Anasayfa / Haberler / Kendisi küçük masrafı büyük krediler

Kendisi küçük masrafı büyük kredilerKendisi küçük masrafı büyük krediler

Kredi taleplerinin en çok 5-10 bin TL aralığında oluşması bankaların rekabette yeni taktikler geliştirmesine yol açtı. Düşük tutarlı kredilerde faiz yüzde 0.39’a kadar düştü. Bazıları ise masrafı 100 TL ile sınırlıyor. Ancak asıl fark toplam maliyete bakınca ortaya çıkıyor…

BANKALARIN, son dönemde artan talebe bağlı olarak özellikle bin TL ile 20 bin TL arası rakamlı kredi kampanyalarına ağırlık verdiği gözleniyor. Özellikle küçük miktarlardaki kredilere talebin artması ile birlikte bankalar yeni ürün çıkarma yarışına başladı.

Bankadan bankaya farklı uygulamalar içeren kredi kampanyalarında aylık faiz oranları yüzde 0.40’ların da altına düşmüş durumda. Ancak buna karşılık söz konusu küçük rakamlı kredilerde masraf tutarı 800 TL’lere kadar çıkabiliyor. Bazı kampanyalarda ise faiz yüzde 1.80’leri buluyor. Ancak bu kez dosya masrafı ve hayat sigortası adı altında müşteriden talep edilen masraflar 150 TL’lere kadar geriliyor. Hatta bazı bankalar masrafsız kredi kampanyaları düzenliyor. Tabii tahmin edersiniz ki bu kez aylık faiz oranları yüzde 2’lere yaklaşıyor.

Sonuçta bankaların küçük ihtiyaçlar için düzenlediği kampanyalarda maliyetler aşağı yukarı aynı seviyelerde buluşuyor. Bankaların benzer kredilerinin aylık ödemelerinde maksimum 30-40 TL arasında farklar oluşuyor. Ancak 1 yılın sonunda ortaya çıkan maliyete bakıldığında 500 TL’ye yaklaşan farkları da görmek mümkün.

FAİZE DEĞİL MASRAFA BAK

ihtiyaç kredisinden yararlanacak olanların bankanın verdiği faizin yanı sıra kredi masraflarına da dikkat etmesi gerekiyor. Bu konuda bankacılar, kredi talep edenlere şu öneride bulunuyor:

“Kredi almak için şubeye gittiğinizde önce faize, sonra masrafa, en sonunda da hem tüm masraflar hem de faiz dahil edildiğinde ortaya çıkan toplam maliyete bakın.”

Küçük tutarlı kredilerde masrafın çok daha önemli hale geldiğinin de altını çizen bankacılar, örneğin 5 bin TL’lik bir kredi kullanırken faiz yüzde 0.40 olsa bile masrafın 400 TL’ye çıkması halinde yıllık toplam maliyet yüzde 22’lere ulaşıyor. Buna karşın aylık faizi yüzde 1.80 olan bir kredinin dosya masrafı ve sigorta bedeli toplamı 150 TL ise bunun toplam yıllık maliyeti de yiizde 22’ler civarında oluyor. Yani başlangıçta çok yüksek gibi görünen faiz masraflar dahil edildiğinde yatırımcıya yine aynı maliyetlerle ulaşıyor.
Başlangıçta faizin düşüklüğü büyük avantaj gibi görünürken, masraflar yükseldiği takdirde avantajın ortadan kalktığı gözleniyor. Bu nedenle kredi talebi olanların özellikle tüm masrafların dahil olduğu toplam maliyeti dikkate alması gerektiği vurgulanıyor. Halen bankaların sürdürdüğü kampanyalarda kısa vadeli ve küçük tutarlı kredilerde yıllık toplam maliyet ise yüzde 22 ile yüzde 27 arasında değişiyor.

  Kuraklık ve Buğday

SİGORTADA YAŞA BAKILIYOR

Tabii burada krediyi kullanan kişinin yaşı da kullanılan kredinin maliyetini birebir etkiliyor. Krediyi kullanan kişinin yaşı ilerledikçe bankalar hayat sigortası primlerini yükseltiyorlar. Örneğin yaşı 35 olan bir kişi bankalardan 30 ile 60 lira arasında hayat sigortası poliçesi satın alırken, yaş 65 olduğunda sigorta primi 150 TL’lere kadar yükseliyor.

BORDROLUYA ÖZEL FAİZ

Öte yandan, bankaların kamu veya özel sektörde çalışanlara -yani bordrolu olanlara-daha cazip faiz oranları verdiği de dikkat çekiyor.

Bankaların bu kesime özel kampanyalar düzenlemesinin başlıca nedeni, elbette riski düşük olarak görmeleri. Özellikle maaşını kendisinden alanlar için krediyi çok daha kolay, hızlı, özel faiz oranları ve avantajlı koşullarla sunuyorlar. Bankalar kamu ve özel sektör çalışanlarının yanı sıra daha önce iş yaptığı müşterilerine de kredi vermek için adeta yarış halindeler.

Bankacılar, bu noktada çalışan kesimin maaşının bankalar için önemli bir teminat olduğuna dikkat çekiyor. Nitekim bu kesimin kullandığı kredilerin geri ödemesinde hiçbir zaman önemli bir sorun yaşanmıyor. Bu da söz konusu kesime daha uygun faizlerle kredi verilmesini sağlıyor.

Taylan TURAN / HSBC Bank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı
“Kredi talebi 5 kat arttı”

Kredi Net kampanyamıza son derece yüksek talep var. Kampanya başladıktan sonra kredi talebinde bulunanların sayısı 5 kat arttı. Özellikle internet, SMS ve ATM üzerinden yoğun başvuru alıyoruz. Kampanyamıza bu kadar yoğun talebin olması bizi memnun etti ama hiç şaşırtmadı. Çünkü kampanyaya başlamadan önce müşterilerimizi dinleyip onların görüşünü almıştık. Müşterilerimiz bize iki önemli mesaj verdi. Birincisi, kredi koşullarının basit, anlaşılır, kolay ve şeffaf olmasını istiyorlar. Reklamlardaki altyazılarda, uzun satır aralarında sürpriz görmek istemiyorlar. İkincisi, bankalardan ödeyebilecekleri kadar kredi istiyorlar, ileride zorluk yaşamamak için aylık ödeme kabiliyetlerinin üstünde kredi almak istemiyorlar.

Yani bankaların yüksek krediye teşvik etmemesi gerektiği kanısındalar. İlk aylarda ödeyebilecekleri, fakat sonradan onları zorlayacak şekilde artan taksitlere mesafeli yaklaşıyorlar. Çünkü 1980’ler, 90’lardakinin aksine düşük enflasyon ortamında gelirlerindeki artışın çok yüksek olmayacağının farkındalar. Müşterilerimizin bu talepleri son derece yerinde. Bu yüzden Kredi Net kampanyasını başlattık.

ESİN ÇETİNEL
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir