Anasayfa / Kültür Sanat / Kat’ı Sanatı, İsviçre Yolunda

Kat’ı Sanatı, İsviçre YolundaKağıt üzerine çizilmiş yazı ya da desenin keskin aletlerle dantel gibi oyularak bir başka zemin üzerine yerleştirilmesine deniliyor kat’ı sanatı.

Bilgiye verilen önem, diğer geleneksel kitap sanatları gibi kat’ı sanatında da asırlar boyu en güzel örneklerin verilmesine sebep olmuş. Bu sanatta yetişen Bursalı Fahri gibi sanatkarlar akılları hayran bırakacak eserler ortaya koymuşlar. Resimlerin, çiçek ya da bahçe tasvirlerinin, cilt kapaklarının içine yerleştirilen deriden zarif oymaların yanı sıra harfleri kağıttan kesip yapıştırılarak mushaflar, divanlar bile hazırlanmış. Hatta bu sanatla hazırlanmış bir Kur’an’ın harflerinin kalemle yazılmayıp kesilerek yapıştırıldığı, ancak bir harfi düşünce anlaşılmış. Asırların izini taşıyan bu sanat, son yıllarda kitap sayfaları arasından çıkıp dekoratif amaçlarla yeniden revaç bulmaya başladı. Son olarak Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde yaşayan kat’ı sanatçısı Haluk Kürkçüoğlu’nun 1,5 yılda hazırladığı iki eser, İsviçre’de dünyanın bu sanat dalındaki en önde gelen müzesinde sergilenmeye değer bulundu.
Haluk Kürkçüoğlu, İsviçre’nin Charmey kentindeki ‘Kağıt Sanatı Müzesi’nin düzenlediği Uluslararası 2011 Trienali için gerçekleştirilen yarışmaya iki eseriyle katıldı. Müze, bu alanda dünyanın en önde gelen müzesi konumunda. 800’ün üzerinde eserin katıldığı yarışmada Kürkçüoğlu’nun ‘Anka Kuşu’ ve ‘Çini Motifi’ isimli eserleri ön elemeleri geçerek, mayıs-ekim döneminde Uluslararası 2011 Trienali’nde sergilenmeye değer 68 eser arasına girdi. Etkinlik sırasında bu eserler arasında yapılacak değerlendirmeyle dereceye girenlere ayrıca ödül de verilecek.

Kat’ı sanatının zahmetli, uzun uğraş ve sabır gerektiren bir sanat dalı olduğunu belirten Haluk Kürkçüoğlu, “Yaklaşık 1,5 yılda hazırladığım iki eserimin İsviçre’deki müzede sergilenecek olması benim için büyük bir onur oldu.” diyor.

  Caroline Henderson İstanbul'da!Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kiraya Vereceği Gişeler

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 53 müze ve örenyeri gişesini ihaleyle dokuz yıllığına kiraya verecek. Muhammen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir