Emlak Haberleri

Kentsel dönüşüm Ankara’da ‘fırsata’ dönecek

Ankara bir süredir şantiye halinde. 144 dönüşüm projesi ile öne çıkan Ankara’da yeni çıkacak yasal düzenlemelerle kentsel dönüşüm daha da hızlanacak. Ayrıca hükümetin Güneykent projesi ile yeni 500 bin konutluk bir proje de hayata geçirilecek. Ankara’nın bu potansiyeli birçok İstanbullu şirketi de Ankara’ya çekiyor. Son günlerde bunun en somut örneği Sinpaş oldu.

500 bin kişilik yeni şehir kurulacak

Başkentte, son 7 yıl içinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm ve yapılaşma çalışmaları kapsamında yaklaşık 50 bin gecekondu yıkıldı. Sadece Altındağ Belediyesi, ilçede 20 bin gecekondunun yıkımını gerçekleştirdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi de protokol yolu ve Dikmen Vadisi’nde 10 bini aşkın gecekonduyu yıktı.

Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm projesiyle 18 bin konut yapılacak.

Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılan 7 bin gecekondunun yerine 18 bin konutun inşa edilmesi öngörülüyor. 4 milyon metrekarelik alan üzerinde her türlü sosyal tesisin yer alacağı proje kapsamında şu ana kadar 1. etaptaki konutların inşaatı gerçekleştirildi. Diğer taraftan, Ankara Büyükşehir Belediyesinin kent mücavir alanı içinde 45 kentsel dönüşüm projesi kararı bulunuyor.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projeleri arasında, Samsun Yolu-Hatip Çayı Vadisi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, Dikmen 4 ve 5. etaplar Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi ve Doğukent Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, 50. Yıl Parkı ve çevresi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, Lodumlu Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, İmrahor Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, Yakupabdal-Karataş-Yaylabağ Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi de yer alıyor.

Altındağ’da 20 bin gecekondu yıkıldı

Ankara’da gecekonduların en yoğun olduğu ilçelerden biri olan Altındağ’da, son 7 yılda 20 bin gecekondu yıkıldı. TOKİ’nin işbirliğiyle ilçede birçok yerde kentsel dönüşüm projeleri hayata geçiriliyor. Çinçin, Gültepe, Doğantepe, Aktaş ve Yenidoğan bunlardan. Geçmişte sık sık yaşanan asayiş olaylarıyla bilinen Doğantepe, Çinçin, Yenidoğan ve Aktaş bölgelerinde bugün değişim rüzgarı hissediliyor. Belediye ayrıca, imar planlarında yaptığı düzenlemelerle de Siteler ve çevresindeki semtlerde de gecekonduların hızla ortadan kaldırılmasının önünü açtı. Çinçin’de 4. etap çalışmalarına başlayacak olan Altındağ Belediyesi, Aktaş 3. etap, Şükriye ve Başpınar mahallerinde kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdürüyor.

Mamak’ta neler oluyor?

Mamak’ın çehresi de son yıllarda peş peşe hayata geçirilen kentsel dönüşüm projeleriyle değişiyor. Mamak Belediyesi tarafından ilçenin çeşitli bölgelerinde yürütülen kentsel dönüşüm projesiyle bugüne kadar binlerce gecekondu yıkılırken, yerine sosyal donatı alanları, alışveriş merkezleri ve lüks konutlar inşa edildi. Öte yandan, Samsun yolu üzerinde 14 mahalleyi kapsayan “Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi” çerçevesinde 9,5 milyon metrekare alan üzerinde 15 bin gecekondu yıkılarak bölgeye 50 bin konut ve 500 iş merkezi, çocuk oyun alanları, eğlence dinlenme mekanları, spor kompleksleri, aqua parklar, yüzme havuzları ve diğer aktivitelerin yer aldığı alanların yapılması planlanıyor. Yeni Mamak Projesi’nin, 9,5 milyon metrekare alanıyla “dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi” özelliğine sahip olduğu belirtiliyor.

Ekonomist


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu