Şirket Haberleri

Keyveni Catering 2012’de Yatırımlarıyla Büyüyecek

Keyveni Catering Kurumsal Hazır Yemek 2012’de Yatırımlarıyla Büyüyecek

Hazır yemek sektöründe 30 yıldır hizmet veren Keyveni Catering, 2011 yılında yüzde 20 büyümeyi başardı. Yeni yılda da yeni yatırımlarına 10 milyon dolar ayıracak olan şirket, bu yıl da geçen yılki gibi büyümeyi hedefliyor. Şirket, ‘açık kapı’ projesiyle de şeffaf bir yönetim anlayışına sahip.

Dar gelirliydik. Öğle yemeğini okulda yiyebiliyorduk ama akşam yurtta kantine gitme mecburiyeti vardı. Kaldığım Abdi İpekçi Öğrenci Yurdu yeni açılmıştı. Mutfağı yeniydi ama kapalıydı. Bir gün oraya el koyduk. Bir anlamda kamulaştırdık. Daha sonra ise buradan kocam bir mutfak fikri çıktı…”

Keyveni fikrinin burada temellendiğini söylüyor Keyveni Catering Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği (IYSAD) Başkanı Sadık Çelik… 30 yıldır hazır yemek sektöründe hizmet veren Keyveni, 2011 yılında yüzde 20 büyüdü. Şirket, 2012’de de bu büyümesini sürdürmeye hazırlanıyor. Bir taraftan yatırımlarına devanı eden Keyveni, diğer yandan da sektörün en büyük sorunu olan kayıt dişiliğin aksine tüm ürünlerini kayıt altına alarak sektörüne örnek oluyor.

Yüzde 20 büyüdüler

Ekonomik krizin ciddi anlamda balta vurduğu bir sektör hazır yemek sektörü. Özellikle kriz zamanlarında bazı kurunıların, kaliteyi göz ardı edebildiği maalesef bir gerçek. Sadık Çelik ise 2011 yılında Keyveni olarak 20 milyon dolarlık bir ciro rakamına ulaştıklarını belirtiyor. “Yüzde 20 oranında bir büyümeyle 201 l’i kapattık. Ekonomik krizin ciddi anlamda sektörümüzü sarstığı bu süreçte büyüyerek ilerliyor olmaktan onur duyuyorum” diyen Çelik, bu noktada tüm çalışanlarının kurumsal bir kimlikle hareket etmesinden dolayı kriz zamanlarında bile büyüdüklerinin altını çiziyor.

Şirketin 2012 hedefi ise öncelikle 2011 yılında elde edilen yüzde 20’lik büyümenin muhafaza edilmesi ve şu anki mevcut büyüklüğün yüzde 10 oranında artırılması.

Her şey kayıt altında
Müşterine, çalışanlarına, doğaya ve çevreye duydukları saygı ve sevginin kendilerini rakiplerinden ayıran en büyük unsur olduğuna dikkat çeken Sadık Çelik, bu nedenle Keyveni olarak müşterilerine dışardan mamul ürün sunmadıklarını anlatıyor. “Evimiz için kendimize neyi layık görüyorsak, müşterimize de onu sunuyoruz. Üretimlerimizde doğallık olmazsa olmaz ilkelerimiz arasında. Ekmeğimizden, pastamıza, tatlımıza, böreğimize, mantımıza, turşumuza kadar her şeyi kendimiz üretiyoruz” diyen Çelik, bunun kolay bir şey olmadığına dikkat çekiyor. Ciddi bir üretim alt yapısı gerektiren bir sektörde iş yapan Keyveni, etten süte, sebzeden meyveye, salçadan baharata kadar birinci sınıf hammadde kullanan bir şirket. “Tarladan çatala kadar her şey birinci sınıf olmak zorundadır. Kullandığımız ürünlerin yüzde 100 kayıt altında ve çalışanlarımızı, aldıkları gerçek maaşlar üzerinden sigortalıyoruz” diyen Çelik, bu konuda son derece kesin çizgilerinin olduğunu belirtiyor.

Yatırımlar devam edecek

Keyveni olarak hijyen, sağlık, lezzet ve hammaddelerde yüksek kalite standartlan ile 30 yıldır kalite lideri olduklarını anlatan Sadık Çelik, böyle olmaya da devam edeceklerini belirtiyor. “Hizmet ağımızı İzmit’e kadar genişletmek istiyoruz. Bu nedenle Anadolu yakasında Kartal civarında bir üretim üssü kuracağız. Arsa bedeli ve fabrika kurulumu olarak 10 milyon dolarlık bir yatırım öngörüyoruz” diyen Çelik, 2012 yılında da yatırımlarına devam edeceklerini söylüyor.

Yatırımları ile pazarda daha da büyüme hedefleyen Key-veni’nin müşteriler gözünde de değerine özellikle dikkat çeken Sadık Çelik, müşterilerinin aklına üç kelime ile geldiklerini belirtiyor:

“Kalite, lezzet, sağlık… 30 yıllık serüvenimizde müşterilerimizin aklına bu üç kavramı oluşturmak gerçekten kolay olmadı. Kaldı ki manipülas-yona çok açık bir sektördeyiz. Böylesi bir ortamda kalitemiz de böyle ortaya çıkıyor.”

Kayıt dişilik en büyük sorun

Hazır yemek sektörünün en büyük sorunu yüzde 70’lik oranlara ulaştığı tahmin edilen kayıt dişilik… Sektöre lisans uygulaması getirilerek sektöre giriş çıkışların kayıt altına alınması gerektiğinin özellikle altını çizen Sadık Çelik, diğer bir önemli sorunun ise sermaye yetersizliği olduğunu dile getiriyor. “Bunun dışında yetişmiş ve eğitimli personel eksikliği de yine sektörün önemli sorunlarında biri. Ayrıca yasal düzenlemelerden kaynaklanan sıkıntılar da mevcut ne yazık ki. İşletmelerimizin büyük çoğunluğu mahalle ve sokak aralarında apartman altlarında yetersiz alt yapı ile çalışmaktan kaynaklanan sıkıntılar da cabası” diyen Çelik, sektörün organize sanayi bölgelerinde konumlandırılması artık elzem bir ihtiyaç olduğunu özellikle vurguluyor ve ekliyor: “Tüm bunlara ek olarak her şey dahil sistem ve düşük fiyatla yapılan yanlış rekabetler de, birbiri ardına üzülerek duyduğumuz iflas haberlerinin ardındaki en önemli etkenlerden biri.”

Keyveni, geçmiş yıllarda başlattığı ‘açık kapı’ projesini hala devam ettiriyor. Fabrikalarının 7 gün 24 saat kamunun ve müşterilerinin denetimine açık olduğunu söyleyen Sadık Çelik, şeffaflığın olmazsa olmaz ilkelerimiz arasında olduğunu belirtiyor: “Yukarıda da belirttiğim gibi altını çizerek tekrar söylüyorum ki, kendimize neyi layık görüyorsak müşterilerimize onu sunuyoruz. Asla kaliteden taviz vermiyoruz. Nihayetinde ise böyle bir kampanyanın geri dönüşümü elbette ki çok memnun edici oluyor.”

Müşterilerinin ve müşteri adaylarının tesislerini görmek istediğini, kendilerinin de bunu kabul ettiğini söyleyen Çelik, Keyveni’yi bir marka olarak konumlandırdıkları yerin tam da burası olduğunu belirtiyor: “Güven ve güvenilir marka… Fakat insanlara böyle algılatmak hiç kolay değildi. 30 yıllık uğraşımız sonucu bu noktaya eriştiğimiz için mutluyuz. Bundan sonraki adımımız da müşterilerimizin bu güvenini artarak devam ettirmek.”

Mustafa Gündoğdu

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu