Anasayfa / Kültür Sanat / Kırşehirde Roma Dönemine Ait Kayıp Şehir Bulundu

Kırşehirde Roma Dönemine Ait Kayıp Şehir BulunduKırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde MÖ 2. yüzyıla ait olduğu sanılan Roma dönemine ait kayıp şehir bulundu.

Definecilerin kaçak kazı yaparken çıkardığı kalıntılardan yola çıkan arkeologlar, ilk olarak bir şehir hamamını ortaya çıkardı. Çıkarılan hamamda ‘cehennem’ denilen ateş kuyusu ve suların dağılma şekilleri ise kazıyı yapan uzmanları etkiledi.
İddiaya göre, Çiçekdağı ilçesi Büyük Teflek Köyü yakınlarında bulunan Kale mevkiinde kaçak kazı yapan defineciler, tuğladan yapılmış bir yapı ortaya çıkardı. Olaydan sonra kazı yapılan mevkde durumu gören Köy Muhtarı Eyüp Baran, durumu Kırşehir Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerine bildirdi.
FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

Hemen harekete geçen uzmanlar ve arkeologlar, olayın gerçekleştiği alana geldi. Alanın sit alanı olduğunu tespit eden yetkililer, kurtarma kazısı yapmak için gerekli yerlerden kazı izni aldı.
Bölgede nisan ayı içerisinde kazıya başlayan arkeologlar, 45 gün içerisinde bölgede o dönem kullanılmış bir şehir hamamı ortaya çıkardı. 2 katlı olan şehir hamamında su devri daim işlemi ve kazanların kaynatıldığı büyük çukurlar tespit edildi. Öte yandan, bölgede profesyonel kazı ekibinin yanı sıra İşkur İl Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılan elemanlar da beden işçisi olarak çalıştırılıyor.
Kazı hakkında konuşan Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Gökgül, bulunan hamamın Roma Dönemi’ne ait olduğunu söyledi. Gökgül, bu kadar kısa süre içinde böyle bir şaheserin gün yüzüne çıkarıldığını anlattı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

En Güzel Babalar Günü Mesajları ve Babalar Günü Kartları

Etkileyici babalar günü mesajları, en güzel babalar günü mesajları, duygusal babalar günü mesajları, facebook babalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir