlı büyüme trendinin, cari açık sorununa panzehir olmaya başlayacağını ve not artırımının önümüzdeki 6-12 ay içinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.”

Gözde Yeniova / Ekonomist Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir