Anasayfa / Emlak Haberleri / Kentsel dönüşümde, kim hangi semtle ilgileniyor?

Kentsel dönüşümde, kim hangi semtle ilgileniyor?Kentsel dönüşümde, kim hangi semtle ilgileniyor?

Markalı konut üreticileri daha kentsel dönüşüm yasası çıkmadan kentsel dönüşüm ekipleri kurarak çalışmalara başlamıştı. Yasanın çıkmasıyla birlikte kentsel dönüşüm araştırmalarına hız veren Âğaoğlu’ndan Pera Yapı’ya kadar 17 inşaat şirketi, İstanbul, Ankara, Denizli gibi kentlerde merkezi semtleri yakın markaja aldı.

Şehircilik çalışmalarına hız veren hükümet bu amaçla öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı kurmuş, daha sonra da yeniden yapılanma için gerekli kentsel dönüşüm, 2B gibi yasaları birbiri ardına çıkarmıştı.

Bu yasalardan Türkiye’nin yeniden yapılanması için bir milat niteliği taşıyan kentsel dönüşüm yasası, Türkiye çapındaki yaklaşık 18 milyon konutun depreme dayanıksız olduğu tespit edilen yüzde 55’lik büyük bir kısmının yıkılıp yeniden yapılmasını öngörüyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında TBMM’den geçip yasalaşan kentsel dönüşüm yasası ile birlikte Türkiye çapındaki çürük yapılann yıkılıp yeniden inşa edilmesi daha da kolaylaşacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda kentsel dönüşüm çalışmaları için Esenler’de düğmeye basmasıyla kentsel dönüşüm çalışmalannın önümüzdeki dönemde hız kazanması bekleniyor.

Kentsel dönüşüm sürecinde İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Bursa, Şanlıurfa gibi birçok kentte kentsel yenilenme yapılırken, en büyük kaymağı ise İstanbul’daki projeler yiyecek gibi gözüküyor.

17 inşaat şirketi kentsel dönüşümde nerelere odaklandı?

KİM HANGİ SEMTE YÖNELDİ?

Daha yasa çıkmadan birçok inşaat şirketi pozisyon almak üzere çalışmalara başlamıştı. Biz de bu süreçte erken yola çıkıp daha çok prim yapabilecek semtleri deyim yerindeyse kapmak isteyen 17 büyük inşaat şirketinin ‘kentsel dönüşüm timi’ kurduğunu dergimizin sayfalarına taşımıştık. Şimdi de bu şirketlerin yaptıkları çalışmalarda hangi semtlere odaklandıklarını araştırdık.

Kentsel yenilenmeden pay almak isteyen bu şirketler, İstanbul, Ankara, Denizli, Şanlıurfa gibi potansiyel gördükleri kentlerde merkezi lokasyon-lar ile ilgileniyorlar. Bu süreçte de İstanbul’da merkezi konumda olan ancak varoş niteliği taşıyan ya da eski yapıların yoğun olduğu Gültepe, Kağıthane, Gaziosmanpaşa gibi merkezi semtler mercek altına alınmış durumda.

SOKAK SOKAK GEZİYORLAR
Ağaoğlu’ndan Pera Yapı’ya, Me-sa’dan Taşyapı’ya kadar markalı konut üreticilerinin kentsel dönüşüm timleri, potansiyel gördükleri semtleri mercek altına alıp sokak sokak geziyor. Bu süreçte inşaat şirketlerine Fikirtepe örneğinde olduğu gibi vatandaşlardan da kentsel yenilenme yapmaları konusunda teklifler geliyor.

Kimi zaman gelen projeleri değerlendiren bu timler çoğu zaman da ağırlıklı İstanbul olmak üzere, kentsel dönüşümün yapılabileceği, çok sorun yaratmadan proje üretecekleri semtleri sürekli kolaçan edip parsel toplamaya çalışıyor.

Bu süreçte Kağıthane, Sarıyer, Küçükçekmece gibi ilçelerin belediyeleri de kentsel dönüşümde yapılacak çalışmalara büyük destek veriyor. Örneğin Küçükçekmece ve Kağıthane belediyelerinin kentsel dönüşümde vatandaşların ve konut üreticilerinin önünü açan çalışmaları var.

  Konut Satışlarında Yeni Kampanya 20 Yıllık Kredi

ANKARA’DAN İSTANBUL’A GELDİ

Kentsel dönüşümde İstanbul’daki potansiyeli ve fırsatları gören Erkanlı Şirketler Grubu, bu ildeki kentsel dönüşüm faaliyetlerine odaklanmak üzere Ankara’dan İstanbul’a geldi.

Erkanlı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, İstanbul’da kentsel yenilenmede ciddi fırsatlar gördüklerini, Kartal-Kadıköy hattında, Kağıthane, Mecidiyeköy, Fulya, Bakırköy, Sütlüce semtlerinde yoğun görüşmeler yaptıklarını söylüyor.

Erkanlı, “Kentsel dönüşüm konusunda oldukça iddialıyız. Ankara ve İstanbul’da araştırmalar yapıyoruz. Buralarda kentsel dönüşümde birçok projeyi aynı anda hayata geçirebiliriz” diyor.

Yenilenme çalışmalarında ilk dikkat çeken ve markalı konut üreticilerinin iştahını kabartan yerler merkezi lo-kasyonlar ile sahil kesimi oluyor. Özellikle İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Levent civarındaki varoş olarak adlan-dmlan semtler ile Anadolu Yakası’nın sahil kesimindeki semtler iştah kabartan semtler olarak ön plana çıkıyor.

YÜZLERCE TEKLİF ALIYOR

Kentsel dönüşüm konusunda inşaat şirketlerinin yanı sıra vatandaşlar da son derece istekli gözüküyor. Fikirte-pe örneğinde olduğu gibi İstanbul’un birçok semtinde de vatandaşlar bir araya gelip parsellerini birleştirip konut üreticilerine teklifler veriyorlar.

Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgilendiklerini hatta vatandaşlardan şimdiye kadar yüzlerce teklif altıklarını söylüyor.

insanların Mesa markasına güvendiklerini, bu nedenle başka inşaat şirketlerine göre Mesa’nın daha düşük tekliflerine bile ‘evet’ demeye hazır olduklarını belirten Boysanoğlu, “2014’ten itibaren projelerimizin ağırlığı kentsel dönüşüm projeleri yönünde olacak. Daha önce Ankara’da kentsel dönüşüm yapmıştık şimdi İstanbul’da yapacağız. Dönüşüm konusunda özellikle Küçükçekmece’ye dönük çalışmalarımız olacak” diyor.

FABRİKA DÖNÜŞÜMÜ

Kentsel dönüşümde merkezi ve gelişen lokasyonlardaki fabrikaların dönüşümü de ön plana çıkmaya başladı. Örneğin son dönemde ofis projelerine ev sahipliği yapmaya başlayan Kağıthane’deki fabrikalar dönüşüme konu oluyor. Kartal, Güneşli ve Ikitelli’de de aynı değişim gözleniyor.

Geçtiğimiz yıllarda Feriköy’deki fabrika binaları da konut projelerine dönüştürülmüştü.

Teknik Yapı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Ikitelli’de yer alan Bahariye Halı fabrikasını rezidans projesine dönüştürme çalışmaları yaptıklarını söylüyor.

Durbakayım, “Son yıllarda birçok semtte fabrika bölgeleri ofis ya da konut alanları haline dönüştü. Bu trend kentsel dönüşümde daha da hızlanacak gibi gözüküyor” diyor.

Feriköy-Kağıthane aksında yerler bakan inanlar inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar inan, “Doğru projeyi doğru lokasyonda yapınca satış konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Kentsel dönüşümde de bu böyle olacaktır. Biz gelişen bölgeleri tespit edip ona göre hareket ediyoruz” diyor.

Levent Gökmen / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir