Anasayfa / Şirket Haberleri / Kipaş’tan kağıda dev yatırım

Kipaş’tan kağıda dev yatırımKağıt yatırımıyla bölgesinin ve şehrinin gurur olmaya devam eden Kipaş Holding, doğru bildiği yolda emin ve hızlı adımlarla yürümeye devam ediyor.

kipas2011 yılı İstanbul Sanayi Odası verilerine göre Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında dört, ikinci 500’de iki şirketi bulunan, yaklaşık 1 milyar dolar cirosu, 200 milyon dolar ihracat rakamı ve 7 binden fazla çalışanı ile bölgesinin önde gelen grubu olma özelliğini koruyan Ki-paş Holding, dev yatırımlarına kağıt sektörüne yönelik olanlarla devam ediyor. Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hanifi Öksüz, kağıta yaptıkları dev yatırımla ilgili şunları söyledi:
“Kipaş Holding olarak 2010 yılı sonlarında kağıt sektöründeki gelişme ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak bu sektörde yatırım yapma kararı aldık. Fizibilite çalışmaları sonrasında tesise yer olarak Türkoğlu ilçemizdeki 330 bin metrekarelik bir alanı seçtik. Sektörde söz sahibi makine üreticileriyle yapılan çalışmalar sonucu hamur hazırlama kısmının Alman Voith firmasından, ana makine kısmının ise FinlandiyalI Metso firmasından alınmasına karar verildi ve sözleşmeler imzalandı. Alınması kararlaştırılan makine 1.500 m/dak hızı ve 8.600 mm elek genişliğiyle Avrupa’daki sayılı makineler arasında bulunuyor. Mayıs 2011 tarihinde Kipaş Kağıt Sanayi İşletmeleri A.Ş. adı altında şirketimiz kuruldu. Eylül 2011 tarihinde fabrikanın temelleri atılarak inşaat çalışmalarına başlandı. Halen montaj çalışmaları devam eden proje için bitiş ve makineyi devreye alma tarihi olarak 2013 sonu öngörülüyor.”

2014 yılı için 400 bin ton üretim ve yaklaşık 180 milyon euro ciro, sonraki yıllarda ise 450 bin ton üretim ve yaklaşık 200 milyon euro ciro hedefli olarak kurulan Kipaş Kağıt Sanayi İşletmeleri A.Ş.’nin Genel Müdürü Mehmet Akif Pakdil ise, hamur hazırlama, kimyasal hazırlama, elek kısmı, pres kısmı, kurutma, nişasta besleme, kalenderleme, mal sarıcı, bobin kesme ve ambar ana süreçlerinden oluşacak kağıt fabrikasının temel teknik verileri olarak aşağıdaki bilgileri verdi:

  Anguslar yüzünden, Banvit Bandırma kırmızı et üretimini durdurdu

Yıllık tonaj: 450 bin ton/yıl
İmal edilen kâğıt hamuru: Yüzde 100 atık kağıt kullanılarak
Kâğıt veya tissue cinsleri: Fluting ve testliner
Gramajı: 70-200 gr/m2
Kâğıt makinesi sayısı: 1 adet
Her bir imalat makinesinin eni: 8.600 mm elek genişliği
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir