Anasayfa / Şirket Haberleri / Kiğılı, Çin’e yerel ortaklarla giriyor

Kiğılı, Çin’e yerel ortaklarla giriyor

Kiğılı, Çin’e yerel ortaklarla giriyor

Kiğılı, erkek hazır giyiminin en aktif markalarından. Hızlı bir mağazalaşma atağı var. 2001’de 15 mağaza ve 117 çalışan ile başladığı büyüme sürecine bugün 213 mağaza ve 2 bini aşkın çalışanla devam ediyor. Türkiye’nin 60 ilinde, dünya genelinde ise 17 ülkede Kiğılı mağazaları var.

Kiğılı’nın sektör tarafından da sevilen ve her zaman fikir danışılan patronu Abdullah Kiğılı, şirketin yurt dışı açılımına bugünlerde yeni bir yön vermek üzere. 10 yılı aşkın süredir Çin’de üretim yaptıran Kiğılı, şimdi bu ülkede mağaza açmaya hazırlanıyor. Çin’de hem üretim hem de perakende operasyonu için iki Çinli şirketle oıtaklık kuran Kiğılı, işe öncelikle Guangzhou şehrinde başlayacak.

ÇİN’DE ORTAKLIKÇin pazarını iyi bilmeden burada işe başlamak her ülkede olduğu gibi burada da riskli. Kiğılı’ya göre Çin kat be kat riskli. Çünkü tüketim alışkanlarımız çok farklı bu ülkeyle. Örneğin hazır giyimde Türkiye’de kadın tüketicilerin sayısı fazlayken, Çin’de bunun tam tersi bir durum var. Orada erkekler daha çok alışveriş yapıyor.

Kiğılı da pazarda daha güçlü olmak için üretimde ve perakendede iki farklı Çinli şirket ile ortaklık kurmuş. Ortaklarının isimlerini henüz vermiyor. Önümüzdeki kış aylarında başlayacağı perakende operasyonu öncesinde isim vermek istemediğini söyleyen Kiğılı, ortaklığın ayrıntılarını şöyle anlatıyor: “Çin’de iş yapmanız için Çinli ortağınızın olması lazım. Öyle elini kolunu sallayarak gideceksin, mümkün değil başarılı olamazsın. Çin’de Kiğılı için üretim yapılıyor zaten şu an. Biz üretimde de tanıdığımız bir Çini i şirketle ortak olduk.

Aynca bir de bizim pazara açılmamızı organize eden bir şirketle de ortak olduk. Bu şirket bizim mağaza açmamız için çalışacak. Yani perakende operasyonumuzu yürütecek. Ben de işleri organize edeceğim.”

Kiğılı öncelikle departman sto-re’larda kornerlar açacak. Ardından da mono brand mağazalar gelecek. Kiğılı mağaza sayısına ilişkin olarak da, “Büyük zincirlere girmek demek, Çin genelinde 2 bine varan korner açmak demek” diyor.

Özge Yavuz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir