Anasayfa / Kariyer ve İş / Kariyer ve İnsan

Kariyer ve İnsanKariyer ve İnsan

Kariyer insan yaşamı için bir  odak ve önem ifade eder.Bir kişinin  çalıştığı çevrede birçok insanla iletişimde bulunması ve onlarla işbirliği içinde çalışması bir mesleğin sosyal yönünü oluştururken bu meslek sayesinde sağlayacağı iş doyumu psikolojik yönünü oluşturur.Kariyer  kavramının odak noktasında  insan yer alır.İnsan çalışma yaşamına atıldığı ilk günden itibaren  ihtiyaçlarını  karşılamak , beklentilerini tatmin etmek , geleceğe yönelik planlarını  gerçekleştirmek , işinde ilerlemek kısacası ; başarılı olmak ister. İşte insanın  başarısı yaptığı işten  mutluluk duymasına tatmin olmasına  bilgi ve yeteneğini kullanmasına  bağlıdır. Bu insanları çalışmaya iten sebepleri şöyle açıklayabiliriz.

*kendileri için fayda temin etmek

*kendini geliştirmek (yeni bilgiler edinmek)

*sosyal kabul gören  bir hareket

Kariyer, bir insanın çalışabileceği yılar boyunca herhangi bir iş alanında adım adım ve sürekli olarak ilerlemesi, deneyim ve beceri kazanmasıdır. Yani kişinin çalışma yaşamı boyunca üstlendiği işlerin bütünüdür.

Bireyler hayallerindeki iş yaşamı ile gerçek yaşamını kafasında uyumlaştırmaya çalışırken, çalışma yaşamı boyunca çeşitli devrelerden geçer. Kariyer devreleri konusunda öngörülen yaş aralıkları, bireyin gelişimine bağlı olarak değişiklikler gösterebilir. Özellikle kadınların evlendikten sonra çalışma yaşamına ara ya da son vermeleri, ülkemizdeki emeklilik yaşının gelişkin ülkelere nazaran düşük olması sonucu kariyer devrelerinde kaymalar olabilmektedir
Çalışma  yaşamı  sanayileşmenin ilk dönemlerinden beri psikolojininde  alanlarına  girmiştir. Çünkü kişinin  motivasyonu , morali,işinden zevk alması,tatmin olması, bireyler arası ilişkileri  psikolojinin  alanına  girmektedir.

Bireylerin   işverenden birkaç beklentisi vardır. Bunlar; maaş,kişisel gelişim ,eğitim , iyi bir iş için tanınma ve network,güvenlik ve çevresel faydalardır.

Bireyin  bu beklentileri  karşılanmadığı taktirde verimlilik  kaybı ve örgüt içi çatışmaların çıkma ihtimali fazladır. Kariyer  planlaması  özellikle üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar için çok önemlidir. Bunun  birkaç aşaması vardır. ilk aşamada  kişinin  kendini  iyi tanıması , yetenek ve becerilerini analiz etmesi ikinci aşamada iş ve mesleğin belirlenmesi gelir. Üçüncü aşamada ise iş bulmak için işvereni ikna ve tatmin etmesi gerekir.

  İş Görüşmesine Neden Çağırılmıyorum Sebepleri Ne Olabilir

İş bulmak ve kariyer sahibi olmak zordur. Fakat unutmayalım ki  çalışmak ve insanlara  faydalı olmak bana göre çok güzel bir duygudur .

İş arayanlara yönelik birkaç web sitesini sizlerle paylaşmak istiyorum. secretcv.com , kariyer.net,yenibiris.com,iskur.gov.tr

Ayrıca eğitişim kariyer enstitüsü (İstanbul Nişantaşı)  , gelişim platformu (İstanbul m.köy)

Firmaları özellikle üniversite öğrencileri ve yeni mezunlara  kişisel gelişim ve  kariyer eğitimleri vererek  işverenler ve  iş arayanlar  arasında  bağlantılar  kurmaktadır. unutmayalımki internet  iş arayanlar için çok güzel bir yardımcıdır.yalnız cv yani özgeçmişimizi  çok iyi hazırlamalıyız. Çalışmakla ilgili birkaç sözü  sizlerle paylaşmak istiyorum. İşini severek yapıyorsan çalışmak mutluluktur , Çalışanlar, kötülük düşünmeye vakit bulamazlar. Çalışmayanlar ise, kendilerini kötülükten kurtaramazlar. Çalışma; sıkıntıyı, kötülüğü ve yoksulluğu uzaklaştırır, Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi de ahiret için çalış. Seveceğin bir iş seçersen ömründe bir gün bile çalışmış olmazsın.

HERKESE  SAĞLIK,MUTLULUK,HUZUR DOLU BİR KARİYER  DİLEĞİYLE …

YAZAN: UĞUR  AĞIRGÖL

 

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir