Sağlık Haberleri

Kırmızı Reishi Mantarı Nedir?

Kırmızı Reishi Mantarı Nedir?, kırmızı reishi mantarı yetiştirmek, kırmızı reishi mantarı kullanımı, ölümsüzlük mantarı

Ganoderma lucidum, Ling Zhi, Mannentake, İmmortality Mushroom (Ölümsüzlük Mantarı) olarak da bilinen Kırmızı Reishi mantarı geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanıldığı bilinen en eski mantar türüdür ve 2000 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Doğada çok nadir olarak bulunabilen ve yapılan bilimsel çalışmalar sonunda belirlenen yararlı etkileri nedeni ile Batı dünyasında da kabul gören ve kullanımı gittikçe artan bu mantarı artık Türkiye’de yetiştiriyoruz.

Kırmızı Reishi hakkında tüm dünyada birçok araştırma yapılıyor. Bu araştırmalara göre; Kırmızı Resihi Ekstrakt, hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile genetik, bulaşıcı ve yaşlanmaya bağlı gelişebilen birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği vardır. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Böylelikle kalp krizi ve spazmı, damarlarda tıkanma, felç gibi risklerin önlenmesinde etkilidir. Kanser riskine karşı koruyucu etkileri vardır. Kanser yönünden risk grubunda olan kişilerin (ailesinde kanser vakası olan, yoğun stres altında veya yoğun hava kirliliği ortamında çalışan, işi gereği radyasyon ve/veya kimyasallara maruz kalan) özellikle kullanması önerilir.

Vücutta biriken toksinlerden arınmayı kolaylaştırır. Kandaki oksijen miktarının artmasına ve kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur. Böylelikle cilde gelen oksijen ve besin miktarında yükselme ve cilt üzerinde iyileştirici etkiler gözlemlenebiliyor.
Sürekli kullanımda stres seviyesinde azalma ve uyku düzeninde düzelme görülür.
Hücre yenileyici özellikleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) etki gösterir.

Bağışıklık sistemi, hastalıklara karşı koruma yapan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamıdır.

Reishi Japoncada ölümsüzlük anlamına geliyor. Hastalıklardan uzak, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek ve her yaşta genç kalabilmek için Kırmızı Reishi mantarını siz de koruyucu olarak kullanabilirsiniz.

 

Bilimsel araştırmalar, Kırmızı Reishi kullanımının:

Günlük yaşamı sağlıklı sürdürmek,
Vücudumuzun doğal savunma mekanizmasını güçlendirerek olumsuz etkilere karşı korumak,
Yaşın ilerlemesi sonucu oluşan problemlerin önüne geçmek,
Bağışıklık, sinir, dolaşım, solunum, boşaltım, kas ve kemik sistemlerini güçlendirmek,
Yüksek tansiyon, kolesterol, diabet, bronşit, prostat gibi problemlerle baş etmek,
Kanser, karaciğer bozuklukları, hepatit, HIV/AIDS gibi hastalıklardan korunmak ve bu hastalıklarla savaşmak, konularındaki faydalarını kanıtlıyor.

KIRMIZI REİSHİ MANTARI- (Ganoderma Lucidum)

ÖLÜMSÜZLÜK MANTARI NASIL YETİŞTİRİLİR?

Uzak doğuda,Çin,Hindistan,Kore,Japonya gibi ülkelerde 2000 yıldır,halk tıbbında bilinen ve kullanılan bir mantardır.
Öyleki Çin’de bu mantarı sadece hanedanlar kullanabilirdi. Halk tarafından kullanılması yasaktı.Hanedanlar,ormanda bu mantarı bulup getirenleri ödüllendirmiştir.Bu ününden dolayı Kırmızı reishi mantarı,Kral Mantarı,Ölümsüzlük Mantarı gibi isimlerle de adlandırılmıştır.

Uzak Doğu’da,Batı dünyasında ve Amerika’da araştırılmaya ve incelenmeye başlayan bu tıbbi mantar,ülkemizdede son birkaç yıldır popüler olmuştur.

Bu mantarın sağlık alanındaki olumlu etkileri ciddiye alınarak,Uzakdoğu’da ve Batı dünyasında akademik çevrelerce incelemeye alınmış ve olumlu etkileri tespit edilmiştir.Türkiyede de başta Çukurova Üniversitesi olmak üzere bu konuda çalışmalar yapılmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği,kanı sulandırarak tansiyonu düşürdüğü,Tip-2 diyabette şeker oranını %30 düşürdüğü,antitümör etkisi nedeniyle tümör küçültücü özelliği olduğu, kanserin metastazını önlediği iddia edilmektedir.

Ayrıca bu mantarı kullanan insanların,kendilerini psikolojik olarak ve vücüt olarak daha iyi ve dinç hissettikleri,romatizmal ağrılarının azaldığı bildirilmektedir.

Öncelikle,aile geçmişinde şeker,tansiyon,kanser gibi irsi hastalığı olanların bağışıklık sistemini güçlendirmesi için kullanılması uygun görülen bir mantardır.

Belirli bir hastalığı olupta ilaç kullananlar,reishi mantarını veya herhangi bitkiyi ,mutlaka doktoruna danışarak kullanmalıdır.

Doğal ortamda,kesilmiş, çürümeye yüz tutmuş veya devrilmiş ağaçlarda yetişen bu mantar,ormanlarda ortalama yüzbin ağaçta bir görülmektedir.Bu nedenlede kıymetli bir mantardır.Günümüzde dünyanın bir çok ülkesinde , kültüre alınıp,kapalı ortamlarda da yetiştirilmektedir.Yan taraftaki resimde,doğal olarak yetişmiş bir reishi mantarı ,onun altındaki resimde de,kurutulmuş çay yapımına hazır kırmızı reishi mantarını görmektesiniz.

Dünyanın bir çok ülkesinde ve Türkiye’de besin takviyesi olarak ,kapsül veya kurutulmuş çay yapımına hazır paketler halinde satılmaktadır.

kırmızı reishi (reişi) mantarı,kütük mantarı,pozantı mantarı,ölümsüzlük mantarı,kanser mantarı
Kurutulmuş reishi mantarı

Kütükte reishi mantarı nasıl yetiştirilir?

MANTAR YETİŞTİREBİLİRMİYİM?

Şöyle düşünün..Bu işi yapanlar sizden akıllı mı?Yada sizden çok mu zekiler?Tabiki hayır..! Sizde en az onlar kadar zekisiniz,onlar kadar akıllısınız..

İşin sırrı,cesaret,araştırmak,denemek ve boş zamanlarınızı yararlı bir işe ayırabilmekte yatmaktadır.Cesur olun,araştırmacı olun,zaman ayırın..Bir denersiniz,iki denersiniz üçüncüde mutlaka başarırsınız..Hatta başkalarının bilmediği bir takım farklı yöntem ve teknikler bile geliştirebilirsiniz.

Yapabilirmiyim diye düşünmeyin,en alasını yapabilirsiniz..Mantar üretimi,ailenin her bireyinin katkıda bulunabileceği,kollektif zevkli bir iştir..Deneyin,başarın ,birşeyler başarmanın hazzıyla mutlu olun.

REİSHİ MANTARI NASIL YETİŞTİRİLİR?

1-KÜTÜKLER ÜZERİNE DÜBEL ÇAKMA YÖNTEMİ İLE REİSHİ MANTARI YETİŞTİRME

Kütükler üzerinde mantar yetiştirmek,en doğal yöntemdir.

REİSHİ MANTARI HANGİ KÜTÜKLERDE YETİŞİR?

Reishi Mantarı için ,çapı en az 10 cm den küçük olmayan her çapta öncelikle meşe, meşe bulamazsanız akasya, elma, dişbudak, akçaağaç, şimşir, kiraz, narenciye, karaağaç, sakız ağacı, akasya,yalancı akasya, akçaağaç, şeftali,erik, ladin gibi reçinesiz türlerde kolay yetiştirilir.Çam,katran gibi reçineli ağaç kullanmayınız..

1-Dübel tohum(misel) yandaki resimde görülmektedir.

2-Dübel çapına uygun bir matkap ucuyla,kütüğün her tarafına 4-5 cm derinliğinde delikler delinir.

3-Delinen deliklere vakit kaybetmeden dübeller bir çekiç yardımıyla çakılır.

4-Dübel çakılı deliklere,bir kapta ısıtılmış balmumu veya mum fırçayla sürülür.

5-Kütükler devamlı nemli tutulacak şekilde sulanmalıdır.

6-İlk mantarlar 6 ila 12 ay arasında görülmeye başlar.

7-Kütük çürüyüp yok olana kadar 4-5 sene mantar alınmaya devam edilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu