Anasayfa / Sağlık Haberleri / Kaygı Bozukluğu Felç Riskini Artırıyor

Kaygı Bozukluğu Felç Riskini ArtırıyorkaygiAmerikan Kalp Derneğinin Stroke dergisinde yayımlanan çalışmasına göre yüksek seviyede kaygı bozukluğu felç riskini artırıyor. Bu çalışmanın, depresyon gibi diğer etkenlerden bağımsız olarak, kaygı bozukluğu ve felç arasındaki ilişkiyi gösteren ilk çalışma olduğu belirtiliyor. Kaygı bozulduğu en yaygın görülen ruh sağlığı sorunlarından biri olarak biliniyor.

22 yıldan fazla süredir araştırmacılar Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketinde yaşları 25-74 arasında değişen 6019 kişiyi inceledi. Depresyon ve kaygı bozukluğu düzeyini ölçmek için katılımcılara bir anket doldurtuldu, görüşmeler yapıldı ve ayrıca kan testleri ve tıbbi muayeneler de gerçekleştirildi. Araştırmacılar hastaneler ve bakımevlerinde meydana gelen felç vakalarını ve ölümleri de izledi.
Diğer etkenleri de hesaba katan bilim insanları kaygı bozukluğundaki artışın felç riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu tespit etti.

Kaygı bozukluğu belirtilerinden en yaygın üçünü gösteren kişilerin felç geçirme riskinin, kaygı bozukluğunun başka belirtilerini gösteren kişilere göre %33 oranında daha yüksek olduğu belirtiliyor. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümünde araştırmacı olan Maya Lambiase, aslında herkeste bir miktar kaygı bozukluğu olduğunu, ancak bu durumun artma eğiliminde olmasının ya da kronikleşmesinin kişinin damar düzenini ve yapısını etkileyebildiğini söylüyor. Yüksek seviyede kaybı bozukluğu olan kişilerin muhtemelen sigara içtiğini ve fiziksel olarak da hareketsiz olduklarını, bunların da kaygı bozukluğu ve felç arasındaki ilişkiyi kısmen açıklayabileceğini belirten Lambiase, olası diğer etkenleri de yüksek seviyedeki stres hormonu, kalp atım hızı ve kan basıncı olarak sıralıyor.

  Popüler Atıştırmalıklardan Granola Yok SatıyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerlilerin biyoteknolojik ilaç yarışı

Dünyada biyoteknolojik ilaçların kullanım oranı yüzde 20’lere ulaşmış durumda ve artmaya devam ediyor. Türkiye’de de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir