Anasayfa / Şirket Haberleri / Katmerciler Avrupa’ya şirket avına çıktı

Katmerciler Avrupa’ya şirket avına çıktıFurkan Katmerci

Katmerciler Avrupa’ya şirket avına çıktı

Araç üstü ekipman üreticisi Katmerciler, organik büyümenin yanında inorganik büyüme seçeneğini de dışlamıyor. Avrupa’da şirket alımı konusuna sıcak baktıklarım söyleyen Katmerciler Yönetim Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, “30’u aşkın ürün gamımız var. GimKat’taki gibi yeni işbirliklerine de açığız” diyor. Katmerci, amaçlarının hissedarlara değer yaratmak olduğunu kaydediyor.

Araç üstü ekipman üretimi konusunda faaliyet gösteren ve 2010 Kasım ayında halka açılan İzmirli Katmerciler, gözünü yurt dışına dikti.

İtfaiye ekipmanı üretimi konusunda Fransız Gimaex ile GimKat isimli bir şirket kurarak Şubat ayında faaliyete geçiren Katmerciler, bölge ülkelerde ve Avrupa’da bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerin satın alınması konusuna sıcak bakıyor. Şirket bunun yanında Gimkat örneğinde olduğu gibi farklı ekipman üreticileriyle işbirliği yaparak Türkiye’de üretim yapmaya da açık.

Şirketin portföyünde 30’u aşkın ürün gamı mevcut. Böylece organik büyümenin yanında inorganik büyüme içinde de olmak istediklerini söyleyen Katmerciler Yönetim Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, “Katmerciler olarak sektörümüzde bölgesel bir güç olmak istiyoruz” diyor.
CİRO VE KÂRLILIK ARTIŞI

Sektörünün borsadaki tek temsilcisi olan Katmerciler, 2010 yılını 6l,6 milyon liralık toplam satış geliri 7,9 milyon liralık net kâr ve 10.4 milyon lira faaliyet kârı ile kapatmıştı. Yine şirketin satışları içinde ihracatının oranı 16 milyon dolarlık rakamla yüzde 42 olmuştu. Şirketin toplamda ise 41 ülkeye ihracatı bulunuyor. 2011 yılı rakamları kesin olarak açıklanmamış olmakla birlikte cironun 80 milyon lirayı aşmasını beklediklerini anlatan Katmerci, “ihracatımız satışlar içindeki payı yüzde 50’yi buldu. Dünyada sektörde yüzde 5-6 civarında net kâr marjında alt limit söz konusu. Biz kâr marjımızı yüzde 10-12 seviyelerinde tutmaya çalışıyoruz” diyor. 2012 yılına yönelik hedefleri için ise Katmerci, GimKat iştirakinden sağlanacak gelir hariç yüzde 20’un üzerinde büyümek istediklerini kaydediyor.

  ARİSTON/ÜÇ YILDA 2.5 KAT BÜYÜDÜ

YATIRIMCIYA MESAJ

Halka arzda uyguladığı yüzde 5 bonus hisse ile üç ay süreyle hissesini satmayan yatırımcıya yüzde 5 bonus hisse verdiklerini hatırlatan Katmerci, yine geçen yıl yüzde 100 bedelsiz sermaye artırımı yaptıklarını kaydediyor. “Amacımız şirketi büyütmek ve büyümeden sağladığımız kârlılığımızı yatırımcılarımızla paylaşmak” diyen Katmerci, orta uzun vadeli yatırımcılar için iyi bir alternatif olmak istediklerini söylüyor.

GIMKAT’IN CİROSU 18 MİLYON DOLAR

Fransız Gimaex şirketi, itfaiye araçları konusunda Avrupa’nın önde gelen şirketlerinden biri. Katmerciler ve Gimaex, eşit ortaklıkla GimKat şirketini kurdu ve fabrika Şubat ayında devreye alındı. Yıllık 300 araç üretebilecek olan tesis, 18 milyon Euro’luk bir ciroya ulaşabilecek kapasitede. Furkan Katmerci, ihaleler kapsamında üretim yapan tesiste, 2012 yılında 150 araç üretmeyi hedeflediklerim kaydediyor.

TALİP YILMAZ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir