Anasayfa / Kariyer ve İş / Kariyerle Aşk Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır

Kariyerle Aşk Arasında Nasıl Bir İlişki VardırEn Son Ne Zaman Aşık Oldunuz?, Kariyerle Aşk Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?, Kariyer ve Aşk, İş ve Aşk, Marka Aşkı, İş Aşkı, Kariyer Aşkı, Para Aşkı

Kariyerle aşk arasında nasıl bir ilişki var diyebilirsiniz. Oysa pek sorgulamayız. Marka aşkı (brand love) olabiliyorsa, insanın nasıl aşık olduğunu (falling in love) anlamamızda fayda var. Belki de. Sonuçta süreçler benzerlik gösteriyor diye varsayıyoruz.

Aşık olduğumuz kişileri çekici ve kendimize yakın buluruz. Ancak karşımızdaki kişiye aşık olmamız için (genellikle, yoksa platonik olur) karşı tarafında bizi çekici bulduğunu göstermesi gerekir. Iki tarafın birbirine olan duygularını göstermeleri heyecan ve coşkuyu da beraberinde getirir. Imkanlar, potansiyeller, olanaklar daha güçlü gözükmeye başlar. Hatta imkansızlıkların bile aşılabilineceğine olan inancımız güçlenir.


Alanais Morissette, Let’s Fall In Love
Araştırmalar, genellikle tanıdığımız kişilere aşık olma eğiliminde olduğumuzu gösteriyor. Ilk görüşte aşk yaşayanlarsa hiç azımsanmayacak kadar fazla: %40. Öyle ki bazı araştırmalar, saniyenin 1/5’inde aşık olabiliyoruz. Aşık olduğumuz kişilerdeyse iki karakter özelliği öne çıkıyor: nezaket ve zeka. Yani çekici bulduğumuz kişiler genellikle bu iki özelliğe sahip oluyorlar.

Günümüzde bilim aşkın süresini dahi saptayabiliyor. Bu alanda isim yapmış olan John Gottman, %95 başarı oranıyla birlikteliklerin devam edip etmeyeceğini bilimsel olarak söyleyebiliyor.

Marka aşkı yaratmak için karşılıklı çekim gerekiyor.

Ilk görüşte aşık olmak için beş duyumuzdan birinin güçlüce harekete geçmesi gerekiyor.

Hamle yaptığımızda karşılık bulabilmemiz gerekiyor ki bir ilişki başlasın.

Hangi şirkette çalışmak istediğinize karar verirken de aynı süreç işler. Başarı elde etmek için iki tarafın da birbirine çekim hissetmesi gerekir. Sadece iş arayanların değil aynı zamanda işvereninde. O çekim aşka dönüştüğünde tutkuyla çalışan, tutkuyla hareket eden, potansiyelleri, imkanları, fırsatları görüp yakalayabilen bir ekip oluşur. Aşkı göstermek iki tarafın tutumuna bağlıdır. Onu büyütmekte.

  İK uzmanlarının 2017 analizi ve 2018’e dair öngörüleri

Yazan : Fatmanur Erdogan Kariyeryolculuğu
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Limited Şirketlerin Özelliklerini İnceleme ve Özet Şekilde Sunma

Limited Şirketlerin Özellikleri Bir veya daha çok gerçek veya tüzel kişi tarafından bir ticaret unvanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir