Anasayfa / Emlak Haberleri / Kartal ve Maltepe’de 29 proje yükseliyor

Kartal ve Maltepe’de 29 proje yükseliyorEskinin sayfiye yeri olan Kartal-Maltepe hattı, son dönemde markalı konut projelerinin üssü haline geldi. Bölgede Mesa’dan Dap Yapı’ya kadar birçok şirkete ait 29 gayrimenkul projesi geliştirme ve üretim aşamasında bulunuyor. İstanbul’un yeni gelişim bölgesi olan hatta sahil kesimi yıldızı en çok parlayan alan olurken, ortalama metrekare fiyatları 5 bin 500 TL seviyesine kadar ulaşıyor.

İstanbul’un son yıllardaki gelişim üssü olan Kartal-Maltepe hattı, Mesa’dan DKY İnşaat’a, Dap Yapı’dan Royal İnşaat’a kadar markalı konutun yeni cazibe merkezi haline geldi. Eskinin sayfiyesi olan Kartal-Maltepe bölgesi, son yıllarda geliştirilen metro, otoyol, marina yatınmı gibi ulaşım projelerinin de etkisiyle öne çıkmaya başladı. Fabrika dönüşümünün öne çıktığı bölgede, 29 yeni konut projesi geliştirme ve üretim aşamasında.

Kartal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’e 555 hektarlık alan için hazırlatılan dev kentsel dönüşüm projesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Maltepe ise sahil şeridi ve konut yapımına uygun arsalann varlığı ile markalı yatırımların üssü haline geldi. Bölgede sahil kesiminde metrekare fiyatları 9 bin TL’ye kadar yükselirken, üç yıl önce 3 bin 500 lira olan ortalama metrekare fiyatları ise 5 bin 500 TL seviyesine ulaştı.

kdv avantajli konut projeleri

2017’de fiyat ibresinin yine yukarıya dönük olacağı belirtiliyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, Kartal-Maltepe hattının Avrupa Yaka-sı’ndaki kıymetli E-5 hattının Anadolu Yakası’ndaki uygulaması olduğu

nu söylüyor. Orta vadede Kartal-Mal-tepe hattının Şirinevler-Ataköy gibi olmasını beklediklerine işaret eden Maya, “Bu hatta geliştirilen projeler münferit projeler şeklindeydi. Son yıllarda markalı konut projeleri de geliştirilmeye başlandı. Bölge, Marma-ray ve metronun kullanılmaya başlamasıyla birlikte İstanbul’un öne çıkan bölgelerinden biri haline geldi” diyor.

KOMPAKT YAŞAM
Marmara Denizi ve adalar manzarası ile öne çıkan bölge, sayfiye kimliğinden sıyrılmaya başlamış durumda. İş GYO’nun geliştirdiği Manzara Adalar, Dap Yapı’nın geliştirdiği İst-marina gibi ses getiren projelerin yanı sıra, bölgenin en büyük arazisine sahip olan Eczacıbaşı da bu arazisinde Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme şirketi ile konut, rezidans, AVM ve ticari ünitelerden oluşan bir proje geliştirme çalışması yürütüyor.

Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, Kartal-Maltepe hattının ulaşımının kolaylaşması ve kompakt bir yaşam alanı olması ile yıldızının parladığını söylüyor. Boysanoğlu, Mesa olarak bölgede satışı sürenlerle birlikte toplam dört proje geliştirdiklerini belirtiyor ve yeni projeler geliştirmek üzere görüştükleri yerlerin de olduğunu vurguluyor. Erhan Boysanoğlu, “Bölge ulaşımının kolaylaşmasıyla İstanbul’a yakınlaştı. Dragos’ta birkaç arsa ile görüşmeler yürütüyoruz. Anlaşmamız halinde orada yeni proje geliştirebiliriz” diyor.

  Hızla Gelişen Gayrimenkul Sektörü Yabancıların İlgi Alanına Girdi

REKOR FİYAT

Emlak konut GYO’nun İstanbul Maltepe Küçükyalı’da satışa çıkardığı 114 bin 239 m2’lik Karayolları arazisi, 3,6 milyon TL veren Tahincioğ-lu’nun olmuştu. Tahincioğlu’ndan yapılan açıklamada, “Tahincioğlu olarak bu bölgede projemizi Maltepe Küçükyalı’ya yakışır bir şekilde hayata geçireceğiz” denilmişti. İhale kapsamında bulunan toplam yedi arsadan üçü ticaret-konut alanı, diğerleri ise ilkokul, ibadethane, meydan ve park olarak yapılandırılacak.

2023 hedeflerinde İstanbul’un Anadolu Yakası’nın yeni merkezi olacağı açıklanan Kartal, yapılan altyapı ve üstyapı yatırımlarıyla İstanbul’un en hızlı gelişen ilçelerinden biri oldu. Bölgede geliştirilen projeler daha çok E-5’in alt tarafı ve üst tarafı olarak sınıflandırılırken, geliştirilen projelerin hemen hepsinin deniz manzarasına sahip olmasıyla ilgi görüyor.

NEDEN GELİŞİYOR?

Bölgeye sahil yolu, D-100 ve minibüs yolu gibi üç ana yoldan ulaşım mümkün. Kadıköy-Kartal metrosu ve planlama aşamasındaki sahil yolu E-5 arasındaki havaray hattı, D-100 ile sahil yolu arasındaki bölgeye ilgiyi artırdı.

Birçok finans kurumunun Çayırova-Şekerpmar aksına taşınmasıyla OSB’lerdeki beyaz yakalı çalışanlar konut bölgesi olarak Kartal-Tuzla aksını tercih eder hale geldi.

D-100 cepheli bölgeler üst ve üst orta gelir grubuna hitap ediyor. Sahil yolu kesiminin yakın gelecekte A-, B+ gelir grubuna hitap eden projelere ev sahipliği yapması bekleniyor.

Bölgede bulunan projelerdeki konutların yüzde 35’i 1+1, yüzde 33’ü 2+1, yüzde 23’ü 3+1, kalanları ise diğer tiplerden oluşuyor.

Kartal-Maltepe bölgesinde yaklaşık 258 bin m2’lik ofis stoku bulunuyor. Bunların yüzde 74’ü A sınıfı ofis projelerinden oluşuyor. İstanbul genelindeki toplam ofis stokunun yaklaşık yüzde 5’i bu bölgede bulunuyor.

Kartal § Rotamavi, Arma Menta, And Pastel, Royal Group projesi, Fly Quatara Residence, DKY Ada, Mesa Marmara, Referans Kartal, Helis More, Golden Tulips, Teras Marmara Kartal, Çukurova Bostan, Manzara Adalar, Mesa Sahili 223, Mesa Sahili 224, Mesa projesi, Moment Kartal, Kordella Twins, Vadikule, Marmara Kule Business, Propa Vista, Piazza, Manzara Adalar, IstMarina
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İnşaat ve Altyapı Sektörü Nereye Gidiyor?

Gelişen teknolojiler ve bakış açıları yepyeni bir yaşam alanı kavramını şekillendiriyor. Ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir