Anasayfa / Şirket Haberleri / Kim Korkar Marka Olmaktan

Kim Korkar Marka OlmaktanKİM KORKAR MARKA OLMAKTAN

Son yıllarda Türkiye’de markalaşma atağına kalkan Korkmaz, markalaşma sürecini yurtdışı pazarlarına da taşımayı hedefliyor.

2005 yılına kadar fason üretim yapan Korkmaz’ın 1995 yılından bu yana aktif olarak şirkette çalışan Satış Direktörü Tank Korkmaz, bu tarihten sonra sadece fason üretim yaparak bir yere varamayacaklarını anladıklarım söylüyor. Fason üretim ile Çin’in, Hindistan’ın alternatifi bir ülke olmaktan öteye gidilemeyeceğini fark ettiklerini belirten Korkmaz, söz konusu fason üretim olunca Çin ve Hindistan’a giden büyük blok işlerden arta kalan “just in time” üretimlerin kendilerine kaldığına da dikkat çekiyor.

YURTDIŞINDA MARKA OLMAK
Korkmaz ihracata ilk başladığı yıllarda rekabetin daha az olduğu doğu ülkelerine yöneldi. Buna rağmen; pazarlarda kendilerini kabul ettirmek için Red Dot ödülleri aldıklarını söyleyen Korkmaz, tasarımı olmayan hiçbir ürünü gamlarına katmadıklarım da belirtiyor. Korkmaz şu anda Turquality çalışmalarına devam ediyor. “Turquality çalışmalarının hemen ardından, 2012 yılı itibariyle var olduğumuz 5 ülkede çok daha fazla güçlenmek istiyoruz” diyen Korkmaz, bu ülkelerin İran, Suudi Arabistan, Dubai, Almanya ve Rusya olduğunu belirtiyor. Korkmaz’ın bu ülkelerde müşteri temsilcileri ve bazılarında da konsept mağazaları var. Türkiye’de yayınlanan reklamların dublajlarım yaparak ve reklam müziklerini yerelde tanınmış şarkıcılara yaptırarak Ortadoğu’da yayınlayacaklarım söyleyen Korkmaz, bu ülkelerde markalaşma sürecine girdiklerini belirtiyor.

2012 yılında Hindistan ve Malezya ile görüşmelere başlayan Korkmaz görüşmelerin ardından Malezya’ya bayilik verdi. Hindistan’da, bir mağaza zinciri olan Shoppers Stop ile görüştüklerini söyleyen Korkmaz, Hindistan’ın milyon dolarları olan 150 milyon zengin olduğuna dikkat çekiyor. “Ancak zenginlerin hizmetçileri olduğu için bunlar çok pahalı ürünleri almıyorlar. Biz şimdi yemek yapmayı bir life style olarak, bir hobi olarak lanse etmeye çalışıyoruz” diyen korkmaz, Malezya’da 50 mağazası olan Parkson ile görüştüklerini belirtiyor. Malezya, Endonezya ve Singapur’un birbirine çok yakın pazarlar olduğu için Korkmaz, Malezya’yı referans olarak gösterip Endonezya ve Singapur’a da girmeyi hedefliyor. Bu ülkelerin yeniliğe açık ülkeler olduğunu söyleyen Korkmaz, Avrupalı markaların 5-10 yılda bir ürün değiştirdiğini kendilerinin ise yılda belki 50-100 yeni tasarım ürettiğini belirtiyor. Korkmaz, Bingazi’de Libya bayisiyle bir konsept mağaza açacak. Tank Korkmaz, bunu Libya’da sistem oturduğunda lider marka olmak için yaptıklanm söylüyor.

  Dijital Pazarlama İletişimiYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir