Anasayfa / Şirket Haberleri / Kipaş 2013’te enerjide satın almalarla gündeme gelebilir

Kipaş 2013’te enerjide satın almalarla gündeme gelebilirTekstil ve kağıtta dev adımlar

ahmet oksuzTürkiye iş dünyasının tekstil ile başlayan yolculuğunu farklı alanlara da taşıma başarısı gösteren gruplarından Kipaş, yeni yıla iddialı planlarla giriyor. Dünyanın en modern kağıt fabrikalarından bir tanesini 2013’te faaliyete geçirecek olan Kipaş da tıpkı diğer büyük sermaye grupları gibi enerjiye ilgisiz kalamayan gruplardan biri. Bunun için 2013’te enerjide satın almalarla gündeme gelebilir.

Koç Holding’ten satın alman Bozicurt Mensucat ile tekstilde büyük sıçrama yapan, ardından enerji ve çimentodaki yatırımlarıyla göz dolduran Kipaş Holding’in doğup KİPAŞ

büyüdüğü Kahramanmaraş’ın kabına sığmadığı artık bir gerçek. Bu realiteyi en son perakendede işbirliği içinde oldukları dünya devi Lee Cooper’ın en büyük tedarikçileri arasına girmelerini sağlayan anlaşma da teyit etti.

Kipaş, 2013’te çok önemli bir yatırıma daha imza atarak, yeni bir sektörün aktif oyuncularından biri olmaya da göz koydu. 0 da kağıt. Son teknolojiye sahip bir yatırım ile girdiği kağıt sektöründe 300 milyon Euro’luk bir yatırım ile dünyanın en modern fabrikasını inşa eden Kipaş, yeni fabrikasını 2013’ün ilk yarısında devreye alacak. Enerjide üretimin yanı sıra dağıtımın da içinde olan Kipaş, perakendede devreye aldığı Lee Cooper markasını daha geniş kesimlere ulaştırmak için ciddi mağaza yatırımları da planlıyor. Kipaş’ın yönetim kurulu başkan vekili Ahmet Öksüz geleceğin Kipaş penceresinden nasıl göründüğünü Ekonomist’e anlattı:
BÜYÜME: Enerji ve çimento sektörlerinde ciddi büyüme bekliyoruz. Tabii ayrıca Lee Cooper markamız ile perakende de etkin bir oyuncuyuz. Bu konudaki ağırlığımızı artırmayı devam ettireceğiz. Kahramanmaraş’tan çıkmış bir grubuz ve bu yıl 900 milyon dolarlık bir ciro yaptık. Tabi bizim İçin tekstil hala çok önemli. Ağırlıklı olarak gelirlerimizin yüzde 65 gibi bir kısmı tekstilden geliyor. Çimento yüzde 20, enerji yüzde 10 paya sahip. 2013’te de yine böyle bir dağılım olacak. Gelecek yıl önemli bir eşiği aşacağız. Ciromuzu 1 milyar dolar sınırının üstüne çıkaracağız.

  Bimeks 14 Yeni Mağaza Açıyor

ENFLASYON: Hükümetimizin etkin çalışmaları sürüyor doğal olarak bu konuda. Enflasyon beklentimizin yüzde 6 olduğunu söyleyebilirim.

YATIRIM PLANLARI: Alanında sayılı bir fabrika olacak, son teknoloji ile üretime geçecek kağıt tesisimiz için çok emek verdik. 300 milyon Euro’luk bir yatırım ile faaliyete geçireceğiz. Yine enerjide de tevsi yatırımlar gerçekleştireceğiz.

AVRUPA KRİZİ: Avrupa’da durgunluk devam edecek ama daha da derinleşmeyecek görüşündeyiz. B planı olarak Avrupa dışında yeni pazarlarda büyüme planlıyoruz. Güney Amerika ve Asya başta geliyor. Tüm ekiplerimizi ve konsantrasyonumuzu mevcut pazarlarımızın yanı sıra yeni pazarlara dönük realize ediyoruz.

İHRACAT: Güney Amerika ve Asya ülkelerinde ihracatta büyüme planlıyoruz. Lee Cooper’a dönük yürüttüğümüz başarılı operasyonların ardından çok önemli bir pozisyona geldik. Dünya genelindeki en önemli tedarikçilerinden biri olduk.

HALKA ARZ: Bu yönde herhangi bir planımız bulunmuyor.

YABANCI ORTAKLIK: Gündemde herhangi bir yabancı ortaklığımız yok. Ancak işbirliklerimiz iyi ve hızlı şekilde meyvelerini veriyor.

SATIN ALMA: Enerji sektöründe yeni fırsatlar olabilir. Bu konuda aktifiz ve gelişmelere göre pozisyonumuzu alacağız.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir