Anasayfa / Sağlık Haberleri / Kısırlığa Çare Olacak Araştırma, Kısırlığın Nedeni, Kısırlığın Sebebi

Kısırlığa Çare Olacak Araştırma, Kısırlığın Nedeni, Kısırlığın SebebiKısır Erkelere Çare Bulundu, Kısırlığa Çare Olacak Araştırma, Kısırlığın Nedeni, Kısırlığın Sebebi,Kısırlığa Çare, Kısır Kadınlara Çare

Sperm hücreleri, kadın bağışıklık sistemini sorunsuzca geçmesini sağlayan protein bir kılıfa sahip. Spermlerin üzerinde bu kılıfın olmaması, erkeklerde kısırlığın en büyük nedenlerinden biri olabilir. Çünkü kılıfı olmayan spermlerin rahim sıvısı içerisinden geçerek yumurtayı dölleme ihtimali daha az.

Kısırlık, yani korunmadan girilen ilişkiden sonraki 12 ay içerisinde hamile kalamama durumu, dünya üzerinde çiftlerin %10 ile 15’ini etkiliyor. Bu oranın yarısı erkeğin kısırlığına bağlı. Ancak Her 10 vakadan 7’sinde sperm sayısı ve kalitesi yüksek olmasına rağmen problemin neden kaynaklandığı bilinmiyor.
Kaliforniya Üniversitesi’nden Gary Cherr, 500 Çinli yeni evlenmiş çift üzerinde incelemeler yaptı. Sonuçlara göre, erkeklerde protein bazlı bir sperm kılıfı olmadığında eşlerinin hamile kalmasının ihtimalinin çok az olduğu görüldü. Bu kişilerin eşleri hamile kalsa bile doğum yapma ihtimali %30 daha az.

Cherr, ” Erkek sperm hücrelerinin neden kadın biyolojisi tarafından yabancı bir madde olarak algılandığı ve anında yok edildiği gizemini koruyordu. Ancak şimdi bu protein kılıfının kadınların doğal savunma mekanizmasını geçmek için gerekli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Kılıfsız spermler

Cherr ve ekibi, protein kılıfının yokluğuna sebep olan genetik bir mutasyon tespit etti. Bu mutasyon, (DEFB126 olarak biliniyor) çekinik bir yapıya sahip ve dünya üzerindeki çoğu erkeğin taşıdığı bir gen. Ancak erkeklerin 1/4’ünde bu mutant genin 2 kopyası bulunuyor. Bu kişilerde de kılıfsız sperm üretimi gerçekleşiyor.

İngiltere Leicester Üniversitesi’nden Edward Hollox ise,” Yine de bu durum erkeğin kesinlikle kısır olacağı anlamına gelmiyor. Bu kişilerde sadece “azaltılmış doğurganlık” söz konusu oluyor ve tüp bebek gibi yöntemlerle eşlerinin hamile kalması sağlanabiliyor,” dedi.

  Popüler Atıştırmalıklardan Granola Yok Satıyor

Cherr ,” Bu tür bir mutasyonun tanımlanması çok daha kolay bir yöntemle yapılabilir. Bu sayede dünya üzerindeki pek çok çiftin bebeğe kavuşma hayali de uzun süren bir çaba sürecine gerek kalmadan gerçekleşebilir,” dedi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Otomobilleri ne kadar biliyorsunuz?

Otomobillerin Tarihi ■ 1886, otomobilin doğum yılıdır. Bu tarihe kadar onlarca mucit motor yapmışsa da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir