Şirket Haberleri

Kasımpatı Özünden Su Bazlı Haşere İlacı ‘Chrysamed’

yusuf aktasİğdırlı Yusuf Aktaş’ın kasımpatı özünden geliştirdiği su bazlı haşere ilacı ‘Chrysamed’, Avrupa’nın iyi tanıdığı bir marka. İzmir’deki fabrikasında Avrupa’ya ihracat yapan Aktaş, yeni girdiği iç pazardan ise 50 milyon TL hedefliyor. İzmir’de 10 milyon Euro’luk yeni bir yatırıma soyunan girişimci, zirai ilaç, kimyevi ve organik gübre ve kozmetik üretecek.

İğdır’da başlayan hayat hikayesini, tek başına ve tamamen kendi şartlarıyla Almanya Hamburg Üniversitesi’nde mühendislik okuyarak sürdüren Vusuf Aktaş, geliştirdiği formülle Chrysamed’i yaratarak bugün dünyanın pek çok ülkesinde tanınan bir haşere markasının sahibi oldu. Halen Avusturya’da yaşayan Aktaş, 2008 yılında İzmir TorbalI’da 14 bin 300 metre kare kapalı alanda 15 Milyon Euro’luk bir yatırımla fabrika kurdu.Şu anda yaklaşık 100 kişinin çalıştığı fabrikada 200’ün üzerinde ruhsatlı ürün çeşidi üretiliyor. Chrysamed bu kadar ürünü bir arada yapan Türkiye’de ve Avrupa’da tek firma olma özelliğini taşıyor. Şu anda cirolarının önemli bir bölümünü ihracatın oluşturduğunu ve ihracatın büyük çoğunluğunun da Almanya’ya yapıldığını belirten Chrysamed Kimya kurucusu Yusuf Aktaş, ihracat yapıyoruz, ithalatı önlüyoruz. Avrupa’nın teknolojisini alıp yatırımı Türkiye’de yaptık. Hala da yatırım sürecimiz devam ediyor. Avrupa’da her şey yolunda giden bir düzeneğim varken, yine de vatanıma duyduğum sevgimden dolayı burada da yatırım yapmak istedim. Türkiye’de bu yıl 50 milyon TL’yi yakalamayı hedefliyoruz” diyor.

Aktaş, İzmir’de haşerenin yanı sıra zirai ilaç, kimyevi ve organik gübre, kozmetik üretimi yapmak için yeni bir yatırıma da soyunduklarını 10 milyon Euro’luk yeni bir yatırımla ikinci fabrikalarını kurduklarını sözlerine ekliyor.

Yüzde 40 büyüyecek

Haşereyi zehirleyerek değil, sinir sistemini etkileyerek uzaklaştıran ve yok eden su bazlı haşere ilaçlarını patentli Chrysa teknoloji ile üreten Chrysamed Kimya, sürdürdüğü Ar -Ge çalışmalarıyla portföyüne yeni ürünler ekliyor. Chrysamed insektisit ürünüyle dokuz tür haşereyle mücadele etmeyi başaran firma, bu yıl ise hamamböceği jeli, fare pastası, kedi ve köpeği uzaklaştıran Bi-git Kedi, Bi-git Köpek ürünlerini de pazara sundu. Geçtiğimiz yılı yüzde 15 büyüme ile kapatan ve bu yıl yüzde 40’lık büyüme hedefi koyduklarını söyleyen Aktaş, kozmetik sektörüne yönelik Ar-Ge çalışmalarına da başladıkları belirtiyor. Aktaş şunları ekliyor: “Bunun dışında son dönemde kozmetik sektörüyle ilgili Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Birkaç ürün geliştiriyoruz. Bizim temel amacımız Chrysa teknolojisini farklı sahalarda uygulayarak yeni ürün grupları meydana getirmek. Kozmetik ürünler konusunda 2014’ün başında lansman yapabiliriz.”
Özlem Bay Yılmaz / EkonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu