Anasayfa / Haberler / Karekod Eşliğinde İlaç Takip Sistemi Başarısı

Karekod Eşliğinde İlaç Takip Sistemi BaşarısıBu kez Türkler parmak ısırttı

İlk defa Türkiye’de uygulanan karekod eşliğinde ‘İlaç Takip Sistemi’ başarıyla hayata geçti. 350’ye yalan ilaç firması ve 25 bin civarı eczane sisteme entegre oldu. Sıra ecza depolarında. Sağlık Bakanlığı nın kapısı, diğer ülkeler tarafından sürekli “Nasıl yaptınız?” diye çalınıyor.

Karekod uygulamasındaki başarı Caretta Yazılım’ın da önünü açmış. Gökcan Güldoğuş, İlker Nacaklı ve Selçuk Kumbasar’dan (Soldan sağa) oluşan Caretta Yazılım ekibi ilaç Takip Sistemi’ni yurt dışındaki ilaç firmalarına da kurmaya hazırlanıyor.

TÜRK GİBİ BAŞLAYIP ALMAN GİBİ BİTİRMEK…

Bir İşe şevkle başlayıp azim ve sabırla sonuna kadar sürdürmenin gerekliliğini vurgulamak için söylenmiş bir cümle. İlk kısım Türkler’in bir işe başlarken duyduğu isteği, heyecanı vurguluyor, Sonrası ise Almanlar’m karakteristik özelliğini yansıtıyor. Yani plan, çalışma, disiplin… Bildiğimiz gibi, büyük iştahla başladığımız çoğu işi yarım bırakmakta, vazgeçmekte üstümüze yok. Nitekim Sağlık Bakanlığı, 1 Ocak 2010’dan itibaren İlaç Takip Sistemi’ne geçtiğinde de hemen herkes aynı düşünceyi kafasından geçirdi; “Nasıl olsa başarılamaz ve bir süre sonra tekrar eski düzene dönülür.,.” Aslında düşünce de, uygulama da basitti. İlaç Takip Sistemi, birer numara verilen ürünlerin, üretim aşamasından hastaya ulaşıncaya kadar her aşamada takip edilmesine olanak sağlayacaktı. Bu sayede sisteme kayıtlı olmayan ilacın satışı yapılamayacak ve böylece hem sahte ilacın, hem de dolandırıcılığın önüne geçilecekti, Gözle görülür en büyük yenilik ise ürünlerde artık barkod yerine karekod kullanılmasıydı.
Uygulama tartışmalar eşliğinde başladı ve aradan iki yıla yakın bir zaman geçti, Ancak sonuç çoğu kişinin umduğu gibi olmadı, Birçok ülke, karekod eşliğinde İlaç Takip Sistemi’ni dünyada ilk uygulayan Türkiye’nin kapısını çalmaya başladı, Şu aralar Sağlık Bakanlığı bürokratları yabancı meslektaşlarına sürekli sistemi anlatıyor, Novartis, Pfizer, GSK, İbrahim Ethem Ulagay, Nobel, Sanofi, Avantis ve Merck gibi firmalara ilaç takip sistemi çözümleri ve yazılımları sunan Caretta Yazılım’m Genel Müdürü Selçuk Kumbasar, başka ülkelerde de uygulama denemelerinin olduğunun ve bunların başarısızlıkla sonuçlandığının altını çiziyor, Kumbasar’a göre başarısızlığın sebebi pek çok kurumun ortaklaşa hareket edememesi ve devletlerin bu konuda yeterince dirayet gösterememesi.,, Sözü Kumbasar’a bırakalım; “Türkiye ise bu konuda azimli davrandı, problemleri çözmeye uğraştı, sektörün her kademesinden görüş aldı, Yolda giderken de öğrendi, geri adım atmadı, Şimdi sıra diğer ülkelerde, ancak bu defa lider Türkiye.”

  Sanal para Bitcoin’in vergilenmesi

Gelelim sistemin nasıl işlediğine,.. İlaç Takip Sistemi’nin Faz 1 ve Faz 2 olarak iki ayağı olduğunu anlatıyor Kumbasar; “Faz 1 şu an devrede. Bu safhada ilaç firmaları ithal ettikleri veya ürettikleri ürünlere karekod yardımıyla benzeri olmayan bir numara veriyor ve bunları devlete bildiriyor, Eczaneler de bu bildirilen ilaçları satıyor. Tüm bu süreçler Sağlık Bakanlığı tarafından izleniyor. Faz 2 ise Ocak 2012’de devreye girecek şekilde planlandı, Bu aşamada ise ecza depolarının ilaç hareketleri de takip edilecek. İlaç şirketleri ecza depolarına sattıkları ilaçları aynca bildirecek, ecza depoları da hangi eczaneye hangi ürünü sattığını bildirecek. Böylece bir ilacın tam olarak hangi aşamalardan geçerek hastaya ulaştığı takip edilebilecek.”

Kumbasar, Türkiye’de faaliyette bulunan yaklaşık 350 ilaç firması, 25 bin eczane ve ecza depoları açısından karekoda uyumun toplam faturasının 300-400 milyon dolar civarında olacağını tahmin ediyor, 300-400 milyon dolarlık yatırım belki çok görünebilir fakat devletin bu işten muazzam bir kazancı olacağı kesin. Zira kaçak ve sahte ilaç ile kupür yolsuzluğundan kamu her yıl yaklaşık 1-1,5 milyar dolar kaybediyordu, Sistem, ekonomik kazancın yanı sıra sahte ve kaçak ilacın piyasaya girişine izin vermediği için halk sağlığına da önemli katkı sağlıyor, Elbette projeyi yüz akıyla uygulayan Türkiye’nin kazandığı prestij de cabası.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir