Anasayfa / Şirket Haberleri / Kipaş Holding’in Yatırımları ve Hedefleri

Kipaş Holding’in Yatırımları ve HedefleriKipaş Holding, “Anadolu kaplanları” efsanesini yaratan gruplardan biri…

HANEFİ ÖKSÜZ

26 yıl önce HANEFİ ÖKSÜZ önderliğinde küçük bir iplik tesisi yatırımıyla faaliyete geçen şirket, bugün 900 milyon TL cirolu dev bir gruba dönüşmüş durumda. Üstelik çimento, enerji, tekstil, tarım, perakende gibi farklı pek çok sektörde iddialı hedefleriyle de dikkat çekiyor. Kipaş’ın kaptan koltuğunda oturan Hanefi Öksüz, 2013 sonunda tamamlayacakları yaklaşık 600 milyon dolarlık yatırıma dikkat çekiyor. Yatırımların ardından grubun cirosunu en az 2’ye katlayacaklarını belirtiyor. Tüm sektörlere büyük oyuncu olarak girme stratejilerinin altını çizen Öksüz, “Hiçbir sektöre iş olsun diye girmiyoruz” diye konuşuyor.

Kipaş’ın yeni dönem stratejisi

1- Her yıl belli bir tempoyla yatırımları artırıyoruz, yeni alanlara giriyoruz ve hızla büyüyoruz. 201 l’de de çift haneli büyürüz ve 1 milyar TL’yi aşarız.
2-  Biz 5 temel sektörde varız. Girdiğimiz her sektörde teknolojiyi ön planda tutuyoruz.
3-  2012’de çok önemli yatırımlarımız var. Çimento tesisimizi büyütüyoruz. İnşaat malzemeleri de üreten bir başka tesis de kuruyoruz.
4-  Enerjide toplam kurulu güçte 200 megavata yaklaşacağız, önümüze ne gibi imkanlar geleceğine bakacağız.
5-
Kahramanmaraş’ta 6 bin dönüm arazimiz var. Seralarımız vardı, bağcılığa da girdik. 400 dönüm üzerinde sofralık üzüm yetiştireceğiz.
6- Bossa’yı yatırım için almadık, arazisine çok iyi bir sanayi tesisi kurmayı planlıyoruz.
7- Bundan sonra hep çimento ve kağıt gibi büyük projelere imza atacağız. Belki başka bir sektöre girebiliriz ama netlik kazanmadı.
8- Tekstil, amiral gemimiz. Artık kapasite artışına gitmeyiz ama modernizasyon ve gerekli yatırımları yaparız.
9- Gelirlerin yüzde 60’ı tekstilden geliyor. 1-2 yıl sonra tekstil, çimento ve enerjinin katkıları eşit olacak.
10- 2012’de enerji, 2013’te çimentonun ikinci bölümü ve kağıt tesisi üretime geçmiş olacak.
11- Böylece 2013 sonunda grubun cirosu kesinlikle 2’ye katlanır, daha da büyüyebilir.
Kipaş Holding, önde gelen Anadolu kaplanlarından biri… Çok değil, bundan 26 yıl önce Kahramanmaraş’ta küçük bir iplik tesisi olarak faaliyete geçen şirket, bugün 900 milyon TL cirolu büyük bir gaıba dönüşmüş durumda. Grubun, en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 4, en büyük 1.000 içinde ise 7 şirketi var.

  Ağaoğlu 2013 Yatırmları ve Planları

Bu başannın mimarı ve şirketin kumcusu-Hanefi Öksüz, Türkiye’nin tekstilde tam entegre en büyük şirketini yarattıklarını söylüyor. Son 4-5 yıla kadar da tekstilden başka bir sektörde büyümeyi hiç düşünmediklerini belirtiyor. Yine de Ök-süz’ün diğer faaliyet alanlanyla ilgili de iddialı hedefleri var. Özellikle enerji ve çimentonun yakın gelecekte grup cirosuna tekstil kadar katkı sağlayacağını söylüyor. 2013 sonuna kadar çimento, kağıt, tekstil ve enerjide planladıkları 600 milyon dolarlık yatırıma dikkat çekiyor ve “Bu yatırımların ardından ciroyu 2’ye katlayacağız” diye konuşuyor.

Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüzle Kipaş Holding’i, yaptıkları yatırımları ve önümüzdeki dönem hedeflerini konuştuk:

“HİÇBİR SEKTÖRE İS OLSUN DİYE GİRMEDİK”

ODAĞIMIZ DAĞILMAZ -6 sektörde olarak odağımızın dağıldığını düşünmüyorum. Bir kere yumurtaların hepsini aynı sepete koymuyorsunuz. Her sektörün çok iyi olduğu ya da iyi olmadığı dönemler oluyor. Farklı sektörlerde olmak büyük avantaj getiriyor. İkincisi bütün bu sektörler birbirine destek de olabiliyor.

KÂRLI OLANA YATIRIRIM Hangi sektör cazipse o tarafta daha çok büyüme imkanınız oluyor. Bunu şuna benzetirim “Ağaçlar köklerini suyun olduğu yere doğru uzatır.” Siz de bakıyorsunuz dört-beş sektörünüz var, hangisi daha kârlıysa oraya ek yatırımlar yapıyorsunuz.

“TUM SEKTÖRLERE BUYUK OYUNCU OLARAK GİRİYORUZ”

ÇİMENTOYA 250 MİLYON DOLAR Son 3 yılda bir çimento fabrikası yaptık. Buraya 250 milyon dolar yatırım yaptık. Kahramanmaraş Çimento 2008’de üretime geçti. Şu anda kapasitesini artırıyoruz, ikinci fırını kuruyoruz. Oraya yatırım devam ediyor. Yanına gaz beton tesisi kuruyoruz.

KAĞIDA 300 MİLYON DOLAR Kağıt yatırımımıza da başladık. Bu da çok büyük bir yatırım olacak. 1,5 yıldır formalitelerle uğraşıyorduk. Kağıt yatırımımıza yeni başlayabiliyoruz. Hedefimiz, bundan önce girdiğimiz tüm sektörlerde olduğu gibi, bu sektöre de büyük oyuncu olarak girmek. Bu sektöre, yaklaşık 250-300 milyon dolarlık bir yatırım planlıyoruz. Kağıtta dünyada olabilecek en modern tesisi kuracağız.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir