Anasayfa / Kariyer ve İş / Kariyer haritanızı siz belirleyin!

Kariyer haritanızı siz belirleyin!Yurtdışında yeni açılacak lokasyonları için kadro kurmaya çabalayan şirketler, görevlendirilme önceliğini mevcut çalışanlarına veriyor

Kurum içi atama yöntemiyle üst düzey kadrolarını şekillendiren bazı şirketler, yatay pozisyon geçişlerini de mümkün kılıyor. Özellikle çok uluslu şirketlerin uyguladığı bu sistem, çalışanlara değişik kültürleri tanıma şansı verdiği gibi farklı kariyer imkanları da sunuyor.

Marriott International, bu uygulamayı kullanan şirketlerden biri. 17 markasıyla 65 ülkede faaliyet gösteren şirketin yaklaşık 168 bin çalışanı bulunuyor. Açılan yeni oteller için personel alımlarında öncelikle mevcut çalışanlarına şans tanıyan yöneticiler, aynı marka içerisinde olduğu gibi markalar arasında da atama gerçekleştiriyor.
İstediğin yeri söyle, ataman yapılsın!
“Marriott Global Source isimli web sitesimize tüm personelimiz şifreleriyle giriş yaparak, ‘job search’ bölümünden tüm açık pozisyonlara başvuru yapabiliyorlar” diyen İstanbul Marriott Hotel Asia Satış ve Pazarlama Direktörü Aslı Borakan Eryöner, sistemin yurtdışına çıkmak isteyen ya da Türkiye’ye dönmek isteyen çalışanları için büyük bir avantaj olduğunu belirtiyor. Sistem şöyle işliyor: Çalışanlar job search’te aradıkları iş kriterlerini belirtip tercih ettikleri pozisyonları işaretliyor. Uygun bir pozisyon açıldığında da kişiye bu konuda mail gönderiliyor. Otel içerisindeki açık pozisyonlar içinse önce bütün departmanlara aranılan özellikler duyuruluyor. Altı aylık periyotlarla performans değerlendirmeleri yaptıklarını da söyleyen Eryöner, çalışanlarının bu süreçte kişisel ve iş gelişimlerine yönelik hedeflerine odaklandıklarını belirtiyor.

Kurum içi iş ilanları var
British American Tobacco (BAT) ise çalışanların potansiyel ve kariyerlerini her yıl “Yetenek Değerlendirme Süreci” toplantılarında masaya yatırıyor. Şirketin global bir uygulaması olan bu toplantılarda yeni bir iş yeri açılması durumunda oluşacak pozisyon açıkları için mevcut çalışanlar değerlendiriliyor. Ülke bazında gerçekleştirilen toplantılar daha sonra ülkenin bağlı bulunduğu bölge ve global seviyelere de taşınıyor. “Bu sayede çalışanlarımız yalnızca bulundukları ülke içerisinde değil, daha geniş bir coğrafyadaki rollere aday olma fırsatı buluyor” diyen BAT Türkiye İşe Alım ve Yetenek Yönetim Müdürü Aylin Öney Agalday, bazı roller içinse şirket içi iş ilanı yayınlayarak ilgilenenlerin o pozisyonlara başvuru yapmalarına fırsat tanındığını dile getiriyor.

  Olimpa Avm 1.500 kişiye iş imkanıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir