Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Kayısı kurutmak için yeni bir yöntem

Kayısı kurutmak için yeni bir yöntemOrta Doğu Teknik Üniversitesinden Ali Übeyitoğulları, kayısı kurutma işleminde kükürtleme yerine kullanılabilecek yeni bir yöntem geliştirmiş. Bu yenilikçi yöntemde kayısı hemiselüloz ile kaplanıyor.

kayisi kurutmaTürkiye’nin dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 76’sını karşıladığını belirten Übeyitoğulları,”Ancak kayısı kuruturken kükürtlemeye (S02) bağlı olarak bazı kalite sorunları ortaya çıkıyor. S02 çözeltisi, oksidasyonu ve bakteriküf oluşumunu engelleyen, geciktiren bir kimyasal. Fakat S02 insan sağlığına zararlı, insan vücudu için müsaade edilen sınırın üzerinde kükürt alınması durumunda boğaz ve mide yanması, baş ağrısı ve hatta kusma gibi yan etkiler görülüyor.
Kükürt dioksit, özellikle astım hastalarında krizlere ve alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Bu nedenle kükürt kullanılması Avrupa Birliği tarafından kısıtlanmış durumda. Kuru kayısıdaki kükürt miktarları Fransa ve Danimarka’da 1000 ppm, İtalya’da 600 ppm, Avusturya’da 300 ppm olarak kabul edilmiş. Türkiye’de ise gıda kodeksine göre kükürt miktarı 2000 ppm. Bu nedenle kayısı üreticilerimiz ihracatta sorun yaşıyor.

Bu gerçekten yola çıkarak kükürtlemeye alternatif bir yöntem olabilecek hemiselüloz ile kaplama yöntemini araştırdık” diyor. Bu proje ile kayısı hemiselüloz ile kaplanıp tepsili kurutucuda kurutulacak. Bu sayede kükürt kullanmadan aynı kalitede ürün elde edilmesi hedefleniyor. Hemiselüloz özütlemesi için kaynak olarak fındık kabuğu kullanılacak.

Telefon: 0312 2105623 E-posta: uali@metu.edu.tr

  Türkiye ve Dünyada NFC Teknolojisi ve Mobil Ödemenin GeleceğiYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir