Anasayfa / Şirket Haberleri / Kibar Holding ve Daewoo ortaklığı

Kibar Holding ve Daewoo ortaklığıDünyanın en büyük dördüncü çelik üreticisi Güney Koreli Posco’nun, Kocaeli’nde yapacağı 350 milyon dolarlık yassı paslanmaz çelik haddeleme tesisi projesi, Kibar Holding ve Daewoo ortaklığı ile hayata geçiyor. Ortaklar, Kocaeli’nde imzaları attı.

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın geçtiğimiz günlerde Türkiye’de yatırım kararını açıkladığı Güney Koreli Pohang İron and Steel Comppany (POSCO)’nun 350 milyon dolar tutarındaki yassı paslanmaz çelik haddeleme tesisi projesi hayata geçiyor. Kocaeli Emex Otel’de düzenlenen imza töreninde konuşan Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Türkiye’nin ekonomide geldiği yeri açıklayarak, paslanmaz çelik fabrikası bulunmamasını eksiklik olarak değerlendirdi. Kibar, “Türkiye’nin paslanmaz çelik üretimi, yıllık 300 bin mt’u bulan yerel tüketimi karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Yıllık 200 bin mt’luk üretim kapasitesiyle kurulacak yeni tesis, 350 milyon dolara mal olacak ve bin kişiye istihdam olanağı sağlayacak. İhtiyaca göre tesiste kapasite artırımına gidilecek. Tesisin planlanan sürede tamamlanması ve belirlenen tarihte hizmete girmesi için tüm yetkililerin ve yörenin desteğine ihtiyacımız var.” dedi.

Kibar Holding ile yaptığı ortak girişimden duyduğu memnuniyeti dile getiren Daewoo İnternational Başkan Yardımcısı Yang Yeon Hwang, Türkiye’nin tarihi ve geçmişi ile Asya ve Avrupa’nın köprü konumunda olduğunu söyledi. Bu kadar önemli bir konumdaki ülkeye yatırım yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Hwang, tesisin faaliyete geçmesiyle sevkiyatların herhangi bir gecikme yaşanmadan gerçekleştirilmesi ve operasyonların aksamaması için tüm gayretleriyle çalışacaklarının altını çizdi.
“SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ”
POSCO Paslanmaz ve Özel Çelikler Bölümü Başkanı Chang Kwan Oh da Türkiye’nin kendileri için stratejik öneme sahip bir ülke olduğunu ifade etti. 350 milyon dolarlık yatırımın Türkiye’ye yapılan en büyük Güney Kore yatırımı olduğunu belirten Oh, “Türkiye’de paslanmaz çelik fabrikasını kurmak için güçlü bir üretim ve satış üssü oluşturmak istiyoruz. Yakın gelecekte paslanmaz çelik piyasasında söz sahibi olacağız. Buraya sadece bu yatırımla kalmayacağız, inşaat ve kimya gibi alanlarda da yatırım yapacağız.” dedi.

  Satürn, tüm mağazalarını kapatıp pazardan çekiliyor

Gerçekleşecek yatırımın sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinin de artan talebini karşılayacak derecede önemli olduğunu belirten Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkan Yardımcısı ve Yaıtrımlar Tanıtım Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Hüseyin Aslan, projeden ajans olarak büyük heyecen duyduklarını söyledi.

Törende bir konuşma yapan Kocaeli Valisi Ercan Topaca ise Kocaeli’nin konumu ve avantajları hakkında bilgi verdi. Tüm yolların Kocaeli’den geçtiğini belirten Topaca, yatırımcılara bu yıl Kocaeli’deki Cengiz Topel Havaalanı’nında sivillere açılacağının müjdesini verdi. Topaca, havaalanının açılması ile Kocaeli’ye ve çevre illere daha çok yatırım geleceğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından imza törenine geçildi. Proje ortaklığına ilişkin imzalar POSCO Paslanmaz ve Özel Çelikler Bölümü Başkanı Chang Kwan Oh, Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Daewoo İnternational Başkan Yardımcısı Yang Yeon Hwang ve Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkan Yardımcısı ve Yatırım Tanıtım Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Hüseyin Aslan tarafından atıldı. Törene Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kore Büyükelçisi Jae Hyun Bae de katıldı.

BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK
Tesis, 350 milyon ABD Doları değerinde ve “greenfield” olarak tabir edilen sıfırdan yatırımla Kocaeli’nde Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak. Paslanmaz çelik soğuk haddeleme tesisi, ilk etapta doğrudan ve dolaylı olarak bin kişiye istihdam imkanı sağlayacak. Yıllık 200 mt’luk üretim gerçekleştirilecek. Yatırımın bu yıl başlaması ve 2013 yılında tamamlanması öngörülüyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir