Ekonomi Haberleri

Keşfedilen Doğalgaz’ın Ekonomiye Faydaları

Karadeniz’deki doğalgaz rezervinin keşfi

SON aylarda Türkiye’de en mutluluk veren haber şüphesiz Karadeniz’deki doğalgaz rezervinin keşfi oldu. Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 Ağustos’ta Türkiye’ye ve dünyaya açıkladığı bu müjde, siyaset camiasından iş dünyasına toplumun tüm kesimlerini heyecanlandırdı. Doğalgazda yurtdışına bağımlılığı ortadan kaldıracak gazın biran önce evlere ve işyerlerine ulaştırılmasını bekliyor.Sakarya Gaz Sahası’nda bulunan 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi, Türkiye’nin geleceği adına çok önemli. Türkiye’nin yıllık doğalgaz tüketiminin 50 milyar metreküp olduğu düşünülürse, bu 7-8 yıllık ihtiyacın karşılanması anlamına geliyor. Söz konusu rezerv kullanıma alındığında 80 ila 100 milyar dolarlık bir ekonomik değer sağlayacak. Bu gaz, yılda 40 milyar dolarlık petrol ve doğalgaz ithalatı yapan Türkiye’nin cari açığına da büyük bir yama olacak.

YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine göre, Türkiye 2019’da 45 milyar 286 milyar metreküp doğalgaz tüketti. Bunun yüzde 31.79’u konutlarda, yüzde 24.86’sı çevrim santrallerinde, yüzde 27.43’ü ise sanayide kullanıldı. Elektrik üreten çevrim santrallerde kullanılan doğalgazın büyük bölümünün organize sanayi bölgelerinde tüketildiği biliniyor. Bu yüzden iş insanları Karadeniz’deki keşfi dikkatle takip ediyorlar.

Dış Ekonomik ilişkiler Kurulu (DEIK) Başkanı Nail Olpak, tarihimizin en büyük doğalgaz rezervi müjdesinin, Türkiye’nin enerji bağımsızlığı ve milli hedefleri noktasında yeni bir dönemin başlangıcına işaret ettiğini düşünüyor. “Ülkemizin en büyük cari açık kalemlerinden olan ( enerji alanında, her yıl yaklaşık 10-15 milyar dolarlık doğalgaz ithalatının yapıldığını vurgulayan Olpak, “2023’te Karadeniz gazının milletimizin kullanımına sunulmasının ardından, enerji ithalatımızın faturası büyük ölçüde azalacak. Döviz girdisi anlamında da elimizi kuvvetlendirecek bu keşif sayesinde, bölgemizde siyasi ve stratejik açıdan güçlü bir sürece adım atıyoruz. Hem Karadeniz hem de Doğu Akdeniz’de yapılacak sondaj faaliyetleriyle birlikte Türkiye ekonomisine değer katacak yeni doğalgaz keşiflerinin geleceğine gönülden inanıyoruz” diyor.

“ARTIK ELİMİZDE KOZ VAR”

Müstakil Sanayici ve îş Adamları Derneği (MÜSIAD) Başkanı Abdurrahman Kaan ise 320 milyar metreküp rezervin, ülkemizin yaklaşık sekiz yıllık doğalgaz ihtiyacına denk geldiğini belirterek sözlerine başlıyor. Bu rezervin keşfinin hem masada bir koz hem de bütçeye önemli bir katkı sağlayabileceğini belirten Kaan, “Seneye 18 milyar metreküplük Rusya ile olan gaz kontratımızın dolduğunu biliyoruz. Şimdi bu rezervin kullanıma hazır hale gelmesi için zamana ihtiyaç olduğunu söyleyenler olacaktır lâkin bizim 2023-2025 kontratlarımızda elimizde büyük bir koz olarak bu rezerv artık masadadır ve biz bunun ekonomik yansımalarını yarından itibaren göreceğiz” diyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay ise bu keşfin sanayicilere motivasyon sağlayacağı görüşünde. Burkay, “Enerji ithalatı, yıllardır Türkiye ekonomisinin ayağındaki en büyük prangaydı.

Karadeniz’de gerçekleşen keşifle bu prangaları kırma yolunda önemli bir adım atan Türkiye artık daha istikrarlı bir büyüme trendi yakalayacak. İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde açıklanan bu müjde sanayicilerimize de önemli bir motivasyon sağlayacak” diyor.

FİYAT BASKISI AZALIR MI?

Rezerv keşfinin dolaylı etkilerinin kısa za manda görülmesini ve doğalgaz fiyatları üze rindeki baskının şimdiden azalmasını bekleyen sanayiciler, nihayetinde yüksek enerji maliyetlerinin bu keşifle gerçekten düşeceği günleri ümitle bekliyor. Zira seramikten çimentoya, camdan kimyaya birçok sektörde doğalgaz direkt üretimde kullanılıyor ve önemli bir maliyet oluşturuyor.

Karadeniz’deki doğalgaz keşfi seramik sektörünü de heyecanlandırdı. Seramik sektörü üretiminde yerli kaynak kullanan ve bu sayede net döviz girdisi ile Türkiye’nin cari açık dengesine pozitif katkı yapan bir sektör. Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Erdem Çenesiz, konuyu şöyle değerlendiriyor:

“Sektörümüz yüzde 82 yerli katkı oranıyla sanayide bir rekora sahip. Bu ülkenin taşı ve toprağından ihracat yapıyoruz. En büyük ithal girdimiz ise doğalgaz. Sektörde farklı alanlar itibariyle doğalgazın girdi maliyetlerimizdeki payı yüzde 20 ila 26 arasında değişiyor. Karadeniz’deki doğalgazı bir an önce kullanmak istiyoruz. Bu doğalgazın kullanımıyla ihracatta rekabet gücümüz ciddi oranda artar. Bu yıl 1 milyar 300 milyon dolar ihracat yapmayı hedefliyoruz. Yerli doğalgazla bu rakamı yukarılara taşımak mümkün olur.”

“DOĞALGAZDAKİ KDV DÜŞSÜN”

Geçen hafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelen İstanbul Sanayi Odası (ISO) Meslek Komiteleri üyeleri, sanayinin güncel enerji sorunlarını da masaya yatırdılar. Bu toplantıdan sonra sanayicilerin ortak dileklerini açıklayan Bahçıvan, “Sanayimizin kullandığı doğalgaz ve elektrik faturalarında yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi rekabet gücümüze fayda sağlayacak ve moralleri yükseltecektir. Vadeleri gelen elektrik ve doğalgaz ödemeleri için de faizsiz bir vadeli ödeme imkanı getirilmesi firmalarımıza bu zorlu süreçte önemli destek olacaktır” diyor.
EPDK verilerine göre, geçen yıl organize sanayi bölgelerinde 3 milyar 589 milyon metreküp doğalgaz kullanıldı. Sanayide doğrudan kullanılan doğalgazın en çoğunu ise kimya sektörü kullandı. Ağırlıklı petrokimya tesislerinde doğalgaz kullanan sektör, 2019’da bir önceki yıla göre doğalgaz kullanımını yüzde 95 artırdı. Sektörde 2019’da 2 milyar 114 milyon metreküp doğalgaz tüketildi.

“DAHA ÇOK YATIRIM YAPILIR”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Türkiye’nin bu keşifle yepyeni bir döneme adım attığını belirtiyor. Kimya sektörünün hammadde bakımından yüzde 70 dışa bağımlı olduğunu belirten Pelister, şu değerlendirmelerde bulunuyor:

“Doğalgazın ülkemizden karşılanacak olması, sektörümüzün hem ithalatını düşürecek hem de üretime ciddi bir katkı sağlayarak sektörümüzü ileriye taşıyacaktır. Bugün sanayicilerimizin ve ihracatçılarımızın en büyük maliyetlerinden birini oluşturan enerji maliyetleri azaldığında, sanayicilerimiz daha çok üretmeye ve yatırıma odaklanacak, dolayısıyla ihracatımızında artmasına vesile olacaktır.”

Çimentaş İzmir Çimento eski Genel Koordinatörü ve ABC Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özinönü, çimento sektörünün üretiminde yüksek miktarda doğalgaz kullanıldığım söylüyor. Karadeniz’deki gaz keşfinin hem Türkiye’yi hem de sektörlerini çok olumlu etkileyeceğini düşünen Özinönü, “Keşke bunun daha fazlası bulunmuş olsaydı.

Eneıjiyle ilgili gelişmeleri yakından izliyoruz. Bu gaz tesislerimize ulaştığında rekabet üs-tünlüğü sağlayacaktır” diyor.

Erdal BAHÇIVAN / İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı
“Cari açığa büyük ölçüde çözüm olur”

Yıllardır ekonominin en önemli gündem maddesi enerji maliyetleridir. Cari açığımızın en temel nedeninin, büyük ölçüde dışa bağımlı olduğumuz eneıjide ödenilen faturalar olduğu göz önüne alındığında, yeni doğalgaz rezervinin bu sorunumuza büyük ölçüde çözüm olacağı açıktır. Bu rezervin işletilmesi ile birlikte özellikle sanayimizin en önemli rekabet faktörü olan enerji maliyetlerine yapacağı katkı, bizleri önümüzdeki dönem adına çok daha umutlandırıyor. Bu kıymetli ekonomik değerin en kısa sürede ülkemizin kalkınması, milletimizin refahının arttırılması yolunda değerlendirileceğine inanıyoruz.”

Şekip AVDAGİÇ / İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı
“Daha fazla üretim yaparız”

Karadeniz’deki doğalgazın keşfi tarihi bir adımdır. Bu adım, Türkiye’nin zengin kaynaklarını kullanma konusunda yıllardır estirilen spekülasyonlara son noktayı koydu. İş dünyası olarak inanıyoruz ki bulunan doğalgaz rezervi, ‘Mavi Vatan’ımızın yeni zenginliğinin ilk keşfidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğinde ortaya konulan bu başarı, Türkiye için ekonomik anlamda da yeni bir dönemin başlangıcıdır. Gaz rezervinin süreç sonunda satılabilir hale gelmesi Türk Lirası üzerinde önemli bir baskı olan kronik cari açık sorununu hafifletecektir. Enerji, başta sanayi olmak üzere tüm sektörler için önemli bir maliyet unsuru. Türkiye, enerji ithalatı için yılda 41 milyar dolar fatura ödeyen bir ülke. Doğalgaz rezervi Türkiye’nin enerji kaynak çeşitliliğini artıracağı gibi, dünya enerji sistemindeki pozisyonunu da güçlendirecek. Kendi enerji kaynağımızı dinamik özel sektörümüzle daha fazla üretim için kullanacağız.

Prof. Dr. Elif NUROĞLU /Türk-Alman Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı
“Hem fiyatlar, hem maliyet düşecek”

Karadeniz’de bulunan doğalgaz 2023 itibariyle bir yandan üretim maliyetlerini düşürerek Türkiye’nin ihracatına ve rekabetçiliğine olumlu yansıyacak. Eğer yeni rezervler de keşfedilir ve Türkiye’nin doğalgaz ithalatı önemli ölçüde düşer ve hatta hedeflendiği gibi Türkiye doğalgazda net ihracatçı haline gelirse, o zaman cari açık sorunu eneıji kaleminde büyük ölçüde çözülmüş olur. Türkiye enerjiyi kendi kaynakları ile ürettiği takdirde, enerjiyi yoğun kullanan demirçelik, çimento, kâğıt, cam ve seramik gibi sektörler üretim maliyetlerini önemli ölçüde düşürecek ve bu durum fiyatlara yansıyacaktır. Bu durum fiyatların hem ülke içinde hem de yurtdışında daha düşük ve rekabetçi olması anlamına gelir.

RAHİME BAŞ UÇAREtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu