Anasayfa / Kariyer ve İş / Kariyer.net yeni mezunların iş bulma sürelerini araştırdı

Kariyer.net yeni mezunların iş bulma sürelerini araştırdıYeni mezunlar bir ile altı ay arasında iş buluyor

Kariyer.net, düzenlediği bir anket çalışması ile yeni mezunların iş bulma sürelerini araştırdı. Kariyer.net veritabanı üzerinden 25-31 Temmuz tarihileri arasında gerçekleştirilen anket çalışmasına toplam 6 bin 755 kişi katıldı. Anket sonuçları üniversiteden mezun olur olmaz iş aramaya başlayan adayların ortalama bir ile altı ay arasında işe girebildiğini ortaya koyuyor. Adayların yüzde 68’i kendi alanında çalışma istiyor. Yüzde 48’lik bir bölüm ise mezun olduğu alanda iş bulma fırsatı yakalıyor.
Anket kapsamında yeni mezunlara sorulan “Ne kadar süredir iş arıyorsunuz?” sorusuna, katılımcıların yüzde 34-7’si yaklaşık bir aydır yanıtını verdi. Adayların yüzde 20.6’sı yaklaşık 6 aydır iş aradığını belirtirken, bir yıldan fazla süredir iş arayanların oranı yüzde 19.6, yaklaşık 15 gündür iş arayanların oranı yüzde 15.3 ve bir yıldır iş arayanların oranı ise yüzde 9,8 olarak gerçekleşti.

Kariyer.net veritabanı üzerinden gerçekleştirilen anket çalışmasında adaylara yöneltilen dikkat çekici sorulardan biri de “Kendi alanınızda mı iş arıyorsunuz?” sorusu oldu. Yeni mezun olan adayların yüzde 68.7’si kendi alanında iş aradığını söylüyor. Yüzde 31.8’i ise farklı bir alanda iş aradığını belirtiyor. Ankete katılan adayların yüzde 48.3 ’ü kendi alanında çalıştığını belirtirken; eğitim aldığı alanın dışında çalışanların oran ise 51.6 olarak gerçekleşti. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz,

“Adaylar geleceklerini inşa etmeye üniversite eğitimi aldığı yıllarda başlıyor. Kişinin yaptığı işi seviyor olması büyük önem taşıyor. Aksi takdirde çok uzun vadeli bir iş ilişkisi olmayacaktır” dedi.

  Mudo 2015 Eleman Alım PlanlarıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir