Anasayfa / Haberler / Kışın gezmeniz için 10 sebep

Kışın gezmeniz için 10 sebepKışın gezmeniz için 10 sebep

1) Daha az turist

Turizmciler, kış mevsimini de gezmek için cazip hale getirme çabası içinde. Bu, sizin bir kayak merkezine gitmeniz ve gün boyu kış sporlarıyla uğraşmanız anlamına gelmiyor. Yazın gezmeyi sevdiğiniz kentlerin, kasabaların, kar altındaki manzaralarını görmek isteyebilirsiniz. Turist kalabalığından sıkılan pek çok kişi artık kışın gezmeyi tercih ediyor.

2)    Düşük fiyatlar

Bütün oteller, pansiyonlar, turizm mevsiminde fiyatları yüksek tutarlar. Oysa kışın fiyatlar düşer. Otellerde daha ucuza kalabilirsiniz. Özellikle küçük kasabalarda motellerini ve pansiyonlarını kapatmak istemeyen işletmeciler, oda fiyatlarını düşük tutarak “hiç yoktan iyi” denebilecek bir kazanç elde ediyor. Bu ucuzluk, elbette ki Noel ve yılbaşı zamanları için geçerli değil. Uçaklar, trenler ve otobüsler de kışın fiyat düşürüyor.

3)    Alışveriş ve festivaller

Pek çok mağazanın, turizm mevsiminde fiyatları yükselttiğini ve kışın düşürdüğünü herkes biliyor. Kışın alışveriş yaparsanız, düşük fiyatların keyfini çıkarırsınız. Tatilinizi gideceğiniz yerin festivallerine de denk düşürebilirsiniz. Pek çok kasaba, “kar festivali” düzenler. Bunların en ünlüsü İsveç’teki Kiruna Festivali’dir. Venedik Festivali, Dublin Uluslararası Film Festivali de kış aylarında düzenlenir.

4)    Doğa

Paris’te Eiffel Kulesi’ni, Londra’da Kuleli Köprü’yü, Roma’da Collesium’u, Barce-lona’da Sagrada Familia’yı, Kopenhag’da Tivoli bahçesini, Viyana’da Schönbrunn Sarayı’nı, St Petersburg’da Ermitaj Müze-si’ni, Prag’da Charles Köprüsü’nü, Floran-sa’da Ponte Vecchio’yu, kar yağarken seyretmek ve görüntülemek benzersiz deneyimlerdir. Oslo, Varşova ve Amsterdam’ın karlı yollarında seyretmek, size turistik mekanları, değişik bir mercekten izleme şansı verir.

5)    Kış Sporları
Her yıl milyonlarca kişi, havaların çok soğuk olmasına rağmen kış sporlarını yerinde izlemeyi tercih ediyor. Alp disiplini kayak yarışları, en çok ilgiyi çeken sporlardan. Buz pateni, kızakla kayma, buzda balık avlama gibi eğlenceli sportif faaliyetler için profesyonel olmanız gerekmiyor. Snovvbo-ard, ABD’de popüler. Avrupa’da pek yaygın değil. Ama karda bir doğa gezisi bile canınıza can katmaya yetiyor.

6)    Kapalı alan etkinlikleri

Avrupa, iç mekan kültürü açısından son derece zengin bir kıta. Müzeleri, sanat galerilerini, sarayları, katedralleri gezebilirsiniz. Bu mekanlar, son derece iyi ısıtılmış ve iyi ışıklandırılmıştır. Ayrıca sinema, tiyatro, konser gibi etkinliklere de zaman ayırabilirsiniz. Stockholm, Hamburg ve Reykjavik gibi merkezler, bu açıdan son derece hareketli yerler.

  İstanbulda Ramazan Pidesi Fiyatları 2012

7)    Kuzey ışıkları

Kışın ne kadar kuzeye çıkarsanız, “kuzey ışıklarf’nı ğörme şansınız o kadar fazla olur. İskandinavya’nın kuzeyinde, Iskoç-ya’da, İzlanda’da ve Alaska’da “aurora bo-realis” de denen bu ışıkları izlemek insanı tek kelimeyle büyüleyecek bir deneyimdir. Güneşten gelen partiküllerin, dünyanın kutuplarındaki manyetik alanlarında ışıma yapmasıyla ortaya çıkan kuzey ışıkları, gece renklerin dansı olarak muhteşem bir gösteri sunuyor.

8)    Ilımlı güney

Soğuk istemiyorsanız, ılıman bir iklime sahip güney Avrupa kıyılarında da dolaşabilirsiniz. Kanarya Adaları, Balear Adaları, Girit, Kıbrıs, Sicilya, Malta, kış mevsiminin sıcak seçenekleri olarak karşımıza çıkıyor. Belki denize giremezsiniz ama 14-18 derece arası sıcaklıklar sizi rahat ettirmeye yeter. Ancak havaya aldanmayın. Bulutlu bir ortamda bile olsanız güneş yanıklarına dikkat etmelisiniz.

9)    Buz oteller

Kuzeyin son yıllardaki en ilginç konaklama yerlerinden biri de buz oteller. Kasım-mart arası inşa ediliyor, eriyinceye kadar hizmet veriyorlar. Bin 500 ton buzdan, 30 odalı bir buz otel yapmak mümkün. Bu otellerde her şey buz. Yattığınız yatak bile. “Üşürüm” diye bir endişeye kapılmayın. Rahatınız için her şeyi düşünmüşler. Eski-moların (günümüzde Inuitler deniyor) buzdan yarım küre halinde yaptıkları ve “iglo-o” adım verdikleri evlerde de kalabilirsiniz.

10)    Kış mutfağı

Soğuk hava, Avrupa’nın mutfağını bile değiştirir. Kuzey Avrupa’da ve hatta Almanya’da geyik eti çok sık tüketilir. Orta Avrupa’nın keyfi ise ünlü “fondue”dür. Fransa’da fondue ısmarlarsanız size sadece erimiş peynir gelir. İsviçre ve Avusturya’da fondue, hem erimiş peynir hem kızgın yağda parça et kızartma anlamındadır. Ingiliz-ler, barlarda sıcak içecek servisi yaparken pek çok ülke de bize yabancı gelmeyen bir ürünle kışın tadını çıkarır: Kestane kebapla.

alev rigel
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Kavun Üreticileri Rekolteden ve Fiyatlardan Memnun

Birçok tarım ürününün üreticisi dert yanarken kavun üreticileri rekolteden ve fiyatlardan memnun. Tarlada 1.5 TL, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir