Anasayfa / Şirket Haberleri / Kayserili Boydak Holding

Kayserili Boydak HoldingAnadolu 500 Araştırması’nda listeye en çok şirket gönderen grup Kayserili Boydak Holding oldu. Listeye 10 şirketi giren Boydak Holding’i, sekiz şirketiyle Gaziantepli Sanko Holding izledi. Gaziantepli Erdemoğlu Şirketler Topluluğu ise altı şirketiyle Anadolu 500’de yerini aldı.

Anadolu’da 10 yıl kadar önce başlayan holdingleşme atağı hızla devam ediyor. Bu atağın liderliğini Kayseri, Gaziantep, Denizli, Konya, Bursa, Kahramanmaraş gibi illerin üstlendiği gözleniyor. Bunu Anadolu 500 Araştınnası da açıkça ortaya koyuyor.

Bu yılki Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi araştırmasına en çok şirketi giren gruplar sıralamasında birinci Kayseri’den çıkarken ikinci ve üçüncü ise Gaziantep’ten oldu. Anadolu 500’e en çok şirket gönderen Kayserili Boydak Holding’in 10 şirketi listede yer almayı başarırken onu, sekiz şirketiyle Sanko Holding izledi. Gaziantepli Erdemoğlu Holding ise listeye girdiği altı şirketiyle üçüncü oldu.

Boytaş Mobilya, Boytrans, Boydak Dış Ticaret, Fomı Sünger, Mondi, Boyçelik, Serko, Boyteks, Merkez Çelik, İstikbal Mobilya gibi önde gelen markalan bünyesinde bulunduran Boydak Holding’in mobilya, metal, sünger, lojistik, tekstil ve pazarlama sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerinin 2011 yılı toplam cirosu 3 milyar 190 milyon lira. 424 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren grubun istihdamı ise 9 bin 350 kişi.
Listeye sekiz şirketiyle girmeyi başaran Gaziantepli Sanko Holding ise tekstilden makinaya, enerjiden çimentoya kadar pek çok alanda faaliyet gösteren şirketlere sahip. Son dönemde enerji alanında adından sıkça söz ettiren gaıbun, listede üç enerji şirketi yer alıyor. 2011 yılında 3 milyar 295 milyon lira ciro rakamına ulaşan ve 7 bin 502 kişilik istihdam yaratan Sanko Hoding, geçen yıl 705 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş bulunuyor.

Listenin üçüncü sırasında Merinos, Dinarsu, Özerdem gibi önemli markaları bünyesinde bulunduran Gaziantepli Erdemoğlu Şirketler Topluluğu yer alıyor. Grubun sıralamadaki Özerdem Mensucat, Merinos Pazarlama, Dinarsu İmalat, Merinos Mobilya, Dinarsu Pazarlama, Merinos Halı şirketlerinin toplam cirosu 1 milyar 245 milyon lira. 4 bin 567 kişiye istihdam sağlayan Erdemoğlu Şirketler Topluluğu’nun geçtiğimiz yılki ihracat rakamı ise 195 milyon dolar.

  Mado dondurma keçi etinden sucuk üretimine başladı

UÇ ŞİRKETLE YER ALANLAR

Anadolu 500 listesinin ilk üçünde Boydak Holding, Sanko Holding ve Erdemoğlu Şirketler Topluluğu yer alırken onlardan daha az şirketi bulunan gruplar da sıralamada bulunuyor. Örneğin; Gaziantepli Gülsan Holding listede tekstil, halı ve pazarlama sektörlerinde faaliyet gösteren üç şirketiyle yer alıyor. Kahramanmaraşlı Kipaş Holding de Kipaş Demin işletmeleri, Kipaş Pazarlama – Ticaret ve Bozkurt Konfeksiyon isimli üç şirketiyle listede bulunuyor. Bursalı Özdilek Grubu ise Özdilek AVM, Özdilek Ev Tekstili ve Özdilek Tekstil Pazarlama şirketleriyle konumlanıyor.

Özlembay Yılmaz / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir