Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Katlanan Elektrikli Küçük Otomobil

Katlanan Elektrikli Küçük Otomobilİspanya’nın Bask bölgesinde bir grup küçük işletme tarafından geliştirilen, katlanan elektrikli küçük otomobil, tüm çevre kirliliği kaynaklarının yasaklanacağı kentler için model araç olarak Avrupa Birliği Komisyonu’na tanıtıldı.

Konsepti geliştiren konsorsiyumun temsilcisi Gorka Espiau tanıtım sırasında AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’ya, aracın “Hiriko” olan adının Bask dilinde “kent” anlamına geldiğini belirterek, elektrikli aracın Komisyon’a şehir merkezlerinde benzinle çalışan araçları yasaklama fikrine yanıt olarak sunulduğunu kaydetti.

2013’te bu uygulamayla birlikte birçok kentte kullanıma girecek araçla ilgili olarak konsorsiyum, AB’nin başkentinde 100 kadar araçtan oluşacak küçük bir filo için görüşmelerde bulunuyor.

ABD’nin prestijli üniversitesi Massachusetts Institute of Technologie (MIT) Media-Lab tarafından konsepti tasarlanan, ancak Bask bölgesinde faaliyet gösteren yedi küçük işletmenin oluşturduğu bir konsorsiyum tarafından geliştirilen ve üretilen Hiriko, her bir şirketin üretiminden sorumlu olduğu modüllerden oluşuyor. Aracın kullanılmaya başlanacağı kentlerde daha sonra montaj fabrikalarının kurulması düşünülüyor.
Aralarında Malmö, Berlin, Barselona, Vitoria-Gasteiz, San Francisco, Hong-Kong, Quito ve Galapagos adaları gibi birçok kent bu sevimli aracın kent merkezinde kullanılması için konsorsiyuma başvuruda bulunurken, Bask şirketler grubu, şu anda Paris, Londra, Amsterdam, Cenevre, Boston, Dubai, Abu Dabi ve Brüksel kentleriyle görüşmeleri sürdürüyor.

Konsorsiyumun temsilcisi Gorka Espiau tanıtım sırasında yaptığı açıklamada, Malmö kentinin durumunun özel olduğunu, çünkü montaj fabrikasının, Iraklı sığınmacıların yerleştirildiği bir mahallede kurulacağını belirtti.

Montoaj tesisi sadece 300 m2 genişliğinde ve montaj, tanıtım ve satış için 30 kadar kişinin istihdam edilmesi yeterli olacak.

12.500 avroya satılması düşünülen Hiriko’nun kent merkezindeki ulaşımda, Avrupa’nın birçok kentinde uygulanan ücretsiz bisiklet hizmeti gibi kullanılması düşünülüyor.

AA

  Burun Lifter Burun Düzeltme AletiYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir