Kariyer ve İş

Kariyer rekabetinde yüksek lisans farkı

Kariyer rekabetinde yüksek lisans farkı

Son yıllarda pek çok kişi kariyer hayatmda rekabet edici donamın olarak gördüğü için yüksek lisans yapıyor. Hatta şirketler bu konuda çahşanlarına maddi destek de sağbyor. En çok talep gören yüksek lisans programının MBA olduğu görülüyor. Onu pazarlama, mühendislik ve hukuk izliyor.

Üniversiteli oranının yükselmesi ile birlikte lisansüstü eğitimi artık kariyer serüvenine başlayacak gençler için bir gereklilik olmaya başladı. Çünkü yüksek lisans, ilerleme ve işe giriş sürecinde rekabet edici donanımlardan biri haline geldi. Özellikle yüksek lisans eğitiminde spesifik konularda uzmanlaşma, şirketler için tercih edilir oldu. Bunun yanında eğitim seviyesinin yükselmesi de bireyleri daha fazla araştırma ve bilimsel çalışmaya yönlendiriyor ki bu da lisansüstü eğitime olan talebi artıran diğer bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Kimi, üniversite mezuniyetinin hemen akabinde yüksek lisans yapmayı tercih ediyor, kimileriyse iş hayatına girişle birlikte bir gereklilikle lisansüstü eğitim almaya karar veriyor. Özellikle teknolojinin çok hızlı değişiyor olması yeni bilgilerle donanmak isteyenleri yüksek lisans programlarına kaydolarak güncel bilgilere ulaşma ihtiyacını çözmeye itiyor.

Son yıllarda şirketler de çalışanlarının yüksek lisans programlarına gitmesini destekliyor. Çalışanlarının bu eğitimleri almasını maddi olarak destekleyen, hatta mesai saatlerinde bunun için izin veren şirketlerin sayısında da artış görülüyor.

PROGRAMLAR ÇEŞİTLENDİ

Eskiden sadece 3-5 konuda yüksek lisan eğitimi almak mümkünken, bugün pek çok farklı alanda yüksek lisans programı sunuyor üniversiteler. Bu sebeple İşletme eğitimi almış biri muhasebe yönetimi, ya da uluslararası raporlama konusunda bu programlara devam ederek uzmanlaşabiliyor.

Üniversiteler iş hayatının gerekliliklerini göz önüne alarak her yıl farklı yüksek lisans programları açıyor. Örneğin son yıllarda özellikle hukuk konusunda pek çok üniversitede uzmanlaşmaya götüren programlar açıldığı görülüyor. Örneğin özel hukuk, kamu hukuku gibi yüksek lisans programları üniversitelerde yaygınlaşıyor.

Her üniversitede pek çok yüksek lisans programı seçeneği var. Ancak üniversitelerden aldığımız bilgiler gösteriyor ki en çok başvuruyu alan yüksek lisans programı hala MBA. Onu uzaktan MBA takip ediyor. Pazarlama ve marka konusundaki yüksek lisans programlarının yanında farklı mühendislik alanlarına da ilgi gösteriliyor.

Bundan on yıl önce yüksek lisans için yurtdışı-na gidilirdi. Ancak artık Türkiye’deki üniversitelerdeki programlar da içerikleriyle yurtdışındaki okullarla yarışır hale geldi.

Peki hangi okulun hangi yüksek lisans programı daha çok tercih ediliyor?
Bugüne kadar 2 bine yakın lisansüstü mezun veren Sabancı Üniversitesinde toplamda 22 yüksek lisans programı bulunuyor. Okulun en çok talep alan yüksek lisans programları ise Kültürel Çalışmalar, Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü, Ekonomi, Görsel Sanatlar ve Görsel iletişim Tasarımı, Siyaset Bilmi, Avrupa çalışmaları ve Kamu Politikaları. Tabi Executive MBA, MBA ve Finans yüksek lisans programlarının da ilgi gördüğünün altını çizmek gerekiyor.

MBA ÖNDE

24 tezli yüksek lisans, 16 tezsiz yüksek lisans olmak üzere toplamda 40 yüksek lisans programı olan İstanbul Aydın Üniversitesi’nde en çok talep gören program İngilizce işletme yönetimi.

Onu MBA, İngilizce Siyaset Bilgi ve Uluslararası ilişkiler, Bilgisayar Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Bilişim ve Makine Mühendisliği takip ediyor. Enstitülerde programları çeşitlendirme yönünde çalışmalarını sürdüren üniversite bu çalışmalar neticesinde kamu hukuku ve özel hukuk yüksek programına da bu yıl öğrenci alınmaya başlanacak. 3 binin üzerinde yüksek lisans mezunu olan Bahçeşehir Üniversitesi’nde 75 farklı yüksek lisans programı bulunuyor. Üniversitede en çok talep alan yüksek öğretim bölümü ise MBA ve uzaktan MBA. Onu Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi, insan Kaynaklan Yönetimi, Yönetim Bilişim Sistemleri ve Executive MBA takip ediyor.

Yeni programlar eklendi

İstanbul Ticaret Üniversitesi nde yüksek lisanstan mezun öğrenci sayısı bin 500’ün üzerinde. Üniversite bünyesinde 21 yüksek lisans programı, 8 doktora programı bulunuyor. Üniversite yetkilileri tüm programlara ilginin yoğun olduğunu belirtiyorlar. Zaten başvurular kontenjanların çok altında kaldığı zaman program açılmıyor.

Son dönemde yeni eklenen yüksek lisans programlarının ise bilgisayar mühendisliği, mekatronik mühendisliği, mücevherat mühendisliği yüksek lisans programları olduğu görülüyor. Bunun yanında finansal ekonomi yüksek lisans programı ile endüstri mühendisliği doktora programları bu yıl ilk kez öğrenci alacak. Programların iş dünyasının ihtiyaçlarına ve deneyimlerine göre hazırlanan okulda diğer okullardan farklı olarak yüksek lisans programı ücretleri ders başına alınıyor.

55 master programı var

Bugüne kadar yüksek lisans ve doktora programlarından mezun sayısı 4 bin 500 olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde bu anlamda tezli ve projeli olmak üzere 55 master ve doktora programı mevcut. Uzaktan eğitimin ilk örneğinin verildiği e-MBA ve iş dünyasında önemli bir repütasyona ulaşmış MBA programları başta olmak üzere, Hukuk, iletişim, Finans, Kültürel incelemeler ve Uluslararası ilişkiler programlarına her yıl artan bir talep alınıyor.

Üniversitede bu sene ilk defa öğrenci alacak Pazarlama, Yönetim Bilişim Sistemleri, Halkla ilişkiler ve Kurumsal iletişim, Pazarlama, Yapım Yönetimi programlarının yanı sıra özel hukuk, kamu hukuku ve iletişim alanlarında da doktora eğitimi verilmesine başlanacak.

Tezli programlar genellikle daha derinlemesine yapılan araştırmalar için ve özellikle akademik kariyer düşünen öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Tezsiz adı verilen program seçeneğinde öğrenci daha fazla ders alıyor, ancak tez yerine daha az kapsamlı bir proje çalışması yürütülüyor. Özel şirketlerde çalışanlar proje dersini sektör analizi gibi çalışmalar yapmak için bir fırsat gibi görebiliyor. Adaylar tezli veya tezsiz program konusunda kararsız olsalar da başvuru sırasında ya da programa başladıktan sonra hocaları tarafından kendilerine en uygun seçeneğe yönlendiriliyorlar.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu