Anasayfa / Şirket Haberleri / Karamehmet’in Yeni Ortağı Nat Rothschild

Karamehmet’in Yeni Ortağı Nat RothschildKaramehmet’in yeni ortağı Nat Rothschild

Dünyanın en zengin ailelerinin birine mensup Nat Rothschild in Karamehmet ile ortaklığını değerlendiren Wall Street Journal “Rothschild dünyanın son büyük petrol rezervleri için Kuzey Irak’a girdi” dedi. Peki kim bu hakkında yüzlerce komplo teorisi üretilen Rothschildler?

GEÇTİĞİMİZ AYLARDA, ekonomiyle uzaktan yakından ilgisi olan herkesin ilgiyle izlediği bir satış yaşandı. Mehmet Emin Karamehmet ile Mehmet Sepil’in ana hissedarı olduğu Genel Energy International’ın yüzde SO’si İngiliz petrol şirketi Valleres’e 2.1 milyar dolara satıldı.

Kuzey Irak’ta, önemli sahalarda petrol çıkarma izni koparan şirket, artık Genel Energy PLC adıyla anılacak. Taraflar yeni şirketin değerini ise 4 milyar dolar olarak açıkladı.

Henüz dokuz-yılık bir şirket için gelinen nokta gerçekten göz kamaştırıcı, BP’nin eski CEO’su Tony Hayward, Genel Enerji ve Vallares ortaklığında ön plana çıkan isim olsa da ortaklar arasında önemli biri daha vardı. Dünya finans sisteminin kumcusu sayılan aileden bir temsilci: Nathaniel Philip Vıctor James Rothschild. Bilinen ismiyle Nat Rothschild… ABD’nin saygın ekonomi gazetesi Wall Street Journal ortaklık haberini “Rothschild dünyanın son büyük petrol rezervleri için Kuzey Irak’a girdi” diye duyurdu.

Rothschild, ismi önemli çünkü “zenginlik” kavramını tek kelimeyle anlatmanın en kestirme yolu. Nat Rothschild de ailenin son kuşak temsilcilerinden. İngiltere’nin elit okullarından Eton ve Oxford mezunu. Elbette ailenin birçok karakteristiği ona da sirayet etmiş, Finansla yakından ilgili.

Birçok fonun kumcusu ve yatırımlarında söz sahibi, İngiltere’nin en iyi fon yöneticileri listesinde üst sıralarda. Aynı zamanda ailenin yüzyıllardır yakından ilgilendiği bir diğer önemli iş kolu sayılan yeraltı kaynakları işletmeciliğinde iddialı. İsmi en büyüklerle birlikte anılıyor. Dünyanın en büyük alüminyum üreticisi Rusal’m ve altın üreticisi Barrick’in yönetiminde. EndonezyalI kömür devi Bumi’yi de eklemek lazım, Ayrıca Brookings Institution gibi önemli think tank kuruluşlarında da söz sahibi.
Peki adları “zenginlik” kavramıyla birlikte anılan Rothschildler bunu yüzyıllardır sürdürmeyi nasıl başarıyor? İki asrı aşkın zamandır nerede bir komplo teorisi yazılsa Rothschild ismi de kıyısından köşesinden geçiyor. Yahudi kökenli aile, Illuminati üyesi olmaktan bütün dünyanın finansal kurumlarını kontrol etmeye kadar geniş bir iddia yelpazesinin odağında yer alıyor. Resmi tarihe göre ise ailenin kökleri 16’ncı yüzyıl Almanyası’na dayanıyor, Soyu, Frankfurt’ta lS8S’te ölen Isaac Elhanan Rothschild’e kadar giden ailenin yıldızı savaşlar sırasında orduların ihtiyacı olan altın paraları saraylardan cepheye taşıma imtiyazını elde etmesiyle parlıyor. Aile zaman içerisinde krallara bile faizle borç para verecek kadar büyük bir servetin sahibi oluyor. Bir yandan da ticaret alanında faaliyete başlıyor ve bazı Rothschildler 18’inci yüzyıldan itibaren Avrupa’nın değişik ülkelerine yerleşiyor, Baba Amschel Mayer Rothschild, beş oğlunu Frankfurt, Viyana, Paris, Londra ve Napoli’ye gönderiyor ve aile Avrupa çapında geniş bir bilgi ve finans ağı kuruyor, Bu sayede haberler ilk önce Rothschildler’e geliyor, diğer borsa spekülatörleri ise onları takip ediyor,

  Katmerciler Avrupa’ya şirket avına çıktı

Hatta rivayete göre, 1815’te Waterloo Savaşı’nm bitmesine yakın Rothschildler ellerindeki hisseleri satmaya başlıyor, Bu hamle, savaşı Napolyon’un kazandığı şeklinde yorumlanınca panik satışlar başlıyor. Herkes aynı anda satışa geçtiği için fiyatlar düşünce Rothschildler de tüm hisse senetlerini topluyor, Ancak sonradan Napolyon’un savaşı kaybettiği ve Rothschildler’in bütün piyasayı ele geçirdiği anlaşılıyor, BP, Shell, De Beers, HSBC, ABN Amro Bank, Rio Tinto gibi dünyanın en büyük finans, enerji ve madencilik şirketleri Rothschildler’in girişimleri arasında sayılıyor. Servetlerinin toplamı hakkında trilyon dolar tahmini yapılsa da aile üyeleri bu sözlere bugün gülüp geçiyor, Tıpkı Baron Eric de Rothschild gibi, Rotschild Yatırım Bankası’nm açılışı için geçtiğimiz yıllarda Türkiye’ye gelen Baron Eric de Rothschild, ailesinin devletlerin finansörü ve dünyanın gizli yöneticilerinden biri olduğu yönündeki soruyu gülerek şöyle yanıtlamıştı: “Keşke gerçek olsa, Ama doğru olmasını da istemezdim, Kendinizden daha büyük bir şeyden sorumlu olmanız iyi bir şey değil. 19’uncu yüzyılın ortalarında önemli bir aileydik. Eğer bir ülkeyi finanse etmezsek savaş durabiliyordu. Fakat bu tamamen değişti, Artık biz çok büyük bir denizdeki küçük ve hızlı balığız. Türkiye’ye de 1860,1890 ve 1912’de borç verdik. Kendimizi Gates ve Buffett gibi insanlarla karşılaştırınca artık zengin bir aile olmadığımızı anlıyorum,”

INGİLTERE’NİN EN ZENGİN 67’NCİ KİŞİSİ

Sunday Times tarafından hazırlanan listede 1 milyar pound’luk servetiyle Nat Rothschild İngiltere’nin en zengin 100 kişisi arasında 67’nci sırada gösterilmişti. Ama bu servetin buz dağının görünen yüzü olduğunu söyleyenlerin sayısı çok. Ünlü milyarder, Forbes dergisinin en zenginler listesinde ise yer almıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir