Anasayfa / Kariyer ve İş / Kariyerinizdeki İkinci Yarı İçin Bügünden Hazırlık Yapın

Kariyerinizdeki İkinci Yarı İçin Bügünden Hazırlık Yapın

Kariyerinizdeki İkinci Yarı İçin Bügünden Hazırlık Yapın

GEÇEN yüzyılın ortalarında, insanların 20-25 yıllık tek devrelik bir “çalışma hayatı” vardı.

O dönemlerde bu kadar bir süre de, insan ömrüne zaten zorlukla sığardı. 1950’de ortalama ömür süresi 50 yaş dolayındaydı çünkü.

Doğuşta hayat ümidi de denilen ortalama ömür zamanla uzayarak 70 yılı aştı. Bu ortamda orta yaşlılar, çalışma hayatını “iki devre” olarak görme eğilimine girdi. Örneğin 50 yaşında emekli olan bir kişi, yaklaşık 20 yıl daha üretken olabileceğini düşünmeye başladı.

İşyerlerinde genç, enerjik ve donanımlı genç kuşağın etkin olmasıyla daha pasif görevlere verilen bir bölüm çalışan ise ikinci bir başlangıç hayali kuruyordu. Japonların, “pencere önü çiçekleri” dediği bu kesim, bir başarı ivmesi daha yakalamak istiyordu.

İkinci yarıya hazırlananlar yalnız, çalışmayı bırakınca sudan çıkmış balığa dönen deneyimli orta yaşlılar değildi… Bir de zorunlu olarak iş hayatının dışında kalanlar vardı. Küresel dönemin ve teknolojik gelişmenin dışladığı kişiler de para kazanmak için yeni ve farklı bir işin peşine düşüyordu.

Hayatın ikinci yarısında mevcut işine devam etmeyi tercih edenler de sanki 25 yaşındaymış gibi yeni bilgi ve beceriler elde etmeyi zorunlu görüyordu…

PARALEL KARİYER VE GÖLGE İŞ

Sizin durumunuz yukarıda sayılanlardan hangisine uyarsa uysun, ikinci yarı için şimdiden hazırlık yapmak ve muhakkak “ısınma” hareketlerine başlamanız gerekiyor.

İkinci yarıda farklı bir işe başlamak veya girişimciliğe soyunmayı düşünüyorsanız, ilk adımları daha bugünden atmak, zihninizde bir iş fikri geliştirmek zorundasınız. Aksi takdirde başarısızlık ve yıllardır biriktirdiğiniz paranın batması kaçınılmaz olur.Bugünkü işinizde çalışırken ilgi duyduğunuz diğer sektör ve alanlardaki gelişmeleri takip ettiğiniz takdirde, yeni bir işe daha kolay uyum sağlayabilirsiniz. Bu tür bir “paralel kariyer” veya “gölge iş” sizin mevcut işinizdeki performansınıza da katkıda bulunabilir. Mevcut işinizden bıktığınızda veya bu işe devam imkânı kalmadığında yeni bir işe veya mesleğe sahip olabilirsiniz. Geçmiş yıllarda para biriktirmişseniz, bunu sermaye olarak koyup girişimciliği de deneyebilirsiniz.

Yedekte tuttuğunuz bu kişisel “B planı” sayesinde yeni bir hayata yeni başlamış gibi olursunuz. Temel değerlerinizi koruyarak, değişime uyum sağladığınız takdirde ikinci kariyeriniz, belki de ilkinden daha parlak olabilir, ikinci yarının son saniyelerine kadar mücadelenizi sürdürdüğünüzde ise yeni işinizde istediğiniz sonucu alamasanız bile sağlığınızı ve özgüveninizi kazanabilir, yıllara meydan okuyabilirsiniz…

İKİNCİ YARI İÇİN ÖNERİLER

Başarılarını sürdürme veya geriden gelip ipi göğüslemek isteyenler aşağıdaki önerilerden yararlanabilir:

Cesur olun: İkinci yarıda başarı için, beklentilerinizin yönünü ve içeriğini, 90 derece, hatta 180 derece değiştirmeniz ve epey cesur davranmanız gerekiyor. Mevcut işinizde sıkılıyorsanız ve ikinci hayatınızı düşünürken heyecanlanıyorsanız, palamarları çözmekte hiç tereddüt etmeyin.

Deneyiminizden yararlanın: ikinci hayatınıza başlarken sıfır noktasında olmadığınızı bilin ve kendinize güvenin. İlk işinizde elde ettiğiniz birikim ve deneyimin ikinci yarıda önünüze yeni ufuklar açacağını unutmayın.

Evde çalışmayı deneyin: İnternet döneminde evde çalışmak yaygınlaşıyor. Kendinize yeni bir çalışma düzeni kurduğunuzda ve internet ve benzeri teknolojilerden yararlandığınızda ofislerde sıkılmadan da para kazanabilirsiniz.

“Gönüllü” çalışın: Sivil toplum kuruluşlarının ve vakıfların işbilir yönetici ve elemanlara ihtiyacı var. Bu işlerde maddi mkânlar haliyle düşük ama manevi tatmin hayatınıza yeni bir anlam kazandırabilir. Parasal durumunuz iyiyse gönüllü olarak da çalışabilir ve zor durumdaki insanlara yararlı olabilirsiniz.

“İşinizin patronu olun: Toplumdaki, insanlardaki ve pazardaki değişimin farkındaysanız, girişimcilikte de başarıya ulaşabilir, gençlere iş kapısı açarak çok hayırlı bir iş yapmış olursunuz. Girişimciliği seçerseniz, bilinen işler yerine, yeni ortaya çıkan ihtiyaçları ve talebi karşılamayı amaçlayın.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir